A romániai magyar irodalom

Full text search

A romániai magyar irodalom
Erdély a 16. század közepéig Magyarország része volt. A hozzákapcsolt Részekkel együtt 1571-ben alakult önálló fejedelemséggé. Ebben a régióban együtt éltek magyarok, románok és szászok, közös történelmük alatt minden nép megteremtette és megőrizte a maga kultúráját. Még gazdagodtak is egymás színeivel. Az első világháború végén Gyulafehérvárott az egybegyűlt románok kimondták Erdélynek Magyarországtól való elszakadását és Romániához való csatlakozását; döntésüket a békekötés szentesítette. A hatalomváltás időszakában ezen a területen mintegy 2 millió magyar élt.

"...Ezért újból azt mondom magamban: én maradok, másként nem tehetek. Maradunk és küzdeni fogunk a fennmaradásunkért, elmondván újból a költővel, ama hajdani Kolozsvárival: ahogy lehet..." Sütő András leveléből a 60 esztendős Sinkovits Imrének, 1988 szeptemberében
Erdély és a Részek századokon keresztül adta az értékeket a magyar történelemnek a magyar kultúrának. Erdély küldte Mátyás királyt, Bocskait, Bethlent, Rákóczi Györgyöt, Apáczai Csere Jánost, Mikest, a Bolyaikat, Kemény Zsigmondot, a Partium volt Arany János és Ady Endre szülőföldje. Budapest után Kolozsvár volt a magyar tudományosság legnagyobb központja. A 20. század elején azonban az irodalmi élet már haloványabb volt Erdélyben. Író szülöttei – Szabó Dezső, Kuncz Aladár, Laczkó Géza – már Budapesten éltek. Mikor a nagy történelmi változás jött, nem volt olyan író Erdélyben, akinek "magas kezében fáklya lobogott volna". A népnemzeti iskolára tekintő őszülő öregek voltak, s a Nyugattal rokonságot érző, de még észre sem vett fiatalok. Körülöttük szinte teljes reménytelenség. A hatalomváltozás után mintegy 200 ezren hagyták el Erdélyt, s az ottmaradottak is kifosztottnak, reménytelennek érezték az életüket. Megszűnt, elköltözött a magyar egyetem, nem volt lap, nem volt folyóirat, nem volt kiadó. Csak beomlott tárnák voltak s ájult lelkek.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi