Reliktumfajok Magyarországon

Full text search

Reliktumfajok Magyarországon
A jégkor éghajlata – mint arról a Pleisztocén című földtörténeti részben olvashattunk – periodikus változásokkal jellemezhető: a jeges időszakokat (glaciálisokat) jégmentes periódusok (interglaciálisok) váltották fel, s ezeken belül sem volt egyenletes az éghajlat. Bár az egyes jeges, illetve hidegebb korszakok közötti melegebb periódusok idején a harmadidőszak élővilágát képviselő fajok – egyre csökkenő számban – vissza-visszatelepültek a Kárpát-medencébe, összességében (főleg az északabbi területeken) jelentősen szegényedett a fajösszetétel.
A biogeográfiai változások főleg az utolsó jégkorszaktól követhetők jól nyomon. A Kárpát-medencében az egykori élővilágra vonatkozóan igen hasznos adatokkal szolgálnak a virágpor-maradványok, valamint a fás vegetáció képviselőinek megszenesedett maradványai. A harmadidőszaki növény- és állatvilág gyakorlatilag teljesen eltűnt a Kárpát-medence területéről, egykori képviselőik ma tőlünk délre, lényegesen melegebb klímájú régiókban lelhetők fel. Néhány fajuk azonban a mai napig megtalálható országunkban. Ezek közül említsük meg a közismert szelídgesztenyét (Castanea sativa), a diót (Juglans regia), a szúrós csodabogyót (Ruscus aculeatus), valamint a Hévízi-tóban tenyésző tengerparti kákát (Schoenoplectus litoralis).
A jégkor idején számos olyan faj talált hazánk területén menedéket, amelyek ma főként a havasi-alhavasi régióban fordulnak elő. A glaciális idők tanúiként említhetjük a tőzegmoha-fajokat (Sphagnum sp.), a kereklevelű harmatfüvet (Drosera rotundifolia), a lisztes kankalint (Primula farinosa) és a medvefül kankalint (P. auricula), a Lumnitzer szegfűt (Dianthus plumarius subsp. Lumnitzerii), a szürke bogáncsot (Carduus glaucinus), a győzedelmes hagymát (Allium victorialis), a lila csenkeszt (Festuca amethystina), és a sort még lehetne folytatni. Ezek a fajok ma Magyarországon a hűvös mikroklímájú élőhelyeken, főként a középhegységek északias, meredek lejtőin, sziklafalak árnyékában illetve a sík- és dombvidéki tőzegmoha-lápfoltokban találhatók meg; többségük a Kárpátokban még viszonylag gyakorinak mondható.

Az illatos virágú Lumnitzer szegfű (Dianthus plumarius subsp. Lumnitzerii) a jégkor idején húzódott le hazánk területére. Ma főleg csak az Aggteleki-karszt és a Bükk néhány pontján fordul elő
A jégkor – ezen belül a glaciálisok – állatvilágában jelentős szerepet töltöttek be az emlősök, amelyeknek fosszíliái nagy számban kerülnek elő a negyedidőszak üledékeiből (lásd még a Negyedidőszakkutatás című részt). A lemming és a havasi nyúl az egykori tundrák állatvilágát idézi. A hideg, száraz sztyepeken nagy testű növényevők éltek, mint például a gyapjas orrszarvú, az őstulok, a jávorszarvas és a mamut. Ez utóbbiak maradványai gyakran kerülnek elő a Duna, illetve a Tisza és mellékfolyóinak kavicsos üledékeiből. A hegyvidéki barlangok lakójának, a barlangi medvének a maradványai szintén viszonylag gyakorinak mondhatók. A növényekkel ellentétben a jégkori állatvilág szinte nyomtalanul eltűnt hazánk területéről, eltekintve néhány alacsonyabb rendű (főleg ízeltlábú) fajtól, amely tőzegmoha-lápjainkban a mai napig fennmaradt.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me