Domborzati, éghajlati és biogeográfiai jellemzői

Full text search

Domborzati, éghajlati és biogeográfiai jellemzői
2000 méter magasságot meghaladó csúcsaival, láncos jellegű vonulataival a Déli-Kárpátok lenyűgöző szépségű magashegység. Felszínének egynegyede 1500 m fölött fekszik! A Kárpátok más részei közül ugyanakkor a legtömegesebb is: a keskeny, hosszú hegységívet kevés hegyközi medence tagolja, az észak-déli átkelésre csak a hegyláncot áttörő Zsil és Olt szorosai, valamint a Törcsvári-átjáró teremtenek lehetőséget. A Déli-Kárpátokban meghatározó tájképi szerepük van a harmadidőszakban képződött tönkfelszíneknek, eróziós felszíneknek. Az 1900–2000 méteren fekvő Boreszku- (Borascu-) felszín széles, lapos, gyepszőnyeggel fedett hátai a legmagasabb csúcsokat övezik, a Déli-Kárpátok tetőszintjét jelölik ki. A Sebes- (Riu Şes-) felszín (1200–1700 m) sűrű erdőkkel, legelőkkel, kaszálókkal borított, patakmedrekkel, völgyekkel sűrűn szabdalt lankás lejtői szelíden ereszkednek a hegyek lábáig. 1000 m alatt a Gornovica- (Gornoviţa-) felszín dombvidéki jellegű lankái húzódnak, az eredeti lomboserdők helyét irtásrétek, művelt területek foglalják el. E felszíneknél azonban még jellegzetesebb a magasabb szintek megkapó, festői glaciális formakincse, ami az erős pleisztocén eljegesedésnek köszönhető. A riss és a würm eljegesedés nyomai napjainkban is tanulmányozhatók. A legnagyobb eljegesedés (riss) idején a hóhatár az északi oldalakon átlagosan 1750 méteren húzódott, míg a délies lejtőkön 100 méterrel magasabban. A többnyire kelet-nyugati futású főgerincek oldalaiba kárfülkék mélyültek (északon 2000–2100 m-es, délen 2100–2200 m-es talpmagassággal); a belőlük kiinduló, egyes helyeken 5–6 kilométeres hosszt is elérő jégárak 1400–1500 m-ig ereszkedtek le. A jégkorszakokban lejátszódott glaciális felszínformálás kiterjedt a szelíd vonalú, elsősorban a tönkfelszínek formajegyeit magukon viselő hegységekre is (pl. Godján, Szárkő). A Boreszku-felszín peremeit jégformálta alakzatok csipkézik, a völgyekben tengerszemek csillognak. Az eljegesedések előtt már amúgy is aprólékosan felszabdalt magashegységek (pl. Retyezát, Fogarasi-havasok) pedig lenyűgöző, éles, vad formák uralta, taréjos gerincű, alpesi jellegű vonulatokká alakultak.
A Déli-Kárpátok éghajlata hűvös, csapadékos. Az átlaghőmérsékletek és a csapadék is nyugatról kelet felé csökkennek. A 0 °C-os évi izoterma 2000 méter magasságban fut. A tél rendkívül zord (–5–10 °C januári középhőmérséklet, igen sok hóval). Évente 140–220 a fagyos nap, a gerincrégióban 1200–1400 mm csapadék hull, a legtöbb júniusban. A magas vonulatok nehezen áthatolható sáncokként állják útját az uralkodó északnyugati szeleknek. A déli, hegylábi térszínen kora áprilisban köszönt be a tavasz, ám az északi lejtőket és a gerinceket ekkor még vastag, lassan olvadó hótakaró borítja. A pásztorok csak májusban költöznek ki nyájaikkal nyári szállásaikra, ahol szeptember közepéig, az első nagy havazásokig maradnak. A magassághoz, a kitettséghez, a kőzet- és talajtani adottságokhoz igazodva a hegyvidék növényzete övezetes elrendeződésű. A hegylábi irtásrétek fölött a bükkösök 7–800 m-től 1300 m-ig terjednek, őket kb. 1700 m-ig lucfenyvesek követik. Az erdőhatár 1700–1800 m-en húzódik. Ennél magasabban csak törpefenyvesekkel és havasi gyepekkel találkozhatunk. A Déli-Kárpátok számos, ritka jégkori maradványfaj és bennszülött növény otthona. Botanikailag legérdekesebbek, legértékesebbek a mészkőtérszínek.
Geomorfológiai és tájökológiai jellemzői alapján a Déli-Kárpátok négy hegységcsoportra tagolható: 1) Bucsecs-Királykő-hegyvidék, 2) Fogarasi-, 3) Páreng-, és 4) Szörényi-hegytömeg. Mint említettük, ezektől domborzatilag elkülönül a Bánsági-hegyvidék, amelyet keretes szövegben mutatunk be.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me