Képzőművészet az 1960-as évek után

Full text search

Képzőművészet az 1960-as évek után
Az 1956-os forradalom utáni megújulás a művészet szabadságának kiküzdését jelentette. Önképzést vállaló művészkörökben (Zuglói kör), egy-egy nem hivatalos mester (Kassák, a szentendrei Korniss Dezső és Bálint Endre, a fiatal Csernus Tibor, majd Erdély Miklós) köré gyűlt laza tanítványi csoportokban s a Fiatal Művészek Stúdiójában ismerkedtek az addig tiltott modern művészettel a fiatal generációk.

Kassák Lajos: Monumentális (1966)
A kortárs egyetemes művészetbe kapcsolódás a magyar művészet európai hagyományai s eredeti imaginációi segítségével volt lehetséges. Ez utóbbi felfedezését segítette az 1958-as brüsszeli világkiállításon revelációként ható Csontváry-életmű, a kortárs művészetben való tájékozódást pedig a 60-as években Nyugat felé megnyíló utazási lehetőségek, az ország éledező nemzetközi kapcsolatai, a beszivárgó könyvek, folyóiratok, hírek. A francia, majd az angol-amerikai absztrakt expresszionizmus és pop art, a festőiség utáni absztrakció tanulmányozása-elsajátítása, a geometrikus-konstruktív hazai hagyomány felélesztésével együtt új avantgárdizmusnak minősült, mivel az újítások rombolták s elvetették a szocialista realizmusnak mint stílusnak az ideáját.
Az új munkákat csak lakásokon, klubokban, legfeljebb külföldön lehetett kiállítani. Ennek ellenére lendület jellemezte s barátság tartotta össze és tartotta fenn a 60-as évek művészetét, felszínre hozva addig lappangó értékeket és elsodorva a hamisakat.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi