Pártok lapjaitól a párt lapjáig

Full text search

Pártok lapjaitól a párt lapjáig
Az 1945-1948 közötti időszak lényegi változást nem eredményezett a nyilvánosság struktúrájában: a pártok országos és regionális, napi- és hetilapok hálózatával rendelkeztek, melyek meghatározott politikai-ideológiai vonalat vittek. A Független Kisgazdapárt lapja volt például a naponként megjelenő Kis Újság (ezen a néven: 1888–1951), a hetilap Demokrácia (1945–1949), a fiataloknak szóló réteglap, a Nemzedék (1946–1947), illetve a párt-gyermeklap, a Manóvilág (1948). Tizennégy napilapja volt az MKP-nak, az SZDP-nek pedig huszonhat hetilapja. A két munkáspárt összesen jóval több lappal rendelkezett, mint a Kisgazdapárt, melyet még a Szövetséges Ellenőrző Bizottság és a Tájékoztatási Minisztérium korlátozásai sújtottak: a kisgazdák helyi szervezetei által benyújtott lapigényeket egyre-másra utasította vissza e két intézmény. Ugyanakkor bizonyos politikai híreket vagy nem is közölhettek a lapok, vagy nem mertek közölni (elsősorban a már 1945-ben kezdődő politikai perekről). Pedig a Magyar Nemzeti Függetlenségi Front programja csak annyit mondott a sajtóról: „...a fasiszta jellegű szervezetek feloszlatásával párhuzamosan be kell tiltani sajtójukat”, illetve: „...ki kell küszöbölni a fasiszta mételyt, a népellenes szellemet, a faji és nemzeti gyűlöletet”. Annak eldöntése azonban, hogy mi minősül népellenes nézetnek, a rendőrség dolga volt: az 1946-ban elfogadott sajtóeljárási törvény úgy rendelkezett, hogy sajtóügyekben nincs szükség vizsgálatra – azonnal nyomozást lehet kezdeni vitás kérdésekben.
A „fordulat” után, az ötvenes években a sajtót a cenzúra a legszigorúbb módon ellenőrizte. Az állampárt hivatalos lapja a Szabad Nép (1942–, 1956-tól Népszabadság) volt: a többi újság (a pártok lapjai jórészt megszűntek) lényegében ennek híreit „ismételgethette” csupán. Az újságok funkciója – Rákosi Mátyás 1948-ban megfogalmazott és hangoztatott véleménye szerint – „... a termelés, az építés és a kulturális forradalom eredményeinek” bemutatása.
Az 1956-os forradalom leverését követően változott a módszer: a hatalom a kommunista párttag újságírókon és szerkesztőkön keresztül irányította a sajtót. A napilapok főszerkesztőinek például havonta tartottak eligazítást a pártközpontban. Az MTI hírmonopóliuma bizonyos témákban megmaradt. A korlátok azonban már nem voltak annyira merevek, mint a megelőző években: a Magyar Szocialista Munkáspárt felső vezetésében meglévő különböző irányzatok harca is biztosított bizonyos mozgásteret az újságírók számára. A hetvenes évektől pedig a „három T” (tiltott, tűrt, támogatott) politikájának köszönhetően csökkent a „tiltott” és nőtt a „tűrt” témák köre. Emiatt fokozatosan színesebb és színesebb lett a magyar sajtó: a Magyar Nemzet, a Heti Világgazdaság (1979–) és a Magyarország (1964–) c. lapokat külön is meg kell említeni. A folyóiratok még nagyobb mozgástérrel rendelkeztek, mint a napi- vagy a hetilapok: 1983-ig, amikor is leváltották a folyóirat főszerkesztőjét, Kulin Ferencet, a Mozgó Világ (1975–) a hivatalostól eltérő politikai vonalat képviselt. (A folyóiratokat azonban nem csupán így büntették: többek között a Mozgó Világ és História (1979–) egy-egy példányát is bezúzták a nyolcvanas években.) 1988-ban, tízesztendei várakozás után kiadták a független társadalmi, irodalmi és kritikai hetilapot, a Hitelt. A nyolcvanas évek elejétől megjelentek az ún. második nyilvánosság lapjai is: például a Beszélő (1981–1995, 1996-ban újraindítva) vagy a Kisúgó (1981).

1935-től jelenik meg folyamatosan a Vigilia

A Népszava szerkesztősége 1996-ban

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me