KÖZÉPSŐ VAGY TISZAI TÁNCDIALEKTUS

Full text search

KÖZÉPSŐ VAGY TISZAI TÁNCDIALEKTUS
A középső vagy tiszai táncdialektus az Alföldön és a Felvidék keleti felén (kb. a Mátra vonalától keletre) élő népcsoportok tánckincsét foglalja magába.
A magyar nyelvterület nagyobbik részét jelentő központi dialektus tánckincse egységesebb, tájilag kevésbé tagolt, mint a dunai vagy az erdélyi területé. Ennek magyarázatát a csekélyebb mértékű táji tagoltságban s még inkább e terület viszonylag egységesebb történeti-társadalmi fejlődésében kereshetjük. Szembetűnőbb különbségek csupán az alföldi és felföldi népcsoportok tánckincsének összevetése során adódnak, a török hódoltság által érintett vagy érintetlen területek viszonyában.
A terület tánctípusai meglehetősen egybemosódnak, formai-zenei sajátosságaik erősen keverednek. Így az egyes táncfajták formai, zenei és funkcionális kerete igen sokrétű. A változatképződési tendenciák a kisebb közösségeken belül is erőteljesen érvényesültek a legutóbbi időkig. A terület táncai formai-szerkezeti szempontból bonyolultabbak, összetettebbek, mint a nyugatiak, motívumkészletük gazdagabb. A kötetlen, gazdag motivikájú, új stílusú verbunk és csárdás mellett itt a fejlett eszközös pásztortáncok, a botolók képviselik tánckincsünk régibb rétegét.
A tiszai dialektus jellemző tánctípusai a következők:
1. Pásztortánc, botoló. Az Alföld egyes részein sokáig érintetlen szilaj állattartás kedvezett a régies pásztorkultúra fennmaradásának. Az eszközös pásztortáncok, a botolók különböző típusai (szólóforma, két férfi párbajszerű küzdelme, nővel járt páros és csoportos formák) főként a Felső-Tisza-vidék pásztoraitól és cigánytelepeiről kerültek elő. A zenei és mozgásanyagában rendkívül szerteágazó, sokrétű tánccsaládot szinte csak 413az eszközhasználat alapján határozhatjuk meg. A különböző tempójú, ritmusú és metrumú kísérődallamok között éppúgy találunk 7-8 szótagos régi 3/8-os dallamokat, páros ritmusú dudanótákat vagy kanásznótákat, mint új stílusú és műcsárdásdallamokat. A mozgáskincsben és a ritmikában is megkülönböztethetők a régi ugrós, a cigánytánc vagy a verbunk és csárdásanyag eltérő rétegei. (A dunántúli kanásztánc zenei és mozgásanyaga egységesebb: a régi kanásznótákra az ugrós egyszerű motívumkincsét táncolják.) A tiszai dialektus pásztortáncait az eszközkezelés fejlettsége, főként a virtuóz botforgatás különbözteti meg a dunántúli kanásztánctól, amelyben az eszközhasználat ma már szinte csak a földre helyezett botok körüli táncolásra korlátozódik. A seprűtánc a középső dialektus területén is szorosan kapcsolódik a pásztortáncokhoz.
2. A leánykarikázó csak a dialektus északi sávján ismert, az Alföldön szinte teljesen hiányzik, helyette a körcsárdás divatozik.
3. Az ugrós inkább délen, az Alsó-Tisza-vidéken fordul elő oláhos, féloláhos, kisoláhos, ugrós, mars néven. Észak-északkelet felé egyre szórványosabban.
4. Verbunk. A kötetlen szerkezetű, gazdag motívumkincsű, javarészt csapásoló motívumokból felépülő, lassú csárdás tempójú ( = 140–160) tánckezdő verbunk a tiszai táncdialektus általános tánctípusa. Az utolsó évtizedig főként a Felső-Tisza-vidéken és a Felföld északkeleti részén virágzott. Szabályozott szerkezetű formája kivételes (Tiszapolgár, Pusztafalu). A verbunk név mellett a csapásolás, magyar szóló, csárdás egyedül, sarkantyúzás elnevezés is gyakran a verbunkszerű férfitánc fogalmát fedi. Zenei és mozgásanyaga szorosan összefonódik a táncrendben utána következő csárdáséval. A múlt századi hangszeres verbunk zenedarabjai is gyakran kapcsolódnak e terület verbunktáncaihoz. A verbunk sajátos lakodalmi formája, a dramatikus, tréfás verbuválás is szinte az egész területre jellemző.
5. A lassú és friss csárdás e területen meglehetősen összeolvad. Megkülönböztetésük csupán a motívumkincs alapján alig lehetséges. A nyugatinál gazdagabb lassú és – az általában fenthangsúlyos – friss (ugrós) jellemző motívumai: a kétlépéses csárdás változatai, a gazdag, gyakran virtuóz lábfigurázás (cifra, kisharang, hegyező, előre-hátravágó, lengető és kopogó motívumok), a lépő és ugró páros forgás, a félfordulós, valamint a hosszabb ideig is tartó csapásolás. A párelengedés ilyenkor a csalogatás játékos tartalma nélkül fordul elő. Az általános zárt összefogódzás mellett a nyíltabb fogásmódok (egy- és kétkézfogás, oldalfogás) és a különböző kiforgatások is gyakoriak. A páros formán kívül a hármas csárdás és a négyes körcsárdás is kedvelt. A csárdás zenekíséreteként itt még régi stílusú népdalokat is alkalmaznak. A csárdás tempója mérsékeltebb (lassú: = 140–160, friss: = 160–180), mint nyugaton. Néhol (Dél-Nyírség, a Szatmári Erdőhát) a tánczene és a tánctempó (kállai kettős), valamint a táncnevek (csendes-csárdás-ugrós) megőrizték a régi hármas tagolás emlékét. A verbunk és csárdás egykori táncrendbéli szoros kapcsolata nemcsak a zenekíséret és a motívumanyag közösségén, hanem a táncnevek keveredésén is (verbunk = csárdás, csárdás egyedül vagy csapásolás) tükröződik.
6. A tiszai dialektus szegényesebb lakodalmi tánckészletéből az északkeleti osztótáncot, valamint a dramatikus lakodalmi táncokat kell kiemelni.
Az Alföld nagyobb részét magába foglaló tiszai táncdialektus egységességét azzal magyarázhatjuk, hogy a magyar nyelvterület központi részéről terjedő újabb táncstílus itt fejtette ki leginkább egységesítő hatását. Az alföldi mezővárosok parasztsága, ha a maga módján is, de korábban elindult a megkésett polgári fejlődés útján, mint a kis 414falvaké, s ez kultúrájának eltérő, más irányú fejlődését eredményezte. A nagy alföldi városokba tömörült parasztság és általában az Alföld török hódoltság utáni kevert népének kultúrája a 18. századtól kezdve minden más vidékénél nagyobb mértékben egységesült.
A polgári fejlődés először az alföldi mezővárosokban fejtette ki hatását parasztságunk táncéletére. A táncmesterek és tánciskolák a nagyobb településeken kezdték működésüket, s az új táncok terjedésének társadalmi hatása így igen jelentős volt. A mezővárosok vonzáskörébe tartozó, sok tekintetben elmaradt tanyavilág sem maradt mentes e hatásoktól, hiszen a tanyasiak egyúttal a város lakói is lévén, attól csak látszólag, ideig-óráig voltak elzárva. A mezővárosok parasztságának korai polgárosulása azonban jó ideig nem érintette a kisebb falvak népét, különösen ott, ahol a török hódoltság utáni népkeveredés nem, vagy kevéssé bontotta meg a régi közösségeket. Így például a Szatmárban és Nyírségben megmaradó, sűrűn egymás mellé települt falvakban a hagyomány töretlenebbül és sajátos paraszti úton fejlődik. Itt a szintén korán – már a nyolcvanas években – megjelenő táncmesterek hatása nem a hagyományos tánckultúra felmorzsolódásához vezet, hanem inkább gazdagítja azt, s meggyorsítja az új magyar tánckincs fejlődését, egységesülését. A parasztság polgárosulása az Alföldön nem jelenti a tánckultúra elmagyartalanodását, s a hagyomány teljes felszámolódását, hanem az új táncstílus uralomra jutását és megerősödését a régi tánckultúra rovására. Ahogy az új stílusú népdal és a 19. századi népies műdal az Alföld nagy részén s a Felföldön is – a pásztorokon kívül – szinte teljesen felőrli a régi stílust, éppúgy a magyar tánckincs 18. század után kifejlődő és a 19. században megerősödő újabb típusai az Alföld parasztságánál jutnak egyeduralomra. Régi táncaink még a pásztorságnál is nagymértékben átszíneződnek az új stílus hatásával.
A tánczene jellege is modernebb, mint másutt. Néhány régi népi hangszer divatját (citera, tekerő) a tanyavilág körülményei magyarázzák. A tánczene fő szolgáltatója azonban a cigánybanda, mely leginkább megfelel a polgárosodó parasztság igényeinek. A tánczenét zömében az új stílusú népdal, a népies műdal, valamint a verbunkos- és csárdászene alkotja. Csak az Erdély felé eső peremterületeken tűnnek fel olyan hangszeres tánczene nyomai, melyek nem a 19. század zenei műveltségének jellemző darabjai, hanem régebbi korok maradványai.
A táncélet általános jellege az újabb táncdivatok ellenére is régiesebb a Dunántúléval szemben. A tanyavilágban és az Alföld peremén levő kis falvakban a már polgári jellegű rendezett bálok nagy táncalkalmai mellett élénk maradt a házibálok kötetlen kerete. A padkaporos bál, házibál, tapodó stb. kisebb, a régi paraszti táncéletre jellemző mozzanatok. A szabadban és csűrben való táncolás gyakorisága is a táncélet régi keretét jelenti, csak a tartalom, a táncok újultak meg. Az új, modernebb tánc- és népdalstílus itt nem mindig járt szükségszerűen együtt a táncélet egyszerűbb formáinak felszámolásával.
A tiszai dialektusterület részeinek tánckultúráját az Erdély felől érkező pásztorok, elsősorban a juhászok régies kultúrája színezi, mely különösen a Dél-Alföld és a hajdani Partium területén érezhető. Az Erdély felől betelepülőket az alföldi parasztság rendszerint oláh népnévvel, táncaikat pedig oláhos névvel illeti. A tánczenében is érezhető erdélyi hatás, különösen a felső-tiszai dialektus területén. Az északkeleti Alföld táncai szervesen kapcsolódnak az északkeleti Felvidék szlovákságának tánckultúrájához.
A tiszai terület tánckincsének szerepe átlépi a táji határokat. Az új stílus Tisza-vidéki változata emelkedett leginkább a nemzeti kultúra szintjére, a múlt századi népies műtáncok, 415a nemzeti romantika korszakában kialakított népi-nemzeti táncstílus – úgy látszik – elsősorban erre az anyagra támaszkodott, s a tánciskolákon keresztül ez terjedt országszerte. A magyar nyelvterület határait túllépő csárdásdivatból is elsősorban ez a stílus talált utat a szomszéd népekhez.
A középső dialektusterület kisebb egységei:
1. Felső-Tisza-vidék (Bodrogköz, Szatmár m., Nyírség, Hajdúság, Szilágy m.);
2. Északkeleti Felvidék;
3. Keleti palócok és matyók;
4. Nagykunság, Jászság;
5. Dél-Alföld, Alsó-Tisza-vidék.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me