A FALUSI BÍRÓ BÜNTETŐ SZEREPE

Full text search

A FALUSI BÍRÓ BÜNTETŐ SZEREPE
Ez a parasztok által igényelt jogszolgáltató fórum a feudális jogrendszer részeként szerveződött. Annak függvényében volt kisebb avagy nagyobb az illetékessége, amilyen mértékben a falusi, a mezővárosi jobbágynak és földesurának jogi tartalmú kapcsolata lehetőséget adott rá. A kapcsolat koronként változó s vidékenként is különböző, tendenciájában azonban a személyes alávetettség lazulásának irányába ható volt. De ha ragaszkodott is a földesúr az úriszéki bíráskodás jogához és kötelességéhez, a falu, a mezőváros belső békéjének biztosításával összefüggő jogszolgáltatást az egyetértésével megválasztott és folyamatos ellenőrzése alatt működő paraszti elöljáróságokra ruházta. (A faluközösség vezetőinek szerepéről összefoglalóan: Szabó István 1966; a földesúri joghatóság alá nem tartozó székelyek „falusbíró”-inak jogszolgáltatásáról: Imreh I. 1983: 51–88.)
A bírónak és esküdt társainak a földesúri hatalmat kellett képviselniük. Ok közvetítették mindazokat az életszabályozó normákat és konkrét utasításokat, melyek az 742úrbériségből adódóan a jobbágyokra háramlottak. Jogszerűen használhatták tehát – használták is – azokat a kényszerítő eszközöket, így a megveretést, a nyilvános megszégyenítést, az áristomba zárást, melyek – nagyobb súlyú ügyekben – az úriszéki és a megyei büntetőbíráskodás eszköztárába tartoztak. Hogy milyen mértékben használták, s mennyire jogosan, csupán a földesúri ellenőrzéstől függött. (Az úriszéki bíráskodásról lásd Hajdú L. 1985, 1996; Kállay I. 1985. ) Az átruházott jogokkal együtt mégiscsak a faluközösséghez tartozott az elöljáróság minden egyes tagja. A falu közvéleménye gyakran nehezményezte, panaszolta egyik-másik falusi bíró túlkapásait, ha pedig hasztalanul panaszolta, a bíróválasztás megtagadásával nyilvánított véleményt a jobbágyparaszti érdekeket sértő önkényeskedést tapasztalván. A mindennapi élet szervezőjeként s a vitás ügyek döntőbírájaként mégis elfogadta – általában és hosszú távon – a földesúri és a jobbágyi érdekek ütközőzónájában egyensúlyozó, az „urakat” szolgai módon képviselni kénytelen vezetőit.
A faluközösséghez tartozás természetes velejárója volt, hogy a falusi-mezővárosi bírák jogszolgáltatásuk közben csak olyan mértékben vették figyelembe a kodifikált jogot és a nemesi szokásjogot, amilyen mértékben az egybeesett a falura rákényszerített, esetről esetre kihirdetett állami, egyházi, földesúri szabályzatokkal, rendeletekkel, utasításokkal, illetve a rendiségből levezethető általános normákkal. Egyébként pedig a helyi közösség szokásjoga, azaz a „népi jogszokások”, és a „jogérzék”: az igazságosság és méltányosság érvényesítésének elemi igénye szabályozta működésüket. Ebből a szempontból nem különböztek alapvetően a falusi elöljáróságok a több-kevesebb autonómiával rendelkező mezővárosoktól és a privilégiumuk birtokában „helyi törvények” (statútumok) megalkotására is jogosult szabad királyi városoktól. Abban mutatkozott a jelentős különbség, hogy a magánjogi és büntetőjogi ügyek sokkalta nagyobb hányadában volt illetékes a városi szenátus, mint a falu bírája.
Mind a falusi, mind a városi jogszolgáltatására jellemző volt, hogy egyfelől a helyi társadalom igazgatását, a döntőbíráskodást és az ítéletvégrehajtást, másfelől az alkalmi vagy hosszabb távra érvényes jogszabályalkotást s ennek eseti alkalmazását az igazgatásban, a döntőbíráskodásban, a normaszegés szankcionálásában nem egymástól elkülönülő szakapparátusokra bízták. Ugyanannak a személynek, a bírónak, illetve ugyanannak a testületnek, a tanácsnak a jogaként és kötelességeként ismerte el a jogrendszer is, a „megválasztott” vagy „kiválasztott” vezetőinek alávetett helyi közösség is mindezeknek a polgári korban speciális jogi képzettséget feltételező szakfeladatoknak az összekapcsolt végzését.
A tételes jog nem ismerésével: a képzetlenséggel, a laikus jogalkalmazással együtt járt, hogy a jogszokásokra és az „igazságosságra” hivatkozó bíráskodásban a precedensnek volt iránymutató szerepe. Ugyanaz az egyszeri vagy néhányszor előforduló eset, mely a közösség által elfogadott, leginkább javasolt magatartással, cselekvési, életviteli normákkal ellenkezett, s ezért kikényszerítette a bírói állásfoglalást, elégséges hivatkozási alapja lehetett a személyek közötti vita eldöntésének (azaz: egy magánjogi perben való ítélkezésnek), a közösségellenesség kinyilvánításának s példát statuáló szankcionálásának (azaz: a büntetőbíráskodásnak) és a „rossz szokás” ellenében megfogalmazott s kihirdetett tanácsi rendeletnek, utasításnak (azaz: egy jogszokást kezdeményező helyi érvényű jogi szabály megalkotásának). Az ítélkezést is, a jogszabályalkotást is valamilyen egyén-közösség konfliktus motiválta.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi