A rádió és a televízió

Full text search

A rádió és a televízió
A telefonról szóló fejezetben Puskás Tivadar életművének több fontos állomását is bemutattuk, e helyütt pedig mint a rádiózás eszméjének kidolgozójaként utalunk munkásságára. Hogy a rádió a jelen század elején világszerte elterjedt, az nem kis részben a kitűnő műszaki alkotóknak köszönhető, s ugyanez mondható a televíziózás úttörőiről is, akik között – s erről ritkán hallani – több kiváló magyar kutató, kísérletező mérnök is volt. A magyar szakemberek itthoni és külhoni kutatási eredményeiről egyaránt szó lesz e fejezetben.

A Petőfi rádió szünetjele
Budapesten a Magyar utca 6-os számú házában rendezték be azt a telefonközpontot, amely telefonhírmondó formájában híreket is közvetített. A feltaláló Puskás Tivadar volt, s 1893 februárjának közepén kezdődött meg az adás. A rendszeres műsorközvetítés lehetőségét tehát egy magyar szakember találta ki.
Ily módon a rádióműsorok készítésének módszertana feltaláltatott, s ahogy egykoron írták: az előfizetők naponta 12 órán át hallgathatnak zenét, híreket, piaci jelentéseket és telefondrámákat. A világ első rádióállomását azonban csak jó negyedszázaddal később, 1920-ban állították üzembe. Addig ugyanis még jó néhány technikai problémát meg kellett oldaniuk.
A rádiózáshoz felhasználtatott K. F. Braun azon felismerése, hogy félvezetőkből készíthető egyenirányító, s nevéhez fűződik a katódsugárcső, a csatolt körű Braun-adó és a kristálydetektor kifejlesztése is. A. Sz. Popov 1896-ban már két épület között rádiókapcsolatot tudott létesíteni, vagyis morzejeleket közvetített rádióhullámok segítségével. Az általa közvetített első szöveg ez volt: Heinrich Hertz. (Hertz fedezte fel az elektromágneses hullámokat, amelyek nélkül a rádiózásra még gondolni sem lehetett.) G. Marconi három évre rá a La Manche csatorna két partja között tudott kapcsolatot létesíteni, 1901-ben pedig már ezt a bravúrt az Atlanti-óceán két partja között is meg tudta tenni. (Magyarországon Újpest és Csepel között 1904-ben kezdődtek az első szikratávíró-kísérletek, a csepeli adót 1914. október 14-én helyezték üzembe.)
Az emberiség történetének egyik szomorú mozzanata is a távíróhoz kötődik: 1912. április 15-én a Titanic fedélzetéről szikratávíróval adták le az S. O. S. jeleket. És a fenti tényhez hasonlóan szomorú történelmi adat az is, hogy az első világháború befejezését követő párizsi békekonferencián részt vevő magyar küldöttséggel a magyar kormány szikratávíró közbeiktatásával tartott kapcsolatot, de nyilván nem e berendezés gyengéinek és az éteri zajoknak következménye a trianoni békeszerződés.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi