Karsztos, vulkáni és átalakult kőzetek alkotta hegységeink

Full text search

Karsztos, vulkáni és átalakult kőzetek alkotta hegységeink
A 350 méternél magasabb középhegységi területek országunknak csupán egyhuszadát teszik ki. Hogy ennél mindenképpen jelentékenyebbnek gondoljuk őket, azt egyrészt kiterjedt hegylábfelszíneiknek köszönhetik (ezek a hegységelőtérnek főként a pliocén kor szárazabb éghajlatán kialakult, azóta dombsággá tagolódott, lealacsonyodó térszínei): gondoljunk például az Északi-középhegység déli előterében a Mátra- és Bükkaljára, északi részén a (meredekebb) Mátra- és Bükkhátra, vagy a Bakony Kisalföldig húzódó hegylábfelszínére, a Bakonyaljára. Középhegységeink másfelől – s ez még "csalókább" lehet – talán legérdekesebb, legváltozatosabb, így legtöbbet járt tájaink is. Hiszen az Alpokalja palákból, fillitekből felépülő hegységeitől a földtörténetük során többször is karsztosodott mészkőhegységekig, a bazalttanúhegyektől és -fennsíkoktól az andezitből, riolitból álló vulkáni hegységekig szinte valamennyi kőzet formakincsében gyönyörködhetünk. S az igazi magashegységek, a Kárpátok alhavasi és havasi tájai is csak karnyújtásnyira vannak – ráadásul ezek között is megtaláljuk a gránit-, mészkő- vagy éppen andezithegységeket.
Középhegységeinkben a mélyszerkezetnek különböző a szerepe. A mészkőhegységekben igen sajátos, hiszen az egykori tengerüledékek nemcsak hogy – főként a negyedidőszakban – 6-900 méter magasra kiemelkedhettek, hanem messze is kerültek képződési helyüktől: vándorlásuk során óriási nyomóerők gyűrték, töredezték, pikkelyezték őket. A még sokkal jobban, hiszen anyagukban is átalakult, metamorf kőzetek – legalábbis szerkezeti értelemben – zömükben már régebb óta alkotnak hegységeket. A vulkáni hegységek viszont mindkettőtől eltérnek, mivel – még ha szigettengerben is – eleve kiemelkedésként jöttek létre.

A Dunakanyar Visegrádnál

Fiatalos vulkáni formakincs a Hargitában: a Kapus-hegy krátermaradványa a Kakukk-hegyen

Noszvaj határában: a változatos, élénk domborzatú Bükkalja – a Bükk felszabdalt hegylábfelszíne – délies lejtőin kiváló szőlőt éltet

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi