Magyarok a televíziós technika kialakításánál

Full text search

Magyarok a televíziós technika kialakításánál
A televízióhoz vezető egyik legfontosabb eszköz a katódsugárcső volt, amelyet a már említett K. F. Braun alkalmazott először, igaz, akkor még oszcillográfként, 1897-ben. 10 évre rá B. Rosing ezt már ún. képírócsőként kívánta felhasználni, míg a katódsugárcsővel történő letapogatásra először 1908-ban gondolt egy szakember. Fontos technikai egység volt a mechanikus képbontó, ezek egyik legismertebbje a Nipkow-tárcsa. S ezek sorában említendő a magyar Okolicsányi Ferenc tükörcsavarja (ezt a nürnbergi cég alkalmazta) és Mihály Dénes rezgőtükre, valamint tükörkoszorúja (Mihály szabadalmainak többségét a berlini Telehor A. G. vásárolta meg).
Okolicsányi Szatmár megyében született 1894-ben, tanult a pesti Műegyetemen, majd német egyetemeken, s 1926-ban került Berlinbe a Telehor A. G.-hez. Itt Mihály Dénessel dolgozott együtt. Mihály hat hónappal fiatalabb volt, mint ő, s a Műegyetemen kezdte felsőfokú tanulmányait. A már említett tükörcsavar egy eléggé meredek lejtőjű végtelen csavar, amelynek felületét jól tükröző anyagból képezték ki, s forgása közben a rávetített fénysugarat mindig más-más szögben veri vissza. Egy ilyen gyorsan forgó tükörcsavart lehetett képbontóként, a vevőben pedig leképezőként alkalmazni. Ezt később nagy képek vetítésére alkalmas rendszerré fejlesztette, s megoldotta a sorváltós képbontás és összerakás problémáját is.
Mihály Dénes már 1919-ben egy olyan berendezést készített, amely alkalmas volt állóképek közvetítésére, akár több kilométer távolságra is. Berendezését 1928-ban egy nemzetközi kiállításon is bemutatta, s hamarosan sikerült megoldania a mozgóképek átvitelét is. A technikatörténeti adatok szerint a világon elsőként ő tudott mozgóképet közvetíteni televíziós rendszer segítségével, mindez Berlinben történt 1929. március 8-án. Ekkor alapította a már említett Telehor A. G.-t.
A jelen kötet más fejezetében olvashatnak a mozifilm történetéről, s ezzel kapcsolatosan is megemlíttetik Mihály Dénes neve. Ő volt ugyanis az, aki az 1910-es évek végén hangosfilmet tudott készíteni, s ezt a 20-as években számos szakembernek be is mutatta. 1938-ban a Budapesten megrendezett Nemzetközi Vásáron az érdeklődők személyesen is találkozhattak Mihály Dénessel s találmányaival.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi