A Páreng-hegytömeg

Full text search

A Páreng-hegytömeg
A Déli-Kárpátok legegységesebb, összességében a legszelídebb formákkal rendelkező kristályos tömbje. Főgerincét gránit és migmatit alkotja. Az Olt-áttörés völgyétől (a Vöröstoronyi- és Kozia-szorostól) a Kárpátok egyik legszebb szorosáig, a Zsil szűk, észak-déli völgyéig terjed. A Keleti-Zsil és a Nagy-Lotru völgy két, egyenlőtlen részre osztja. A szélesen terpeszkedő északi részt a Szebeni- és a Kudzsiri-havasok alkotják, amelyeket 1800–2000 m körüli fennsíkok, széles, lankás hegyhátak uralnak. A déli térség vonulatai kisebb kiterjedésűek, de felszínformáik élesebbek, gerinceik keskenyebbek, kőzettanilag változatosabbak. Ide tartozik a Kapacina- és a Páreng-hegység. A Páreng révén ez a hegytömeg is meghaladja a 2500 m-es magasságot.
A pleisztocén eljegesedés idején a 2100–2200 m-t meghaladó gerincek, csúcsok oldalába itt is kárfülkék mélyültek. Ám míg a Páreng-hegységben a jégárak hossza elérte az 5 km-t, s a főgerinc kb. 30 km hosszan eljegesedett, addig a Szebeni- és Kudzsiri-havasokban csak a legmagasabb csúcsok közvetlen környékén találunk glaciális formákat.

A Kárpátok legmélyebb mészkőszurdoka a fenséges Kulcs (Cheile)- kanyon a Kapacina-hegységben
A Déli-Kárpátokra jellemző eróziós felszínek a hegytömegben rendkívül markánsan jelennek meg. A gyengén hullámos felületű, nagy kiterjedésű térszínek közül az 1600–1800 m magasságban húzódó Sebes-tönkfelszín az uralkodó.
A Szebeni-havasok (Munţii Sibiului) az Olt, a Latorica-Lotru- és a Sebes-folyók által határolt, legyezőszerűen szétterülő hegység. Szelíd vonalú, hullámos hegyhátai, eróziós felszínei menedékes lejtőkkel ereszkednek délnyugat, illetve a központi térségből északkelet felé, ahol a Szebeni-medence rajzolja ki e vonulatok peremét. A legmagasabb csúcsok 2200 m fölé emelkednek (Csindrel: 2244 m, Steflesti: 2242 m). A kelet-nyugat völgyek (északon a Cód, délebbre a Lotru felső szakasza) három részre darabolják a hegységet. A legészakabbi fekvésű a Csindrel, tőle délre húzódik a Lotru, majd a Latorica vonulata. Mindhárom térségben meghatározóak a Sebes-felszín magassági és felszínalaki jellemzői. A lankás, erdős vagy alhavasi legelőkkel borított hátak fölé a Boreszku-felszín maradványait őrző gerincek emelkednek. A Csindrel vízválasztó főgerince 20 km hosszan húzódik megközelítőleg kelet-nyugati irányban, meredeken a Cód-Frumoasa völgyek fölé magasodva. A 2000–2200 m-es ormok közül a Csindrel-csúcs környéke a legváltozatosabb: itt periglaciális folyamatok mellett jégvájta alakzatokat, kárfülkéket is megfigyelhetünk. A legnagyobb eljegesedés idején 2 km-es gleccserek ereszkedtek alá a tető északi, illetve keleties oldalain. A Csindrel főgerincével párhuzamosan, tőle néhány km-rel délre, a Cód-Frumoasa völgyön túl húzódik a 40 km-es Lotru-gerinc. A legmagasabb csúcs, a Steflesti térségét itt is eljegesedési nyomok jellemzik, a kárfülkék a központi tető északi és délies lejtőibe mélyültek. A legkiterjedtebb jégár a rissben elérte a 3 km-t. A mesterségesen duzzasztott Vidra-tó és a Latorica-folyó között emelkedik a Latorica gerince. A 2000 m-t alig meghaladó csúcsrégióban itt-ott nivációs formákra lelhetünk.

A magasabb hegyoldalakat periglaciális folyamatok és formák tarkítják. Talajkúszás nyomai 2000 méteren (Godján-hegység)
A Kudzsiri- vagy Szászsebesi-havasokat (Munţii Sureanu) az észak-déli futású Sebes-patak különíti el a tőle keletre fekvő Szebeni-havasoktól. Bár az elhatárolás éles, a hegység felszínalaki jellemvonásai – a lapos, füves, Boreszku-felszínt őrző, tompa glaciális formákkal rendelkező tetőszint (Péter-csúcs [Vârfu lui Patru] 2130 m, Surján 2059 m), valamint a Sebes-felszín kiterjedt, lankás hátai – nagyfokú rokonságot mutatnak a keleti szomszéddal. A hegységalkotó kőzetek főleg kristályospalák, de a peremeken nagy vastagságú mészkőtakarók is megjelennek. A hegység Hátszegi-medencével határos részén rendkívül érdekes karsztos térszín húzódik. Itt mélyül a híres csoklovinai Cholnoky-barlang is.
A Kapacina-hegység (Munţii Căpătănii) a Szebeni-havasoktól délre fekvő, kelet-nyugati irányú, rendkívül változatos kőzettani felépítésű vonulat az Oltet-völgy és az Olt Kozia-szurdoka között. Főgerince meredeken tornyosul az északi határt kirajzoló Lotru-völgy fölé. A 2000 m fölé magasodó (Nedeia: 2130 m), keskeny, havasi gyepekkel borított gerincen a nivációs formák az uralkodóak. Bár e legmagasabb szint a pleisztocénban kevéssel a hóhatár fölé emelkedett, gleccserek a hegységben nem képződtek. A Kapacina érdekes tájképi változatossága kőzettani sokszínűségének köszönhető. A kristályospalák mellett konglomerátummal, homokkővel és mészkővel is találkozhatunk. Különösen a hegység lankásan ereszkedő déli lejtőibe mélyülő szurdokok lenyűgözőek. A főgerinccel párhuzamosan, keskeny sávban mészkővonulat húzódik, s a gátszerű falat csak néhány patak tudta áttörni. Itt húzódik a Kárpátok legmélyebb szurdokvölgye, a függőleges falú szirtekkel övezett Kulcs (Cheile)-szurdok: a Kéja-patak völgyének fenséges, több mint 400 m mély kanyonja. S itt fúrja át a mészkősávot az az elmúlt évtizedek káros antropogén felszínformálására rendkívül jellemző alagút is, amelyet a szurdok feltárására építettek. (Az átjáró vakon, zsákutcában végződik, tetejéről betontömbök potyognak, s a hozzátartozó erdei utat hegyomlások szaggatják.)

A 2509 méter magas Peleaga-főcsúcs a Retyezátban
A Páreng-hegység (Munţii Parâng) a hegységcsoport névadó hegysége a Zsil-folyó áttörésétől keletre (Zsil-havasoknak is nevezik). A Déli-Kárpátok második legmagasabb vonulata (a Nagy-Páreng 2519 m). A kelet-nyugati főgerincet észak és déli irányból vizsgálva alapvetően más kép tárul szemünk elé. A déli oldalon lankás, szelíd dombsorokon, hegyhátakon, mellékgerinceken hosszan emelkedhetünk egészen az 1800 m-en húzódó erdőhatárig. A periglaciális törmelékmezőket keresztezve, aprózódott grániton és átalakult palás változatain lépdelve kb. 2200 m-en apró kárfülkéket pillantunk meg, amelyekből a riss eljegesedéskor 1–2 km hosszú jégárak indultak ki. Fölöttük a gyepszőnyeggel és helyben aprózódott kőtörmelékkel borított, széles, lapos, 2300–2400 m magasan futó főgerinc magasodik. A csúcsok alig emelkednek ki a gerincrégióból. Az észak felől érkező embert ezzel szemben hosszú gleccservölgyek, morénasáncok, terjedelmes glaciális katlanok, s a 2000–2100 m-es magasságban fekvő egykori firngyűjtőkben tengerszemek fogadják (pl. Calcescu, Rosiile). A vonulat innen valódi magashegységként tornyosul előttünk. Az északi lejtőket hatalmas, sziklás leszakadások, csipkézett, sziklatornyos, éles mellékgerincek jellemzik. A hegység határozott észak-déli aszimmetriája majdnem kizárólag a negyedidőszaki eljegesedésnek köszönhető. Az erősen kiemelt csúcsszint következtében az északabbi hegyvonulatok (pl. a Kudzsiri-havasok) szélárnyékában kialakulhatott ugyan gleccserjég a felhalmozódó hóból, de túlnyomó részben az északias, hűvösebb, szélfogó oldalakra korlátozódott. A 4–6 km hosszú északi jégárak hatalmas eróziós munkát végeztek, s kialakult a tájképileg meghatározó glaciális formakincs. A délies oldalakon eközben periglaciális folyamatok uralkodtak, amelyek nem hoztak létre olyan éles formákat vagy meredek, szabdalt, szakadékos lejtőket.

A Cserna-völgy függőleges, alsó-kréta mészkőfalain feketefenyők kapaszkodnak. E növények itt érik el természetes elterjedésük legészakibb határát

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me