Háy Gyula

Full text search

Háy Gyula
1900-ban született Abonyban. A Tanácsköztársaság idején a Tanügyi Népbiztosságon dolgozott. 1919–23 között Berlinben élt emigrációban, majd hazajött. 1929-ben újra Németországba emigrált, azután Ausztriában és Svájcban élt, 1935-ben pedig a Szovjetunióban telepedett le. 1945-ben hazajött, a Színművészeti Főiskola tanára lett. 1951-ben Kossuth-díjat kapott.
Már 1932-ben belépett a Kommunista Pártba. 1957-ben ellenforradalmi tevékenység miatt elítélték; 1960-ban amnesztiát kapott.
A magyar szocialista drámairodalomban Háy Gyula drámái tettek szert legnagyobb jelentőségre, több közülük bejárta Európa színpadjait. Tragikus írói sors: Háy Gyula nevét már Európa-szerte ismerték, amikor hazájában még egyetlen színművét sem játszották.
Első színművét, a Főkapitányságot (1929–30) még Magyarországon kezdte írni, amikor a Bethlen-féle konszolidáció éveiben hazatért, de Berlinben fejezte be s csak 1938-ban mutatták be Kievben. A darab – amelynek témája az, hogy egy "jó családból" származó diáklány bekerül a kommunista mozgalomba, letartóztatják, de a főkapitányságon hősiesen viselkedik, s a nyomozást tévútra tereli – már jelzi, hogy Háy drámaírói erőssége a találékony meseszövés, az áttetsző szerkesztés. A megtalált paradicsom (Berlin, 1932) szatirikus komédia, a kapitalizmus klasszikus korszakának Amerikáját állítja pellengérre azzal a szándékkal, hogy a kezdeti kapitalizmus ellentmondásaival saját kora abszurddá váló kapitalista társadalmának tartson tükröt.
Legnagyobb visszhangra mindmáig legjobb műve, az Isten, császár, paraszt (Breslau, 1932; Budapest, Nemzeti Színház, 1946) talált. A darab premierjére a weimari demokrácia bukásának előestéjén került sor, s a drámai konfliktusban konkretizálódó kérdése az, hogy az abszolutizmusra törekvő Zsigmond császár miért nem mentheti meg a máglyahaláltól Husz Jánost, miért nem köthet szövetséget a parasztsággal? Háy a kommunista forradalmár izgalmával a történelemben saját kora lehetőségeit faggatja, s Zsigmond császár dilemmájában a weimari polgári politikusok magatartásának lehetetlen voltát mutatja meg: a fasizmussal a néptömegektől elszigetelten, azokra nem támaszkodva nem lehet sikeresen felvenni a harcot.
849A darab tehát a forró weimari légkörben fogant, s művére valójában az expresszionizmus túlfűtöttsége jellemző.
Háy nagyigényű, szélesen felrajzolt társadalmi-történelmi konfliktust exponál, az egyes jelenetek feszültséget árasztanak magukból, különösen a konstanzi zsinaton játszódó, valóban mesteri jelenet a világirodalom akármelyik nagy drámaírójának is díszére vált volna. Meggyőzően rajzolja fel Zsigmond császár küzdelmeit s feleségének, Borbálának az alakját. De az igazi főhős, akit a történelem valódi konfliktusa a korszak történelmi főhősévé avat, Husz János, a főcselekményen kívülre kerül s csak mint peremhős, mint az ellencselekmény hordozója lép fel. Az igazi nagy dráma, a nagy tragédia lehetőségét a börtönjelenet tartogatja, Husz és Zsigmond találkozása, s ha Háy Gyula ebből fejlesztette volna ki a drámát, kiszélesítve Zsiska alakjával (akit epizód-figuraként szintén felléptet) valóban a korszak nagy szocialista történelmi drámáját teremtette volna meg.
A Tiszazug (1936) csak a második világháború után került színpadra (Nemzeti Színház, 1945) s Háy legtöbbet játszott darabja; a szocialista országokon kívül Svájcban, Ausztriában és Nyugat-Németországban is bemutatták. A darab a birtoklás vágyának démoni ördögével megvert, férjeiket megmérgező asszonyok drámáján keresztül szándékozik művészi bizonyítást adni a marxi tétel igazságának, hogy a kapitalizmusban "minden fizikai és szellemi értékek helyébe mindezen értékek egyszerű elidegenedése, a birtoklás értéke lépett".
A földéhségtől megrészegült parasztlányok feleségül mentek a módos gazdákhoz, hogy megmérgezve őket, földhöz jussanak. Háy úgy ítéli el a gyilkos asszonyokat, az Árva Marikat, Minárcsiknékat, Bírónékat, hogy felfedi a mozgatórugókat, melyek ezeket az asszonyokat elvetemült tetteikre ösztönzik. A Tiszazug a tulajdonviszonyokon alapuló társadalmi rend alapjait támadja.
Az író művészi szándéka és a művészi megvalósítás azonban nem teljesen fedi egymást. Háy ezúttal drámai képsorozatot írt, de már nem az expresszionizmus élethelyzeteket, sorsokat, arcokat, összeütközéseket felvillantó montázstechnikájával, hanem – elvetve a baloldali expresszionizmus vívmányait is –, életképeket rak egymás mellé, amelyek azonban sokszor elmosódottak. Háynak a cselekménydráma az igazi területe, s most éppen a cselekményvezetés leleménye hagyja cserben. A Tiszazug ezért sem lett olyan nagyhatású, a szocialista dráma további fejlődését befolyásoló nagy mű, mint amilyennek szerzője szánta.
A Gát a Tiszán (1933) egy úri család villájának perspektívájából próbálja összefogni a "magyar proletárdiktatúra alapvető kérdéseit"; a Pulykapásztor (1938) és a Végeladás (1940), a magyar fasizmus kegyetlenkedésének gyilkos rajza mindmáig nem került magyar színpadra.
Az ítélet éjszakáját (Deutsches Theataer, Berlin, 1945; Madách Színház 1949) még 1933-ban moszkvai emigrációjában írta Háy, s miközben felveti a fasizmusért való felelősség kérdését, egy új demokratikus Németország megszületésének az igényét is megfogalmazza. Háy, aki, mint említettük, a cselekménydráma mestere, szinte a detektívdráma izgalmával és lendületével bonyolítja a cselekményt.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me