Rákóczi fölkelés.

Full text search

Rákóczi fölkelés.
E közben az országban nagy események zajlottak le. A sokat zaklatott magyarság fegyvert fogott és rövid idő alatt Magyarország éjszaki és keleti része a szabadságharczosok pártjához szegődött. II. Rákóczi Ferencz állott a felkelő hadak élére s diadalmas csatákban sikerült neki a német zsoldos sereget megverni s az ország nagy részéből kiszorítani.
Nagy örömmel értesültek Felsőbánya polgárai II. Rákóczi Ferencz szabadságharczáról s jobb, szebb jövő reménye szállotta meg a szíveket.
Hazafias lelkesedéssel hódoltak meg tehát 1703-ban II. Rákóczi Ferencznek, de ezzel ürügyet adtak az osztrák érzelmű s azokkal tartó kamarai uraknak az üldözésre, kik a magyar érzelmű polgárokat minden módon zaklatták. Felsőbányának az volt a legelső kérése Rákóczihoz, hogy a gyűlölt kamarai hivatalnokokat távolítsa el, első sorban pedig Meszlényi János harminczadost büntesse meg, a ki a kamara kegyében állván, folyton erőszakoskodott. Rákóczi a város előterjesztésére 1704-ben szigorú vizsgálat megtartását rendelte el a haszonleső és hazafiatlan hivatalnokok ellen. A vizsgálat a város panaszait igazolta. Meszlényit a hivatalából elcsapták, mint a „,rühös férget”. mint az egykorú jegyzőkönyv mondja. Rákóczi Ferencz ezután megparancsolta, hogy a szepesi kamara fizesse ki az átvett bányák adósságait és belátván Felsőbánya fontos szerepét az erdélyi és máramarosi közlekedés szempontjából, a harminczad-hivatalt kibővíttette s nagyobb hatáskörrel ruházta fel.
Az 1705-ben megtartott szécsényi gyűlés a református egyházat is visszahelyezte jogaiba. Általában a város viszonya a fejedelemhez igen jó volt s a polgárok a fejedelmi udvarnak nem egyszer szívesen látott vendégei voltak.
Rákóczi seregének egyik parancsnoka Felsőbányára 1203 frt 96 denár hadi-adót vetett ki. A város, hivatkozva szerződéses kiváltságára, vonakodott azt megfizetni, mire erőszakkal akarták rajta megvenni. A város küldöttséget menesztett Rákóczi elé s felmutatván neki az 1689-iki évi királyi szerződést, jogorvoslatot kért. Rákóczi meggyőződvén Felsőbánya igazáról, utasította Károlyi Sándor tábornokát, hogy állítsa ki a szabadság-levelet, mely szerint Felsőbánya minden taxától, contributiótól, impositiótól, forsponttól, élelmiszerek adójától és minden egyéb fizetéstől teljesen fel van mentve.
Rákóczi hadseregének egyik ezredétől, melynek Komlóssy Sándor volt a parancsnoka, igen sok hajdú megszökött. Ezeknek megkerítésére Szabó György hadnagyot küldték ki. Szabó hírét vevén annak, hogy a szökött katonák közül többen Felsőbányán rejtőznek, 1707-ben eljött a városba, a hol néhány szökevényt meg is talált. Ebből kifolyólag a lakosságot kezdte zaklatni és sarczolni. A tanács a sok erőszakosságot megsokalván, a garázdálkodó tiszt ellen Rákóczinál panaszt emelt. Rákóczi vizsgálatot tartott és Szabó György hadnagyot szigorúan megbüntette. A károsúltak teljes kártérítést nyertek.
Ezidőtájt nagy volt a drágaság és az élelmiczikkek ára ijesztően felszökött. 1710. év július és augusztus havában pedig a pestis lépett fel s e két hónap alatt 580 ember pusztúlt el e rettenetes járványban.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi