A klasszicizmus építészete

Full text search

A klasszicizmus építészete
Két egészen korai példát, az Isidoro Canevale (1730-86) tervezte váci székesegyházat (1762-77) és a váci diadalkaput (1762) kivéve, csak az 1800-as évek elejére, a későbarokk építészet különböző irányzatainak szívós továbbélése mellett jelentek meg a klasszicizmus ízlésvilágát tükröző épületek. Ekkortól az 1840-es évekig ez lesz a domináns stílusjelenség hazánkban. Az európai művészetben kialakulására a felvilágosodás eszméi hatottak a 18. század közepétől, amihez J. J. Winckelmann (1717-68) esztétikai rendszert és programot kapcsolt: az emberi és a természetes fogalmait az antik művészet példáiban találta meg.
A hazai klasszicizmus forrása, a klasszicizmus latinos – francia, és elsősorban olaszos – változata volt, annak ellenére, hogy a mesterek túlnyomó többsége Ausztriából települt át. Az építési konjunktúra elsősorban a városok gyors növekedését eredményezte. Különösen Pest emelkedett ki, és vált az ország kulturális és szellemi központjává. Túllépve a középkori városfalakon, minden irányban terjeszkedni kezdett, elsősorban észak felé, ahol ekkor épült ki a szabályos utcahálózattal rendelkező Lipótváros. A növekedés szabályozására már 1805-ben, József nádor utasítására, Hild János (1766-1811) kidolgozta Pest városrendezési tervét, majd 1808-ban létrehozták a Szépészeti Bizottságot. Feladata az egységes városrendezési elvek betartatása, ezért a terveket jóváhagyásra be kellett nyújtani a bizottsághoz. A bizottság nemcsak az utcavonalakat, a kétemeletes beépítési kötelezettséget és az azonos párkány magasságot írta elő, hanem azt is, hogy céhbeli mesterrel dolgoztassanak. Ezzel biztosították, a bizottságban minden mesterséget egy-egy taggal képviselő céhek foglalkoztatottságát. Tovább éltek azonban a hagyományos megrendelési formák is; a korszak elején kapta az utolsó jelentős megbízást az udvari építészek köréből Johann von Aman (1765-1834), az ő tervei szerint épült fel az 1847-ben leégett Német Színház (1808-12). Külföldi építészeket is foglalkoztattak főúri és egyházi megbízók. Az Esterházyak szolgálatában állt Charles Moreau (1758-1810), aki Kismartonban a kastély átalakításához 1800 körül készített nagyszabású terveket, amiből csak a kerti homlokzat és az angolkert néhány kisebb épülete valósult meg, Nagygannára pedig mauzóleumot tervezett (1808-18) a család számára, egyesítve a családi kripta és plébánia templom funkcióját. Rudnay Sándor esztergomi érsek az új főszékesegyház és prímási palota megtervezésével a bécsi építészeti hivatalban dolgozó Kühnel Pál (1765-1824) kismartoni építészt bízta meg. Az építkezés hosszan elhúzódott (1822-64), a kivitelezést végző Packh János (1796-1839), majd halála után Hild József (1789-1867) a terveket módosította. A hosszanti, középen négyezeti térrel és kereszthajóval bővített alaprajz Kühnel, a kripta elhelyezése Packh, a főhomlokzat hatoszlopos portikusza a két oldaltoronnyal és a kupola Hild nevéhez kapcsolható.
Az egyházi építkezések jelentősége ekkor már a világi építkezések számához képest jelentősen csökkent, azonban a protestáns felekezetek és az izraeliták csak II. József türelmi rendelete után láthattak hozzá korlátozás nélkül templomaik felépítéséhez. A katolikus egyház is csak ekkor tudja felépíteni legjelentősebb templomait. Kialakul a hazai templomoknak egy jellegzetes, először a váci székesegyházon megjelenő főhomlokzati megoldása: oszlopos, nyitott előcsarnok, két oldalán zömök toronnyal, közöttük a kupolával. Ilyen a már említett esztergomi főszékesegyház, Hild József fő műve az egri székesegyház (1831-37), a szatmárnémeti székesegyház (1830-37), és ilyen lett volna eredetileg a Péchy Mihály (1755-1819) tervezte debreceni református templom (1805-27) is, azonban a kupola kivitelezésére még nem akadt vállalkozó.
A felpezsdülő közéletnek mindenekőtt kulturális igényeit kellett kielégíteni. Az állandó színházépületek közül a legkorábbi a kolozsvári (1805-27), Alföldi Antal műve, a legfontosabb a később átépített, majd lebontott ifj. Zitterbarth Mátyás (1803-67) tervezte Pesti Magyar Színház (1835-37), mely később a Nemzeti Színház lett. A 19. században épült színházak még a kastélyszínházak páholysoros kialakítását követik. Egészen új típus a vigadó, mely táncmulatságok, hangversenyek, társasági összejövetelek tartására egyaránt alkalmas. A hazai klasszicizmus kiemelkedő alkotása volt Pollack Mihály (1773-1855) pesti Vigadója (1832-36), 1849-ben osztrák bombák pusztították el. A hazai adottságokat kihasználva országszerte épültek fürdők, a balatonfüredi, pöstyéni, herkulesfürdői és Hild József Császár-fürdője (1841-45).
A reformkorban a politikai élet legfontosabb színtere a megye. Sorra épülnek a vármegyeházák: Székesfehérváron (1806-36), Szekszárdon (1828-38) Pollack Mihály, Kaposváron (1829-32) Török Ferenc (1779-1832), Makón (1836) Ghiba Antal, Balassagyarmaton (1834-35) Kasselik Ferenc (1795-1884), Pesten Hild János (a középső szárny), Düttrich József (a Semmelweis utcai szárny) és ifj. Zitterbarth Mátyás (a Városház utcai főépület) tervei (1805-38) szerint. Legkiérleltebb Pollack szekszárdi épülete. Zárt főhomlokzata kétszintes, középen kiugró, hatoszlopos timpanonnal lezárt portikusszal. Téglány alakú egységes alaprajza belsőudvaros.
A számarányokat tekintve városi lakóházat építettek a legtöbbet, különösen Pesten, ahol egész terek épültek elsősorban az 1838-as árvíz után, az ekkor megalkotott új építési szabályzat alapján, azonos beépítési elvek szerint. Különösen híres volt az egykori Kirakodó tér, ma Roosevelt tér, ahol a szabályos utcavonalon kétemeletes, azonos párkánymagasságú, földszinten árkádos épületek sora vette körül a teret. A pesti klasszicizmus egyik jellegzetessége volt, hogy a polgári családi házak, bérházak és az arisztokrácia palotáinak homlokzati megoldása között nem volt lényeges eltérés. Jellemző vonásuk a síkban tartott homlokzat övpárkányokkal, később a középrész óriáspilaszterekkel való tagolása, az ablakok feletti íves vagy háromszög alakú szemöldökpárkány, a visszafogott, kevés helyre összpontosított szobrászi dísz, a kapubehajtók hangsúlyos kialakítása. A fennmaradtak közül megemlítendő Pollack saját háza, Nádor utca 2., az általa tervezett volt Festetics-palota, Nádor utca 9., vagy a Hild József által tervezett volt Tänzer-ház, Akadémia utca 3.
Építőművészetileg jelentősebbek a kastélyok. Méretük szerint változatosak, de alapvonásaik közösek. Általában kétszintes kiépítésűek, a földszint kiemeltebb jelentőségét az ablakok nagyobb méreteivel is jelzik. A bejárat és a kert felőli homlokzat kialakítása egyformán hangsúlyos, a kőoszlopos portikusszal, a sarkokat rizalitokkal emelik ki. A kastélyok zártságát a körülöttük kialakított festői hatású, a szabad természetet utánzó angolkertekkel ellensúlyozzák. A belső általában egyszerű, díszesebb kialakítású helyiségek a díszterem, a könyvtár és a kápolna. Ilyenek a lovasberényi Cziráki-kastély (1804 után), a Pollack tervezte dégi Festetics-kastély (1815-19), a csákvári Esterházy-kastély (1823), és a Hild József tervezte gyömrői Teleki-kastély (1837-41).
A korszaknak nemcsak hazai viszonylatban, hanem a hasonló európai művekhez hasonlítható kiemelkedő fő műve a Magyar Nemzeti Múzeum Pollack Mihály tervezte épülete (1836-46). A méltóságteljes külső, a belső terek reprezentatív és funkcionális kialakítása a korszakban egyedülálló.

A Vigadó főhomlokzata. Tervezte Feszl Frigyes 1859-ben, épült 1860-64 között

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi