Szovjet–amerikai tárgyalások

Full text search

Szovjet–amerikai tárgyalások
és megállapodások a hadászati fegyverek korlátozásáról
A 60-as évek végére nyilvánvalóvá vált, hogy a két világhatalom, a Szovjetunió és az Egyesült Államok között a legveszélyesebb, a legnagyobb pusztító hatású, legmesszebbre célba találó atomfegyverek, az ún. hadászati atomfegyverek vonatkozásában kialakult a lényegi egyensúly, vagyis létrejött a szovjet–amerikai hadászatierő-egyensúly.
Ezenkívül az említett időpontra még az is nyilvánvalóvá vált, hogy az 50-es, de különösen a 60-as években végbement intenzív fegyverkezés eredményeként a felgyülemlett tömegpusztító eszközök – közöttük is elsősorban az atomfegyverek – száma sokszorosan meghaladta az egész emberiség elpusztításához elegendő mennyiséget. A rendelkezésre álló atomfegyverek és hordozóik mennyiségi, valamint minőségi jellemzőinek ismeretében két következtetésre lehetett jutni.
Az egyik az, hogy a hadászatifegyver-rendszerek telepítéséből, jellegéből kitűnik: lehetetlen az ún. első csapással hadászatilag döntő előnyre szert tenni, mivel elegendő rejtetten elhelyezett fegyver – mindenekelőtt tengeralattjáró-fedélzeti ballisztikus rakéta – marad a válaszcsapásra, amelynek pusztító hatása semmivel sem marad el az első csapás mögött.
A másik az, hogy a rendelkezésre álló kolosszális mennyiségű tömegpusztító fegyver bevetésének eredményeként egy esetleges világháborúnak nem lenne, nem maradna győztese.
Mindezen következtetések felismerése nyomán 1969-ben a Szovjetunió és az Egyesült Államok között megkezdődtek a hadászati fegyverek korlátozását célző első SALT-tárgyalássorozatok. (A SALT betűszó a Strategic Arms Limitation Talks = tárgyalások a hadászati fegyverek korlátozásáról angol kifejezés kezdőbetűinek összeolvasásából származik.)
Hároméves tárgyalássorozat eredményeként így született meg 1972-ben a SALT–I. szerződés néven ismertté vált megállapodás, amely valójában két, egymástól teljesen elkülönülő szovjet–amerikai szerződésből áll.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi