A kárpátaljai magyar irodalom előtörténete

Full text search

A kárpátaljai magyar irodalom előtörténete
Szinte halottaiból támadt fel a kárpátaljai magyar irodalom. Az egyetemes magyar irodalom hagyományai és az első világháború után induló csehszlovákiai magyar irodalom voltak az előzményei, de mikor a második világháború vége felé, 1944 őszén megjelent ezen a tájon a Vörös Hadsereg és a közigazgatás, úgy tetszett, mindörökre vége a létezésének. A tájon élő 200 ezernyi magyarból mintegy 40-50 ezer férfit vittek gyűjtőtáborokba, s ezekben a lágerekben a táj magyar lakói közül többen pusztultak el, mint a második világháború frontjain. Szinte minden magyar értelmiségi elmenekült innen a várható – és sajnos be is következő – rémségek elől. Évekig, évtizedekig folyt a magyar kultúra visszaszorítása, a magyarság öntudatának a sorvasztása, az általános, felfokozott oroszosítás minden síkon és minden változatban. Erről tudomást is alig vehetett a világ. A szovjet oldalon épített műszaki és információs zár jó 30 esztendeig szinte áthatolhatatlan volt; alig szűrődött át valami rajta a kárpátaljai magyarság életéről.
Ezeréves történelmi örökségre emlékezhetnek az itt élők. A magyarság történelmi útján Verecke jelenti a legnagyobb mérföldkövet, ezen a tájon vezette Árpád népét a Kárpát-medencébe, már a 9. században. Kárpátalján verték le a honfoglalók az első sátrakat, a következő századokban ezen a tájon ütközött meg a magyarság a támadó besenyőkkel, kunokkal és tatárokkal. Ezen a tájon született Dobó István, a labancokkal szemben Munkács várát Zrínyi Ilona védte, II. Rákóczi Ferenc Beregszászon és Váriban bontotta ki a szabadság zászlaját, Esze Tamás talpasai erről a tájról is gyülekeztek. A magyar irodalomban a 13. században már Anonymusnál jelen volt ez a táj; Komjáti Benedek itt ültette magyarra 1553-ban Pál apostol leveleit, járt erre Bornemisza Péter, Balassi Bálint, Kölcsey Ferenc és Petőfi Sándor, s innen indult a festő Munkácsy Mihály és Hollósy Simon. A 20. század fordulóján Ungvár már-már egy táji irodalmi központtá válás reményét is nyújtotta.
Trianon szétfújta eme reményeket. De a két világháború közötti időben is többen írtak ezen a tájon. Rácz Pál (1888-1984) a perifériára szorult emberekről írt anekdotizmusba hajló különös történeteket, Tamás Mihály (1897-1967) a vidéki kispolgárságot írta derűs, érzelmes színekkel. (Két part között fut a víz, 1936). Sáfáry László (1910-1943) verseit a Nyugat is közölte. Ezen a tájon indult Darkó István (1902-1976), s egyidőben itt dolgozott Győry Dezső is.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi