Nádméz és répacukor

Full text search

Nádméz és répacukor
A cukor Magyarországon már a török korban is ismert volt, de drága csemegeként tartották számon, s édesítőszerként akkoriban még elsősorban mézet használtak. A cukrot egészen a 18. századig a cukornád levéből állították elő, elsősorban a gyarmati ültetvényeken, majd finomították. Ezt a bizonyos nádmézet – ahogyan akkor nevezték – hamburgi finomítóktól vásárolták a magyarországi kereskedők, de bizony a háborús években nem volt veszélytelen annak ideszállítása, s ekkor döntötték el, hogy az alapanyagot Fiuméba fogják hozatni, ott finomítják, s úgy szállítják az országba. A fiumei gyár részvénytársasági formában jött létre 1752-ben, s ott egy évtizedre rá már évente legalább ötezer mázsa finomított cukrot tudtak előállítani.
Többen arra is gondoltak, hogy a Magyarországon termeszthető növények nedvéből állítsanak elő cukrot, például juharfából, kukoricaszárból, sárgarépából, kőrisfából és így tovább, de végül is a cukor alapanyagának a megváltoztatását a kényszer szülte. Napóleon egyszer csak megtiltotta a gyarmatokról történő nyerscukor-behozatalt, s ekkor találni kellett egy itt termeszthető alapanyagot.
Az 1800-as évek első évtizedére a répacukorral végzett kísérletek mutatkoztak a legeredményesebbeknek, s Ercsiben, Eperjesen, majd az 1820-as évek végén Pesten is egy finomító kezdte meg működését. Nagy-Födémesen 1830-ban alakult üzem, s 1848-ig összesen 63 helyen alapítottak gyárat, de ezek közül néhány elég gyorsan tönkre is ment. Többen azonban rájöttek hogy a cukorgyártás összekapcsolható a szeszfőzéssel, s pl. melaszból készítettek rumot is. A 30-as évelt végén cukorgyárainkban már megjelent a gőzgép.
Ismert ipartörténeti tény, hogy a pesti cukrosok 1844-ben részvénytársasággá alakultak át, s itt a nádcukornak és a répacukornak a finomításával egyaránt foglalkoztak. Végül egy adat: a század közepe táján a répacukor-termelés meghaladta a 16 ezer mázsát, s a finomítókból mintegy 12 ezer mázsányi finomított nádcukor került ki, de mivel a belföldi igény 80 ezer mázsa fölött volt, a cukorból elég komoly importra szorultunk.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi