Tóth Ede és népszínművei

Full text search

519Tóth Ede és népszínművei
Tóth Ede (1844-1876) mintegy véletlenségből lett népszínműíró. Boltosinas korában vette észre, hogy a színészi pályára erős hajlama van. Lantos néven színésznek állt, s különböző vándortársulatokkal járta az országot. Gyenge színésznek bizonyult: gyors beszéde, alacsony és vézna termete miatt alig talált magának való szerepet. Írogatni kezdett, versei vidéki lapokban jelentek meg, első színdarabjait is vidéki társulatok játszották. A falu rossza című népszínművével a Nemzeti Színház száz aranyas pályadíját 1874-ben nyerte el. Nevét ekkor kapta szárnyra a hír. Újabb darabjai, A tolonc és A kintornás család szintén pályadíjat nyertek, de hiába: gyors sikerének gyümölcseit Tóth Ede nem sokáig élvezhette, a tüdőbaj hamarosan sírba vitte.
A falu rosszával Tóth Ede végképp elvágta a műfaj igazi megújulásának lehetőségeit. Hozzákötötte a műfajt az utatvesztett társadalomhoz, s az így emennek szociális önáltatását, görögtüzes önreklámozását szolgálta. Bízvást mondható: a népszínmű a nem tehetségtelen és jobb sorsra érdemes Tóth Edének köszönhette, hogy elvesztette korábbi társadalombíráló jellegét, s holmi stilizált műfajjá vált.
Igaz, a népszínműben mindig is volt bizonyos stilizálási törekvés, a dalbetét eleve ezt segítette elő. (Szigligeti parasztjai sem az igazi népnyelvet beszélték). De Tóth Ede szántszándékkal stilizált, s így az európai fejlődéstől erősen eltérő irányba terelte drámairodalmunkat és színjátszásunkat. A polgári társalgási dráma ugyanis a mindennapi beszéd stílusát és fordulatait utánozta, legfőbb elve a természetesség volt. A győzelemre jutó naturalizmus ugyancsak a természetességet hangsúlyozta, s ellene volt minden stilizálásnak. A falu rossza tehát, legalábbis ebben a tekintetben, a korszerű fejlődéssel homlokegyenest ellenkező tendenciát képviselt. Más oldalról nézve meg nem: bizonyos valóságábrázoló elemekkel ugyanis gazdagította a műfajt. Elsősorban a mellékalakoknak, Csapónénak, Súlyoknénak és Tarisznyásnénak realisztikus jellemzését, beszédmodorát illetőleg. Az expozíció is egy igazi népdráma lehetőségét villantja fel, de a kínálkozó konkfliktust Tóth Ede megkerülte, ennek még kibontására sem volt bátorsága és ereje.
A darab cselekménye nem nélkülözi a romantikus fordulatokat – a szereplők olykor erőszakolt helyzetekben találkoznak össze.
Feledi Gáspárnak, a falu bírájának nevelt leányába, Bátki Tercsibe szerelmes lesz egy szegény szolgalegény, Göndör Sándor. Csakhogy Tercsi ekkor már Lajosnak, Feledi fiának a jegyese; Sándor tehát a bánatnak adja fejét, elkeseredésében kocsmázni kezd, "falurosszává" züllik. Rálő Tercsire, majd később, a bírósági tárgyalás után, Feledit is megtámadja. Újból törvény elé kerül. Midőn visszatér a faluba, tovább kocsmázik, hajnalig mulat. Pirkadatkor Tercsi és Boriska (Feledi édeslánya, aki titokban, de egyelőre reménytelenül Sándort szereti) a korcsmához lopakodnak, nézik, hogy Sándor mit csinál. Leselkedésük kitudódik, újabb bonyodalmakra vezet. Boriska elbujdosik és öngyilkosságot kísérel meg, Göndör pedig, szintén elbujdosóban, megmenti. Később persze minden jóra fordul: Tercsi korábban választott élete párjával lesz boldog, Boriska pedig Sándorral. Göndör ugyanis időközben megjavul, felhagy garázda életével, sőt, Boriskájának apjával, a korábban még gyűlölt Feledivel is kibékül.
520A darab dramaturgiai hibáira jellemző, hogy a mese így summázható fő vonalába tulajdonképpen nem illik bele Finum Rózsi alakja, jóllehet a történet egyik fő szereplője éppen ő, ám anélkül, hogy a cselekmény alakulására elhatározó befolyással lenne. Az egykorú átlagnézőnek ez mégsem tűnt fel: a sokat nótázó Finum Rózsi szerepét a varázslatos megjelenésű, ünnepelt színésznő, Blaha Lujza alakította.
A falu rosszának nem remélt nagy sikere újabb népszínművek írására ösztönözte az 1875-ben már halálos beteg Tóth Edét. Ekkor írt népszínművei, A tolonc (1875) és A kintornás család (1876) azonban gyengébb alkotások. Mégis, figyelemre méltók: nemcsak népdrámai elemeket tartalmaznak, találunk bennük olyan motívumokat is, amelyek már a polgári társadalmi drámára jellemzőek. A toloncban például az elavult romantikus sablon a népszínmű konvencionális elemeivel keveredik – polgári környezetben. A szereplőknek, eltérőleg a népszínmű hagyományától, polgári foglalkozásuk van s polgári életformában akarnak élni. A kintornás család meg kispolgári környezetben játszódik, jómódú iparosok a darab szereplői, és polgári probléma, az elcsábított leányanya társadalmi helyzete kerül a darab középpontjába.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me