ALLEGORIKUS ALAKOK

Full text search

ALLEGORIKUS ALAKOK
A néphit a természeti jelenségeket, az évszakokat, a napszakokat, a betegségeket, az emberi életkörülményeket az allegorikus alakokban testesíti meg. Ilyenfajta megszemélyesítés ismert az irodalomban, sőt a közfelfogásban is, gondoljunk csak a tavasz tündére, a télapó vagy tél tábornok elnevezésekre, az Igazság és Hamisság történetére, a múzsákra, a Petőfi-versben a Szél úrfi és a Nap párviadalára.
Az egyik nyírségi népmesében a szegény ember az erdőbe megy, ahol tűz körül ülve tizenkét ősz öregembert talál. A tizenkét öreg nem más, mint a tizenkét hónap, Januártól Decemberig. Parazsat kap tőlük, ami odahaza arannyá változik. (A mese a BN 750 1* típushoz tartozik.)
A Cupido és Psyché (AaTh 425A) magyar változataiban a Hold, Nap és Szél anyja segíti a hősnőt, hogy a férjét megtalálja. Egy adomában (BN 229*) a cigány Nyárral, Téllel és Széllel találkozik. Csak a Szélnek köszön, mert nyáron süthet a nap, csak szél ne legyen, télen lehet hideg, csak szél ne legyen. A Hajnalkötöző királyfi (BN 304) mesetípusban a királyfi a sárkányok legyőzése után elindul tüzet keresni. Találkozik Éjféllel és Hajnallal. Megkötözi őket, hogy meg ne virradjon. Miután tüzet talál, Éjfélt és Hajnalt útjára bocsátja.
A Balszerencse történeteit a nemzetközi mesekatalógus AaTh 735, 735A számokon tartja nyilván. A magyar változatokban a Balszerencsét inkább Nyomornak, Bajnak, Szükségnek, Szegénységnek nevezik. Az ember a saját szegénysége okát a Balszerencse perszonifikálásával magyarázta, vagyis azzal, hogy a Balszerencse valamelyik említett lovagja „hozzá szegődött”, „a nyakán ül”, nem hagyja, hogy megszabaduljon tőle.
A Nyomorúság (BN 332 I*) – egy Csongrád megyei mesében – béka alakjában a gazdag 96emberhez kerül, aki elszegényedik. Szegedi népmesében viszont a Szegénység ősz öregember alakjában tűnik föl; amelyik családot az öreg meglátogatja, az elszegényedik (Kálmány 1914a: 498). Ramocsaházi mesében a szegény ember ráveszi a nyakán ülő Bajt, hogy bújjon a butykosba. A butykost lezárja és a tóba hajítja. Utána meggazdagszik. Egy gazdag ember a butykost megtalálja és kinyitja. A Baj a nyakára ül és tönkreteszi őt. Vajkai népmesében az ember nagyobb összeget félretesz az előre nem látható szükség céljaira. Az asszony ezt odaajándékozza egy szükséget szenvedő koldusnak, azt hívén, hogy ő a Szükség (BN 1541).
A Balszerencse ellenpárja a Szerencse. A Szerencse és Áldás (AaTh 945) együtt jár-kél. Azon vitatkoznak, hogy melyikük hatalmasabb, melyikük tud a szegény emberen segíteni. Több változatban is egy seprűkötőt szemelnek ki. Áldás akármennyire támogatja a seprűkötőt, az mindig szegény marad. Ugyanakkor Szerencse egyetlen krajcárjától a seprűkötő gazdag emberré válik.
A két vándor: Igazság és Hamisság (AaTh 613) ugyancsak elválaszthatatlanok egymástól. Fogadnak, hogy melyikük ér többet. Útközben előbb az Igazság elemózsiáját fogyasztják el. Miután ez elfogy, a Hamisság csak úgy ad enni az Igazságnak, ha engedi kiszúrni a szemét, levágni a karját. Végül magára hagyja. Az Igazság kihallgatja a madarak (vagy ördögök) beszélgetését, melyből megtudja, hogyan nyerheti vissza egészségét, s hogyan gazdagodhat meg. A Hamisság hasonló szerencsében akar részesülni, de rajtaveszt (György 1934: 140).
Az allegorikus, elképzelt alakok közül legismertebbek a perszonifikált betegségek. Az ősi betegségdémonokban való hit nem szűnt meg a kereszténység elterjedésével. A középkori felfogás szerint a kolerát például a „fekete lovas” terjeszti, aki hegyen-völgyön, településeken keresztül vágtatva, nyilaival lövöldözte be az emberekbe a betegséget. A 16. században a pestist bűneink miatt ránk mért istenverésnek írják, amelyet az Isten szerteszét küldött (Szendrey Zs. 1937b: 66). A különböző betegségdémonokat a keresztény vallásban az ördög egyesíti. Az ördög belebújik az emberbe (szólás: „Az ördög bújjon beléd!”), azért, hogy betegséget (főleg epilepsziát vagy őrültséget) okozzon. A középkorban az ördögűzés (exorcizmus) egyházi eljárás volt. A betegségdémonok a magyarságnál hiedelemmondákból ismertek.
Nyírvasváriban megjelent egy fekete ember, a Pestis, akit át kellett vinni a szomszédos községbe. A Pestis hol könnyű, hol meg nehéz (vö. AaTh 768). Másnap Császáriban egész nap harangoztak. „Mert ahun ű benéz az ablakon, ott mindenkinek meg kell halni. Úgy, hogy csak imitt-amott maradtak Császáriban. Onnan vitték el a Pestist Fábiánházára. Vasváriba senki sem halt meg. Azt is mondta: Legyetek nyugodtok, mert a községetekbe nem lesz semmi baj!” (Erdész 1970: 116).
Egy kállósemjéni mesében két Hideglelős találkozik. Elhatározzák, hogy egy esztendőre egyikük grófba, másikuk vadászba bújik, mert azok jó ételeken élnek. A vadász ezt hallja. Midőn hazamegy, az első kanál ételt a puskájába tölti és ledugaszolja. A fegyver egy esztendeig a falra akasztva izgett-mozgott. Midőn letelt az év, a vadász fogta a puskáját és belelőtt a vízbe. Újra találkozik a két Hideglelős. A vadász „vendége” kesereg, mert soványnak maradt (Erdész 1970: 117). Ebben a történetben a Hideglelős, a hideglelés perszonifikált démona már láthatatlan szellem. Akibe „belebújik”, az megbetegszik. A vadász, aki túljárt a Hideglelős eszén, igen hasonlít a népmeséinkben szereplő obsitos katonához, aki hosszú éveken át zsákban tartja a Halált, minek következtében senki sem tud eltávozni az élők sorából (AaTh 330B, 331).
97A Guta ugyancsak veszedelmes betegségdémon, mert akit megüt, az élete végéig nyomorék marad. A néphit szerint a kömörői kőhíd alatt lakott a Guta. A németek 1944-ben felrobbantották ezt a hidat, s mint mondják, gutaütés azóta nem fordult elő a környéken.
Több népmesében és hiedelemmondában megtalálhatjuk még a perszonifikált betegségekben való hit maradványait, főleg az ördög vagy a halál személyéhez kapcsoltan. Az ősi betegségdémonok napjainkra megszelídültek, és mulatságos hősökként élnek a népmeséinkben.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me