A Szörényi-hegytömeg

Full text search

A Szörényi-hegytömeg
A Déli-Kárpátok legnyugatibb hegységcsoportja markáns, elkülönült tömbként emelkedik a környező medencék (Petrozsényi-, Hátszegi-) és mély völgyek (Temes-Mehádia-, Zsil-) fölé. Formakincsét megkapó változatosság jellemzi, ami a kőzetanyagnak (a felszínen nagy területen jelenlevő mészkőnek a mélységi magmás kőzetek és metamorf változataik mellett), a kiterjedt eróziós felszíneknek és a glaciális felszínformálásnak köszönhető. A térség vonulatai északkelet-délnyugati csapásúak. A legmagasabb térszíneket a Retyezátban találjuk. A hegységcsoport szívében a Godján-hegység fekszik, mely egyúttal a sugaras lefutású vízhálózat középpontja is.
A Retyezát (Munţii Retezatului) a Hátszegi- és Petrozsényi-medencék közé ékelődő hegység; a Déli-Kárpátok egyik leglátványosabb, legismertebb része. Hegyes kárcsúcsai, keskeny gerincélei, 5–6 km hosszú teknővölgyei a bennük megbúvó tengerszemekkel markánsan elkülönítik a hegységcsoport többi tagjától. Tetőszintje 2–300 m-rel meghaladja a környező vonulatok legnagyobb magasságát. Az elsősorban éles glaciális formákkal jellemezhető hegység legmagasabb pontja, a Peleaga (2509 m) gránittömbje a központi részen tornyosul. Érdemes körbetekintenünk a tetejéről! Majdnem egymagasságban velünk sziklás csúcsok (Papusa, Retyezát, Bucura) magasodnak az őket összekötő, élesre faragott, tarajos kárgerincek és a mélyen ülő nyergek fölé. A tetők és gerincek meredek oldalait lavinapályák szabdalják, s messze a mélybe nyúlnak a terjedelmes törmeléklejtők. Lábunk alatt 400 méterrel az egykori folyóvízi eróziós völgyfőkbe – az északias és a délies oldalakon is – lejtőtörmelékkel, morénaanyaggal és törpefenyővel borított kárfülkék mélyülnek. A firngyűjtők és a teknővölgyek mélyedéseiben tengerszemek sorakoznak. A 8 hektárnyi Bucura-tó nemcsak a hegység, hanem az egész Déli-Kárpátok legnagyobb glaciális tava. A kiemelkedő tájképi szépség, a ritka állatfajok és a hegység déli részén húzódó mészkőtérszín veszélyeztetett növényei miatt a Retyezát 550 négyzetkilométernyi területét nemzeti parkká nyilvánították.
A délnyugatabbra fekvő, főként gneisz és csillámpala alkotta Godján-hegység (Munţii Godeanu) jól elkülönül a Retyezát tömegétől. E vonulat – a Géta-takaró legnagyobb roncsa – arról nevezetes, hogy itt maradt meg legszebben, legmarkánsabban a Déli-Kárpátokra jellemző Boreszku-felszín. Ez az Emanuel de Martonne által már a századelőn alaposan vizsgált, e hegységből először leírt, 2000–2200 m átlagos magasságú szint hordozza a hegytömb legmagasabb csúcsait (Gugu 2291 m). A terjedelmes, lapos, füves hátak, a hosszan elnyúló, összefüggő magas tetők egyhangúságát a belőlük alig kiemelkedő csúcsok sem törik meg. Azonban a periglaciális formákban bővelkedő tetőszint peremén hirtelen több száz méteres mélység tátong lábunk alatt. A pleisztocén eljegesedés idején a kárfülkék ide, a Boreszku-tönkfelszín szélébe vágódtak glaciális erózióval. A firngyűjtők meredek oldalfalain leereszkedve, a hatalmas törmeléklejtőket keresztezve a hegység minden oldalán 2–4 km hosszan követhetjük a jégkorszaki gleccserek nyomait. Ma e teknővölgyekből indulnak útjukra a sűrűn, sugárirányban lefutó patakok.

A Páreng főgerince. Az északi lejtők meredekek, szakadékosak, sziklásak, a déli oldalak enyhébb lejtésűek
A Szárkő-hegység (Munţii Ţarcu) a hegységcsoport északnyugati fekvésű vonulata, amely legfontosabb morfológiai és kőzettani jegyeiben a Godjánra hasonlít. Fő tömegében gyengén metamorfizált kristályospalák építik fel, de mellettük jelentős kiterjedésben gránit, homokkő, konglomerátum és mészkő is fellelhető. A Szárkő tetőszintjét szintén a Boreszku-felszín jelöli ki, de itt a lapos hátakat a folyóvízi erózió erősen felszabdalta, elkülönítette egymástól. Az így különvált, fennsíkszerű hegyhátak legmagasabb tetői 2000 m fölé emelkednek (Pietrii: 2192 m, Szárkő-csúcs: 2190 m). A Godjánhoz hasonlóan itt is gazdag periglaciális formakinccsel, és 2–3 km-es legnagyobb hosszt elérő jégárak nyomaival (a Boreszku-felszín peremébe harapódzó kárfülkékkel, teknővölgyekkel, morénasáncokkal) találkozhatunk.
A Szörényi-hegytömeg déli tagjai fokozatosan dél felé lealacsonyodó, változatos kőzettani összetételű és formakincsű vonulatok. Az északra meredeken leszakadó, déli irányban azonban menedékes, hosszú lejtőkkel ereszkedő Vulkán-hegységet (Munţii Vâlcan) főként amfibolit, gneisz, kvarcit építi fel. Legmagasabb tetői alig maradnak 2000 m alatt (Oslea csúcs: 1946 m) és a Boreszku-felszín maradványait őrzik. E hegységből írták le a Déli-Kárpátok egészére jellemző Gornovica eróziós felszínt (itt 400–450 m magasan fekszik). A Retyezáttól induló Cserna-patak a Déli-Kárpátok talán legjelentősebb oldaleltolódási övében fut; meredek sziklafalakkal övezett völgye nyugaton a Cserna-hegységet (Munţii Cernei) szegélyezi. E változatos üledékes kőzetekből és kristályospalákból felépülő hegység az 1928 m-es Dobrii csúcsban tetőzik. A Cserna-völgytől keletre a Mehádiai-hegység (Munţii Mehedinţi) lankás, szelíd tetői viszont alig emelkednek 1400 m fölé (Piatra Closani: 1476 m). A magyar szakirodalomban Domogled-hegységnek is nevezett, túlnyomórészt mészkőből felépülő vonulat leglátványosabb része az 1100 m-es Domogled-csúcsot övező szurdokvölgyrendszer. A függőleges sziklatornyok, meredek leszakadások oldalain feketefenyők (no meg sziklamászók) kapaszkodnak. A többszáz méter magas, fehér alsó-kréta mészkőfalak alatt, a Cserna szűk völgyében hosszan húzódik a hévizeiről, gyógyvizéről és csodálatos fekvéséről híres Herkulesfürdő.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me