Sikem

Full text search

Sikem Kánaáni város, amely a Garizim és az Ébal hegyek közti hágónál feküdt. A neve - nyak - is innen ered, mert úgy terül el a két hegy között, ahogyan a nyak fekszik a két váll tengelyének tetején. Sikem uralta a tőle keletre fekvő termékeny síkságot, és azt a csomópontot, amely Jeruzsálemből Bét-Seán felé, és a Jordántól a tengerpartra vivő utak találkozásánál feküdt.
Már a Kr. e. 4. évezredben laktak ezen a területen, és a Kr. e. 1800-ból való egyiptomi feliratok úgy említik Sikemet, mint amely fontos jelentőségű Észak-Kánaán birtoklása szempontjából. A késői hikszosz kor idején (1650-1550) szilárd erődítményekkel és templommal rendelkezett, amely a maga idején a legnagyobb kánaáni templom volt, alapterülete 21×26 méter, 5 méter vastag falakkal, bejáratánál két bástyatoronnyal. A késői bronzkori templomot ennek helyére építették, de a hossztengelye K felé irányult. Ekkor egy nagy, szent oszlopot is felállítottak, ez lehetett a BAAL-BERíT temploma, amelyről a Bír 8,33; 9,4 is említést tesz. Valószínűleg ABIMELEK királyának bukásakor (Bír 9) pusztulhatott el.
Már ÁBRAHÁM oltárt épített itt, amikor az Úr megjelent neki (1Móz 12,7). A tudósítás szerint már állott ott egy szentély, MÓRÉ / MAMRÉ tölgyese. Jákób szintén állított itt egy oltárt, melyet Erős Izráel Istenének nevezett el. Az oltár a városon kívül állt egy olyan mezőn, amit pénzen vásárolt meg (1Móz 33,19).
A város sokáig őrizte kultikus jellegét. Az 5Móz 11,29kk; 27 szerint a város mellett lévő két hegyen, Garizim és az Ébál hegyén kellett az áldást és az átkot elmondani a honfoglalás után, kövekbe kellett vésni Isten törvényét és oltárt kellett építeni. Józsué itt tartotta az »országgyűlést«, amikor is a törzsek elkötelezték magukat Józsuéval együtt arra, hogy az Urat fogják szolgálni. Hogy ez a törzsszövetség, esetleg az AMFIKTIÓNIA megújítása is lett volna, erre nézve eltérő vélemények vannak. Józsué mindenesetre törvényeket hozott és rendelkezéseket adott (Józs 24,25), de hogy milyen tárgyban, arról hallgat a B. A Józs 24,32 szerint József holttestét itt temették el. A Józs 21,21 szerint a keháti lévitáknak jutott a város, amely egyben MENEDÉKVÁROS is volt.
Sikemet a honfoglalás után még sokáig lakták kánaániak, talán HIVVIEK és egészen a Kr. e. 10. szd.-ig bizonyos önállósággal rendelkezett. Gedeon fiának ABIMELEKnek talán ezért is nyílott lehetősége arra, hogy sikemi rokonaival kiskirályságot hozzon létre Izráel területén belül. Amikor azonban megromlott a sikemiek és Abimelek viszonya, Abimelek a lázadó sikemieket megölte, a várost elpusztította, lerombolta és sóval vetette be (Bír 9).
A következő jelentős korszak Sikem történetében már az ország kettészakadása idejére esik. ROBOÁM itt koronáztatta magát királlyá (1Kir 12,1), majd elmenekülése és az ország kettészakadása után JEROBOÁMot koronázták meg ugyanitt. Ő tette az északi ország első fővárosává (1Kir 12,25). Amikor azonban TIRCA lett az új királyi székhely, Sikem háttérbe szorult.
Az asszír hódítók Kr. e. 724-ben feldúlták Sikemet, és a birodalom más népeit telepítették ide. A perzsa kor végén újból erődített várossá lett, és Nagy Sándor Kr. e. 332-beli hadjárata elől sokan menekültek ide. A SAMARITÁNUSOK központjává vált, akik elkülönülve a zsidóktól a Garizim hegyén templomot építettek maguknak. Kr. e. a 3. szd.-ban a Szeleukidák elhódították az egyiptomi Ptolemaioszoktól. A Hasmoneus I. Hyrkanosz János Kr. e. 128-ban lerombolta a várost templomával együtt, majd a rómaiak Kr. e. 72-ben újjáépítették Flavia Neapolisz néven, ma Nablusznak hívják.
Személynévként előfordul az 1Móz 34,2-ben, a hivvi Hámor fia, aki Jákób lányát, DINAt megerőszakolta, és ezért Jákób fiai bosszút álltak (Bír 9,28 Sikemben). József, ill. Manassé utódai között is szerepel egy Sikem, akitől a 4Móz 26,31 szerint a sikemiek erednek. Az 1Krón 7,19 szintén Manassé utódai között említi Sikemet, aki Semídának volt a fia.
SzL

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi