Petőfi-értékelése

Full text search

Petőfi-értékelése
1853 nyarán az Újabbkori Ismeretek Tára szerkesztőhelyetteséül csap fel, majd "ítészi" tevékenységét biztosítandó, a Pesti Naplóhoz szegődik. Kritikusi hivatástudatát és becsvágyát az apróbb cikkek némi elégítik ki, ezért önszántából egyszersmind nagyobb vállalkozásba kezd. A mű címe: Petőfi Sándor és lírai költészetünk; befejezi 1853 novemberében, megjelenik 54-ben.
Mondandóját szigorú és sokrétű tájékozódásra alapozza. Adatokat szerez Aranytól, Pákhtól, Jókaitól és Petőfi több más barátjától meg ismerősétől, ezeket pedig a Petőfi-versek 1847-i és 50-i (elkobzott) gyűjteményeivel, illetve bizonyos Petőfi-kéziratokkal harmonizálja. Petőfi életének 1847-ig terjedő nagyobbik részét így rajzolja meg pályakép formájában, s ennek járulékául a népies-nemzeti irány rövid, kiváló fejlődésrajzát adja.
Nézőpontja és vizsgálódási iránya híven tükrözi a Világos utáni idők bélyegét. Bár Petőfi forradalmár szerepét nem hallgatja el, költészetének bonyolult újszerűségét, világnézeti oldaláról, mégis megmásítja. Ti. Petőfi 1847-ig írt forradalmi verseit leértékeli, az utána írottakat pedig mellőzi, részben a cenzúra miatt is. Petőfi legnagyobb vívmányait a családias hangú, a tájleíró jellegű s a zsáner műfajába vágó darabokban jelöli meg, miként Erdélyi, ki hasonlóképpen vélekedik (Petőfi Sándor, 1854). Ide járulnak még efféle megjegyzései: Petőfinek "negédlenie is kellett, hogy sokat beszélhessen magáról" stb. Ezek, ha még nem is Salamon Ferenc szellemében, de már a későbbi, erősen irányzatos Petőfi-értékelések eszméit előlegezik (l. még a 19. fejezetet).
Tanulmánya, bár egyoldalú, a Petőfi-kutatások megalapozásának tekinthető. Ezt későbbi ellenfelei sem vitatják, pl. Metzl Hugó, aki jómaga is Petőfi-kutató. S méltán, hősének egyéniségét Gyulai oly testközelből vizsgálja, hogy finom, telibe találó megjegyzései napjainkban is friss, eleven reflexiókként hatnak s tovább élnek a szakirodalomban.
202Petőfiről írt pályaképében kritikusi egyéniségének egy új eleme jelentkezik: tartózkodása, néhol már viszolygása a szélső-romantikus lírai önkifejezéstől. Ennek okai, hogy jómaga, bár eruptív természet, a közvetlen érzelmi állapotok felszabadításától költőként is menekül; másrészt felismeri: a mélyebb, – lélekszaggató vagy fantáziaszabadító érzelmek gáttalan kidalolásának a Bach-korszak atmoszférája nem kedvez, s végül az elrettentő példák, főképp Tóth Kálmáné, noha ő még a jobbak sorába tartozik.
Tartózkodása abban is megmutatkozik, hogy vonzalma az objektivizált költői érzés-típus, illetve az Arany Jánosi-i költőideál iránt végképp most szilárdul meg. Ezért hangoztatja: Aranyt és Petőfit "nem egy csillag vezette… Arany epikus, a mesealkotás, plastika és jellemfestésben kitűnő s annyira objektív, minő egy magyar költő sem. Petőfi lyrikus… önmagáé és koráé, és subjectivitása, néha a legváltozatosabb, oly erős, mint szenvedélyei az életben… Ellenben Arany ott áll nyugodtan, menten a szív idealizmusától, egy középkori költő naivságával s egy újkori művész öntudatával emelve föl az alkotó phantasia nagyszerű építményét"; Petőfi és Arany "csak abban versenyezhettek: melyik nagyobb költő a maga nemében" stb.
Tehát Aranyt hirdeti korszerűbbnek, s főképp oly megfontolásból, hogy a Petőfi nyomában támadt és túlzásokba fulladt dalköltészetet támadni tudja. Így Petőfi-pályaképét oda futtatja ki, hogy részint Erdélyi nyomán (A népköltészet körül, 1853), részint saját vizsgálódásai alapján rendre bebizonyítja: Lisznyai, Szelestey, Tóth Kálmán és mások veszélyes, irodalom-ellenes úton járnak. Petőfi életművéről ezek után bizonyítja be elsőként és a nagytekintélyű Toldyval szemben, hogy nem sorolható a Vörösmarty utáni epigon-korszakba. Szerinte Petőfi és Arany tevékenységében, ti. a népies-nemzeti irányzatban irodalmunk egy újabb s az eddiginél magasabb szintű fejlődésrendje ölt testet.
Tanulmányával, maga is érzi, régi adósságát törleszti, befejezésül ezért említi: "részemről, míg egyfelől Petőfi életéről s költészetéről írva hálaadómat hiszem lefizetni azon költő iránt, kinek költészete első ifjúságom álmait körüllebegte, addig másfelől mintegy megkönnyebbülve érzem magamat, hogy szót emeltem lírai költészetünk bajairól akkor, midőn a hivatottabbak hallgatnak".
Buzgalma csaknem hiábavaló. Tanulmányát Török és Jókai egyaránt elutasítják, így utoljára Toldyhoz fordul, s Toldy, bár a néki szánt tüske benne sajog, dolgozatát végül is közzéteszi.
Felfogásán Gyulai később sem változtat, s ez nemcsak arra vet fényt, hogy bizonyos ponton túl már haladni képtelen, konzervatív kritikusnak bizonyul, hanem arra is, hogy aránylag korán beérő egyéniség – elveinek mindent alárendelő következetes jellem.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me