Az első Thurzó

Full text search

Az első Thurzó
Az egyik szakember, aki a középkori magyarországi bányák víztelenítésére vállalkozott, Thurzó János volt. Ő valószínűleg Itáliában tanulta ki e mesterséget, s leste el Velencében a rézolvasztás technológiai fogásait. 1463-ban először Krakkóban telepedett le, ahol egy kisebb bányavállalatot alapított, majd 1475 áprilisában szerződést kötött hét Garam menti várossal, hogy számukra vízelvezető berendezéseket épít. A következő hónapban I. Mátyás arra is felhatalmazta, hogy az ország más bányáiban is hasonló vízemelő gépeket állítson fel. A megállapodás értelmében a kitermelt érc egyhatodával fizettek Thurzónak, ha sikerült a víztelenítés. Ő e feladatot vízikerék segítségével oldotta meg. A 15. század végére csak Körmöcbányán nem kevesebb mint 29 vízikerekes bányamalom üzemelt. Hogy ebben az időben az ércmegmunkálás magas szinten állt hazánkban, azt az a tény is igazolja, hogy 1488-ban III. Iván orosz nagyfejedelem ágyúöntőket, ércmegmunkálókat és ötvösöket kért a magyar uralkodótól.
Thurzó 1494-ben a besztercebányai rézbányákat vette bérbe a pécsi püspöktől, s a következő év tavaszán a Fugger családdal kötött szerződést, amely pénzügyi lehetőséget biztosított számára egy besztercebányai csurgatós rézkohó és hámor felépítésére. Thurzó János fia 1477-ben feleségül vette Fugger Annát, míg 1513-ban Thurzó Anna férje egy Fugger fiú lett. E kettős házasság révén olyan gyáripari vállalkozás jött létre, amely hosszú időn keresztül uralta a magyarországi bányászatot, s nemesfém-kitermelést. A besztercebányai kohó alkalmas volt arra, hogy annak segítségével a rézércből kinyerjék az ezüstöt, s ily módon évente legalább húsz mázsa ezüsthöz jutottak.
A Thurzó család komoly hatalomra és nagy vagyonra tett szert, mert még II. Ulászló is a Thurzókhoz fordult kölcsönért. Az uralkodó Thurzó Jánosnak bethlenfalvai előnévvel nemességet is adományozott. Báróvá azonban nem lett, amire Georgius Agricola is felfigyelt a bányászatról írt 1556-os művében, s ez a tény is jelzi, hogy a bányászat külföldi szakemberei jól ismerték ezt a magyarországi vállalkozást. Agricola egyébként azért is tudott a Thurzókról, mert a felvidékiek egyik üzlettársa, U. Schütz Agricola második feleségének volt a nagyapja.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi