Viselkedés.

Full text search

Viselkedés.
Tkp. egy bizonyos meghatározott módon szervezett tevékenység, amelynek révén a viselkedő, vagyis cselekvő élőlény kapcsolatot hoz létre környezetével. Az állatok esetében a ~ és a pszichikum közvetlen egységet alkot, ezért pszichikumuk feltárása, megismerése nem lehetséges ~ük vizsgálata nélkül.
A ~ fejlődése az öröklékenység és a változékonyság, vagyis az állandóság és a labilitás ellentétes működésének, hatásának révén megy végbe. A ~ minden formájában mind az állandóság, mind a labilitás jelen van; a fejlődés folyamán viszonyuk, mértékük azonban változhat, és ez a változás végső fokon az ún. ~formák minőségi módosulásához vezethet. Nem véletlen, hogy az etológusok az állatok cselekedeteit két csoportra osztják: veleszületett (öröklött) és szerzett (tanult, elsajátított) ~re.
Azt a ~formát, amellyel az állat minden előzetes tapasztalat nélkül teremt kapcsolatot környezetével, veleszületett ~módnak, » ösztöncselekvésnek v. még egyszerűbben » ösztönnek nevezzük. Ezek a reakciómódok az állatban kezdettől fogva megtalálhatók, ill. a fejlődése folyamán maguktól bukkannak fel. Szerzett v. elsajátított ~ről akkor beszélünk, ha az állat ezt a ~formát meghatározott módon szerezte meg, pl. egy már előzőleg átélt folyamat ismétlődése v. esetleg egy másik állat ~ének utánzása révén.
A klasszikus etológia kezdetben az állatok ~ének puszta megfigyelésére, a ~formák pontos és részletes lajstromozására szorítkozott. Később nem elégedett meg azzal, hogy csupán leírja az egyes jelenségeket, hanem megpróbálta azokat csoportosítani, majd értelmezni; megmagyarázni a ~ összefüggéseit, mélyebb okait, törvényszerűségeit.
A magatartás tkp. nem más, mint rendkívül bonyolult mozgás, amely módosítja a szervezet és a környezet viszonyát. Ezek szerint az egyes ~i formák mozgásegységek.
A ~ tanulmányozásának alapegysége a ~minta (~i sablon, ~i séma). Ezen olyan elkülöníthető ~részt értünk, amellyel az állat feloldja v. feloldani igyekszik a szervezete és környezete között v. magában a szervezetében keletkező feszültségeket, vagyis amellyel időről időre alkalmazkodik a megváltozott körülményekhez. ~i séma lehet pl. az olyan egyszerű reflex is, mint a vakaródzás v. egy olyan természetes ~egység, amelynek önálló szerepe van (pl. az » ugatás). A ~mintát további alegységekre (alsémákra) oszthatjuk. Az ugatást mint sémát feloszthatjuk a száj kinyitására, hangadására stb. A száj kinyitása tehát a ~ egyik alsémája, de mint olyan, sokféle szerepe, jelentősége lehet, amely más-más ~minta részét alkothatja (harapás, evés, lihegés stb.). Az egyes ~i sémák ált. összekapcsolhatók (sorrendjük változtatható). A párzás pl. ~i sémák egész sorozatából áll.
A ~formák a gyakorlatban szinte áttekinthetetlenek, hiszen a legtöbb élőlény szervezete (cselekvéslistája) sokkal bonyolultabb annál, hogy beskatulyázható lehetne néhány sablonba. Ennek ellenére az etológusok nagyjából megegyeznek abban, hogy az állatok valamennyi ~mintáját gyakorlatilag kilenc csoportba sorolhatjuk. Ezek a következők: táplálékfelvétel, menedék-(otthon-)építés, harci viselkedés, gondoskodás, felhívás gondoskodásra, csoportos, összehangolt tevékenység, ürítés, szexuális viselkedés, fürkészés. A kutya ~mintáinak klasszikus felosztása nagyjából hasonló: » agnosztikus (harci) ~, » együttcselekvés, » felderítő ~, » felhívás gondozásra, » fürkészés, » gondoskodó (anyai) ~, » szexuális ~, » táplálék-felvételi ~, » ürítés.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me