Szabó Endre

Full text search

655Szabó Endre
Született 1849-ben. Szemere Miklós neveltje: szókimondó és radikális, Bécs-ellenes, sőt republikánus. Élete alkonyán, 1918-ban is azért köszöntötte boldogan a forradalmat ("sok millió testvéremmel | Ember vagyok végre mostan"), mert megteremtette a köztársaságot.
Számos szerelmes verset írt, de egyénisége főképp nem ezekben, hanem társadalmi elégedetlenségéről tanúskodó költeményeiben nyilvánult meg. Annak a baloldali tendenciájú, modorban dalszerű, közvetlen, természetes és nyíltszavú költészetnek hagyományát folytatja, amelynek Béranger, Heine és Petőfi voltak a nagy világirodalmi képviselői. Tapasztalatait és érzéseit szatirikus hangon, olykor humorral adta elő, jókedve a keserűségben sem hagyta el.
Legfontosabb politikai eszméje a háborúellenességgel egybekapcsolt királyellenessség. Költészete nemhiába a török-orosz háború idején szólalt meg először hangosabban, gyakran írt keserű humorú pacifista verseket (Egy gyalogos elesett). Nagy emberek című versében amiatt a történelemhamisítás miatt zúgolódik, hogy mindig csak a háborúcsináló, de a csatából távol maradó királyokat nevezik nagynak, a hősi kis Miskákról azonban hallgatnak. A királyok mellett látja a papok, a katonák bűneit és a gazdagok meg nem érdemelt előnyeit is. Illúzió nélkül nézi az egyház és a társadalom erkölcseit, s heinei gúnnyal írja le az úrnapi processziót. Tudja, hogy Jézus nem váltotta meg az embereket (Jézus Krisztushoz), s azt is látja, hogy a jámborság látszata mögött gyáva képmutatás lapul (A jó ember). Részvéttel ír a szegény ember nyomoráról (A város végéről) és szeretettel rajzolja meg a Horatiust olvasgató egyszerű, szerény vidéki nemest (Nemzetes uram). Látja, hogy nálunk minden téren csak a gazdagot becsülik; a tudományban és az irodalomban is, Gyulai is (Plutokrácia); hogy a szántóvetőnél jobb sorsa van a betyárnak is (A betyárnak jól van dolga); hogy a szegény ember leghitványabb kizsákmányolói a népnyúzó, semmirekellő képviselők (Alkalmatlan gondolatok), akik nem restellik még emeltetni is a fizetésüket (Választópolgár levele képviselőjéhez). Néha csokonaias jóízzel neveti a nagyurak ünnepére hódolni siető magyarokat (Jubilále!). Hirdeti, hogy a haza neve is csak a szegények kifosztását szolgálja. Ezért a szegény asszony – írja – nem is érti, mi a haza, amelynek nevében egyre csak elvisznek tőle valamit:
Ments meg isten tűztül, jégtül,
Közérdektül és hazátul…
(Szegény asszony)
Költészete mentes a divatos nacionalizmustól; a magyarok istene, akikre oly büszkék vagyunk, szerinte a földesurak, sikkasztók, inasok és szolgák, mindenféle gézengúzok istene (A magyarok Istene). Így jutott el a forradalomvárás küszöbéig. Május elsején utálattal írt a katonákról, papokról és a "mamlasz ingyenélők"-ről (Május elsején), 1876-ban, minden bizonnyal Oroszországra gondolva, a népszabadság forradalmát várta: "Földindulás, koronák pusztulása | Jelezze a közelgő ünnepet!" ( Vihar előtt). Évtizedek múlva, 1904-ben is ujjongva reménykedett a látóhatáron villámló égi háborúban (Töröd 656a göröngyöt); mintha azt remélte volna, hogy ez az égi háború átterjed hozzánk. Az 1918-as októberi forradalmat is örömmel üdvözölte, de a proletárdiktatúrát már elutasította. Meghalt 1924-ben.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi