RÉGES-RÉGI VADÁSZEBEK

Full text search

RÉGES-RÉGI VADÁSZEBEK
Egy régi vadászkönyv, Diezel-Mika A vadászebek című munkája, ezt írja a kopózásról: "... csakis hegyvidéken, hol a vad kevés, engedhető meg, mert a kopók a vadat rendkívül zavarják. Egyszerre több mint három füzérrel nem kellene soha vadászni; ha a kopók jók, rendesen egy füzér is elegendő. A legjobb kopózás idő kezdete fenyvesekben október, lomblevelű erdőkben, ha a levél lehullott. Meleg, száraz időjárás, kiszáradt talaj megnehezíti a nyom és csapa tartását, míg a nedvesség és a frissen esett hó elősegíti.
A kopózásnál a puskások elállják a vadak forgóit, s az ebek vezetője, kinek a területet jól kell ismernie, először egy vagy két jó kopót ereszt el, s mihelyt ezek egyike elnyiffantja magát, utánaereszti a többit is.
Ki sokat kopózott, mindjárt a csaholásról megismeri, vajon hideg vagy meleg nyomon hajtanak-e, vajon távol vagy közel vannak-e a vadhoz, vajon szemre hajtanak-e, és nem fogtak-e vagy állítottak meg valamit. Az első nyiffantások rendesen bizonyos időközökben hallhatók, kivéve, ha a vad közvetlen az ebek elől ugrott, azután mind sűrűbb lesz, s amint az összes kopók összeverődnek, csak úgy zeng az erdő a különböző nüanszú hangoktól, melynek hallása a kopóvadász előtt zengzetesebb és elbűvölőbb bármi zenénél."
A kopók tehát réges-régi vadászebek; hajtókutyák. Régen szívesen vadásztak kopókkal nyúlra, rókára. A kopó fő erőssége mindig is a rendkívüli szimata volt, melynek segítségével követni tudta a menekülő vad nyomát. Legalább 40-50 típus tartozik ebbe a fajtacsoportba - a boszniai drótszőrű kopótól egészen a tacskókopóig -, s bár méretre, megjelenésre és viselkedésre meglehetősen különböznek egymástól, van valami, ami feltétlenül közös bennük. Mégpedig az, hogy ezeket a kutyákat általában vadhajtásra tenyésztették ki és használták. A kereső kutyákkal megállapították a vad tartózkodási helyét, a vadászok pedig körülfogták a "megjelölt" területet, és kopóikkal kihajtották a zsákmányt a sűrűből. A vadászoknak csupán az volt a feladatuk, hogy a kihajtott vadat lepuffantsák. Ajánlatos volt a lelőtt vadat gyorsan felszedni, mert az odarohanó kopók hamar kikezdték azt.
Mivel a kopózás túlságosan zaklatta az erdő vadjait, ezt a fajta vadászatot nálunk régóta rendelet tiltja.
Hazai hajtókutyánk az erdélyi kopó, közepes termetű, rövid szőrű, jó felépítésű, élénk, értelmes kutya. Ősi magyar vadászeb, az 1300-as évekből származó bécsi Képes Krónika Magyarok az Őshazában című miniatúrája már ilyen típusú kutyákkal folytatott medvevadászatot ábrázol. Remek állat; kitűnően állja és hajtja a nagyobb vadat, míg a kisebbeket lefojtja. Hajtás közben magas hangon jelez. Szimata kiváló, a szagnyomot jól tartja. Rendkívül kitartó, könnyen képezhető. Ma már inkább csak kedvtelésből tartják. Miután engedelmes, de kemény állat, és gazdájához nagyon ragaszkodik, őrző-védő feladatokra is alkalmas.
Most pedig, mielőtt folytatnánk a különböző vadászati módokra specializált fajtacsoportok ismertetését, teszünk egy rövid kitérőt a kutyafalkákkal történő vadászatok bemutatása kedvéért, mert úgy tűnik, hogy ez a vadászati mód Amerikában, Angliában, Franciaországban és másutt manapság másodvirágzását éli...

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi