Honnan fúj a szél?

Full text search

Honnan fúj a szél?
Sokszor mosolygunk a meteorológusok jóslatain, pedig ők tapasztalataikat, megállapításaikat az évszázadok óta gyűjtött ismeretanyag segítségével teszik. A magyar történelem számos jeles napjáról maradt fenn a hadtörténészi elbeszélés mellett meteorológiai értékű megállapítás is, amelyből néhányat e fejezetben is bemutatunk, majd kitérünk arra, mikor kezdődtek a rendszeres megfigyelések, mióta tanítják a meteorológia tudományát egyetemeinken, s hogy mióta tömörülnek e szakma tudósai kutatóintézetekbe.

A véreső 16. századi ábrázolása
Az első honi meteorológiai feljegyzések a középkor századaiból maradtak fenn, így egy 1009-re utaló feljegyzésben arról olvashatunk, hogy abban az évben a Kárpát-medencében szárazság volt, akárcsak 1015-ben. Kálti Márk Képes Krónikája szerint 1022. június 23-án Magyarország fölött "mintegy két Nap látszott". Heltai krónikája és Bonfini története szerint 1038-ban, a Szent István halála utáni hónapokban (ő augusztus 15-én halt meg) "nagy tsudák lőnek, mert sok városok megégének, földindulások is lőnek; két Napot is látának az égbe, nagy drágaság és mirigyhalál is következék, és sok hadak miatt igen nyomorodék az ország". 1043-ban nedves és szeles volt a nyár, s a hideg tönkretette a szőlőket.
Egy 1051-ről szóló feljegyzés szerint, midőn III. Henrik I. Endre (András) magyar király ellen hadat vezetett, a szakadatlan nyári eső nagy szövetségese volt a magyaroknak. 1074. március 13-án Géza herceg a nagyfiai csata után Vácra húzódott, ahova Salamon követte. Fót és Magyarád között találkoztak e napon, s meg akartak ütközni, de a sűrűn leereszkedő köd minden mozdulatot megakadályozott.
Valószínűleg 1186-ban már januárban virágoztak a fák, áprilisban ért a cseresznye, májusban aratták a gabonát és augusztus elején volt a szüret, tehát a feljegyzések között ilyen jellegűek is fennmaradtak, nem csak a dermesztően szomorú leírások.
Érdekes egy 1282-es adat, amely szerint Oldamir kun fejedelem és László király megütközésekor "az Isten záporesőt ada reájuk hertelen. És megázik vala a kunoknak mind a kézijek, és annyira megnyúla az idegek, hogy semmit nem lőhetének". Ezek a bizonyos idegek nem a harcosok fejében nyúltak meg, hanem az íjaikon, így hívták ugyanis ebben az időben az íjakon lévő húrt. Mint látható, a kunok nyilaitól az ég mentette meg a magyar sereget, de amint a legenda tartja, a magyarok nyilaitól már többnyire az sem mentette meg az ellenséget. Ugyanerre az eseményre utal egy másik krónika is, amely elmondja, hogy a hirtelen kerekedett záporban a pogányok alig láttak, s a próféta szavai szerint olyanok lettek, mint a föld sara. És Isten segítségével így aratott győzelmet László király.
Az 1288-89-es tél megint enyhe volt, februárban már érett az eper, s áprilisban virágzott a szőlő. A madarak a szabadban költöttek, a gyermekek télen a folyókban fürödtek, s igen bő volt az aratás.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi