Foglalkozás.

Full text search

Foglalkozás.
A románság legkedvesebb foglalkozása a juhásztorság, melyet különösen a mokányoknak nevezett havasalji románok folytatnak. Pásztorsággal a férfiak foglalkoznak; a nők föladata a tej földolgozása a pásztorkunyhókban (isztina). Van havasi isztina, fenyűszálakból épített egy szobás pásztorlak, deszka vagy fenyűkéreg födéllel. Van hordozható isztina is.
Ellés után (márczius, április hónapok) a bárány 6–8 hétig szopik, azután elválasztják. Június 2-án a juhász megméri, hogy minden egyes juhnak mennyi a tejelése, aztán ahhoz képest adja ki a gazdának túró illetményét. Ez mindig a gazdák jelenlétében történik. A juhok szeptember végéig maradnak a legelőn; akkor haza hajtják a nyájat. A Romániával határos juhtenyésztő mokányság Dobrudzsáig is elhajtja nyáját, és hazájába csak minden 2–3 évben ér vissza. A juhtenyésztés e módja, mióta a legelők ott is eke alá kerűltek, drágább lett és egyúttal ritkább is.
Az erdős és havasi vidékeken lakó románság szénégetéssel, szurokfőzéssel, de főleg faedények készítésével foglalkozik s azokkal vándor kereskedést folytat. Az abroncsos mócz messze vidékekre eljár. A szenet zsákokban vagy nyitott szekereken, a szurkot fahéjakból készített edényekben szállítják. A műhelyi iparágak közűl a román leginkább a szűcs mesterséget kedveli, de ácsok és kőmívesek is sokan vannak. Bányavidékeken a bányamunkások legnagyobb része román. Nagyban kereskedni csak marhákkal és lovakkal szeretnek. A lapályon lakó románság fő foglalkozása a földmívelés, kisebb mértékben pedig az állattenyésztés; helyenként a mezei gazdaság más ágaival is foglalkoznak, bortermő vidékeken szőlőmíveléssel és gyümölcstermesztéssel is. A román asszony mindenben munkatársa férjének, fő foglalkozása azonban a háztartás és a család tagjainak mindenféle fehérneművel való ellátása. Egész télen át kora tavaszig foly a len, kender és gyapjú fonása. Aztán kezdődik a szövés. Egyszerű szövőszéken szőnek minden szükséges fehérneműt, gyapjú szőnyegeket, asztalterítőket, katrinczákat, öveket, pokróczokat, átalvetőket, tarisznyákat. Házi iparuk általában igen fejlett. A román nő a színeket ízléssel alkalmazza: Az ahhoz való ásványi és növényi anyagokból a legszebb sárga, kék, vörös és zöld festékeket állítja elő. A leánygyermekeket korán kézimunkákra szoktatják, hogy segítsenek anyjuknak.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi