Átmeneti éghajlat, változatos vízrajzi kép

Full text search

Átmeneti éghajlat, változatos vízrajzi kép
A nagytáj földrajzi helyzete, átmenetisége és domborzati különbségei éghajlati jellegében is tükröződnek. A kelet-európai kontinentalitás csökkenésével párhuzamosan egyre jobban megmutatkoznak a szubatlanti, illetve a szub-mediterrán hatások s a kiegyenlítettség.
A felhőzet évi átlaga 50–55%. A napsütés évi összege 1900–2000 óra, nyugatról kelet, délkelet felé növekvő; az eltérés különösen a viszonylag hosszú tenyészidőszakban jellemző (amikor a Principális-völgy környékén 1350, a Sió-Sárvíz mentén 1500 óra az évi napfénytartam). Hasonlóképpen a derült napok évi száma nyugaton és a Mecsek térségében csak 50–70, a keletebbi és a délebbi részeken 20 nappal több. A borús napok száma ugyanígy változik területileg 100–120, illetve 80–100 között. Az átlagosan 10–10,5 °C évi középhőmérséklet délen a 11 °C-t is meghaladja, ellenben a mecseki tetőkön, sőt a külső-somogyi és zselici magas felszíneken is 1–2 °C-kal alacsonyabbak az átlagértékek. A leghidegebb hónap a január fagypont alatti átlagokkal (a Misina-tetőn csupán –2,4 °C), a legmelegebb a július 21–21,5 °C-kal (Szekszárdon, illetve Pécsett 22 °C fölött). A 22–23 °C-os évi hőmérsékleti ingás viszonylagos kiegyenlítettséget jelez. Meglehetősen változatos a szélirányok átlagos gyakorisága, hiszen a változó nyomásviszonyokból adódó légmozgásokat a domborzati adottságok is jelentős mértékben befolyásolják. Jórészt a tagolt domborzat az oka, hogy a táj rendkívül gazdag változatos mezo- és mikroklímákban. A nyugaton, délnyugaton jellemző 750–800 mm-es évi csapadékösszeg kelet felé, a Sióig 600 mm alá csökken, s egyenletesebb évi eloszlású, mint a kontinentálisabb Alföldön. A legcsapadékosabb hónap a május, illetve a június; délen – mediterrán hatásra – októberben másodlagos maximum mutatkozik.
A Dunántúli-dombság területét – a klimatikus különbségek összevetése alapján – Kakas József 1960-ban öt éghajlati körzetre osztotta; a kontinentális, szubatlanti, szubmediterrán hatásoktól is meghatározott átmeneti jelleg, illetve változatosság tovább fokozódik a táj említett mezo- és mikroklímákban való gazdagsága révén.
A síksági, dombsági és hegységi domborzattípusok elegyével, a táj aprólékos tagoltságával, fejlett völgyhálózatával (a völgyek összes hossza több mint 20 ezer kilométer), hazai viszonylatban bőséges csapadékával, a felszíntől, illetve annak felépítésétől függő vízáteresztő képességével összhangban állnak a viszonylag nagy lefolyásértékek (átlagosan 3–5 liter/másodperc/km2), a vízfolyások jelentős hossza (2214 km) és sűrűsége (0,21 km/km2), valamint a széles alluviális síkok talajvízben való bősége. A teljes egészében a Duna vízgyűjtőjéhez tartozó táj túlnyomó része közvetve adja felszíni vizeit a folyamba (a [Zala-Balaton-] Sió, illetve Kapos-Sió, a Dráva, valamint a Karasica révén). A felszíni vízfolyások viszonylag kiegyenlítettek, bár jóval kevésbé, mint a két nagy befogadó, a Duna és a Dráva. A két folyóhoz tartozó lefolyásértékek eltérőek, ami a kőzettani, csapadék- és egyéb viszonyokban meglévő különbségekre utal.
Állóvizekben gazdag a táj, a terület 4%-a a Balaton nélkül is vízfelület, szemben az országos 1%-os aránnyal; a vizeknek azonban háromnegyed része mesterséges. A természetes eredetűek között a legtöbb Belső-Somogy szélfújta mélyedéseit foglalja el. A holtágak kisebb része kanyarulatlevágás, jórészt a folyószabályozások eredménye. A mesterséges tavak zöme duzzasztott halastó, illetve víztározó.
A felszín alatti vizek közül a talajvíz szintje az alluviális síkokon magas, a felszín alatt gyakran csak 1–2 m; a zömmel löszös dombsági tájakon azonban nem ritkán 10 m-nél is mélyebben húzódik. Vízjátéka itt nem nagy, 2–3 m, a nagy folyók menti síkokon viszont jelentős, a folyók árhullámaihoz is igazodva. Itt indokolt volt a sok belvízlevezető csatorna megépítése. A karsztos hegységi területeken (lásd a következő oldalakon is) a karsztvíz és – állandó vagy időszakos – karsztforrások jellemzőek (pl. Tettye, Orfű-forrás). Sok a természetesen feltörő, de mesterségesen feltárt termál- és gyógyvíz is, hogy példaként csak Harkányra vagy Zalakarosra utaljunk. Gazdag vízadók lehetnek a fiatalabb (pl. Tamásiban felső-pannóniai) víztartó üledékek is. A medencebeli üledékek általában sok vizet tárolnak, nagy hozamú kutakkal jól feltártak, így rendkívül értékes vízkincset jelentenek a térség számára.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me