Habiru

Full text search

Habiru A habiru (hapiru, apiru) szó eredete homályos, tartalma összetett. Az etimológia nem nyújt semmi felvilágosítást, a különböző jelentései nem kizárják, hanem kiegészítik egymást.
Valószínű, hogy a habiru név eredetileg egy népcsoportra vonatkozott. Először a 3. Úr-i dinasztia korából származó szövegekben bukkan fel (Kr. e. 2000). Kis-Ázsiában már Kr. e. 19. szd.-ban előfordulnak hadifogolyként. Kr. e. 18. szd.-ban Larsza királyainak, Varad-Szinnek és Rim-Szinnek a zsoldosai. HAMMURABInak is voltak habiruk a szolgálatában. A MARI SZÖVEGEK szerint ugyanabban az időben ellenséges hordaként fenyegették a városokat. Az AMARNA-LEVELEK és 1. Szeti besani kis sztéléje szerint Kr. e. 14. szd.-ban a habiruk Szíria és Palesztina számára állandó veszedelmet jelentettek, részint betöréseikkel, részint a városállamok fejedelmeinek nyújtott segítségükkel. Hasonló lehetett a helyzet Kr. e. 15. szd.-ban is, mert II. Amenofisz egy palesztinai portyáról 3600 habiru foglyot vitt magával. Egy II. Ramszesz idejéből fennmaradt papirusz is utal a habirukra. A habiruk az izraeli honfoglalást megelőző időkben, SIKEM térségében, Közép-Palesztina tekintélyes térségét hatalmukba kerítették.
Az a jelenség, hogy a habiru névvel igen nagy területeken találkozunk, s nagyon különböző tartalommal, arra mutat, hogy hamarosan gyűjtőfogalom, gyűjtőnév lett. Az életmód hasonlósága alapján más népcsoportokra, sőt bizonyos társadalmi rétegre is alkalmazták a népi hovatartozásuktól függetlenül. Habiruk a zsoldosok, akik pénzért készek bárkit szolgálni; a társadalom hajótörötteiből összeverődött csoportok; a rabszolgák, a szökött rabszolgák, a sorsukkal elégedetlenkedők.
Kikerülhetetlen a habiruk és az izráeliek közötti kapcsolat kérdése. Többnyire elfogadottnak tekinthető az a nézet, hogy az izráeliek nem azonosak a habirukkal, de valamiféle kapcsolat van közöttük. Izráel ősei Mezopotámiából származnak, ahol a habiruk először felbukkantak. Az egyiptomi szolgaság idején, kényszerűségből is, keveredhettek habirukkal. A kivonuláskor sok keverék és gyülevész nép is ment velük (2Móz 12,38; 4Móz 11,4). Valószínű, hogy a pusztai vándorlás során is csatlakoztak hozzájuk kisebb-nagyobb csoportok. A már említett Sikem nem szerepel az elfoglalt városok listáján. A honfoglalás idejéből a pusztításnak semmi jele sem került elő. De biztos, hogy Izráel birtokolta, mert fontos törzsi székhely volt. Valószínű, hogy a régi hódítók szövetségre léptek az új hódítókkal, majd teljesen beolvadtak.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi