Magyar irodalom – 1945 után

Full text search

Magyar irodalom – 1945 után
Hat és fél esztendő után, 1945 tavaszán szabadult a szlovák nép a fasizmus alól. A szlovákiai magyar kisebbség azonban még esztendőkig nem járhatott felemelt fővel: az első csehszlovák köztársaság széttörésében kiáltották ki bűnösnek. Tanúból vádlottá tétettek; a kitelepítések, a reszlovakizáció, a jogfosztottság évei következtek. A magyarok a második csehszlovák köztársaságban csak 1948-ban kaptak állampolgárságot.
Szabad lett újra a magyar írás; harminc esztendővel az első indulás után indulhatott újra, immár harmadszor a csehszlovákiai magyar irodalom. Ez az indulás volt a legnehezebb: nem csak az irodalmat kellett újra kezdeni, de az egész magyar nyelvű kulturális tevékenységet is. Nem volt iskola, nem volt újság, nem volt kiadó, nem volt színház, nem volt író, s alig-alig maradtak magyar értelmiségiek. A jogfosztottság, a diszkriminációs intézkedések következtében megritkult, százezrekkel fogyott, fej nélkül maradt egy milliósként indult népcsoport.
A szlovákiai magyarság otthon maradt írói az emberiség elkötelezettjeiként szólaltak meg, a sérelmek, a kitagadottság után is. S jelentkeztek az alig húszesztendős fiatalok, akik iskoláikat többnyire földönfutóként végezték. Egri Viktor (1898-1982) és Sas Andor (1887-1962) volt az első ösztönzőjük, s Fábry Zoltán fogta fel és javítgatta leginkább akadozó hangjukat, s adta tovább a csehszlovákiai magyar irodalom két korszakának az örökségét: a humánumot, a népek és kultúrák tiszteletét, az ember az embertelenségben erkölcsi parancsát.
Fábry Zoltántól Dobos László (1930-) vette át a stafétát. Eszméltetett, összefogta a jó célra törekvő erőket. Nevéhez kapcsolódik nagymértékben az Irodalmi Szemle, s a Madách Könyvkiadó létrehozása és megtartása is.
1948 után Csehszlovákiában viszonylag gyorsan épültek az irodalmi élet szervezetei. Megszületett a harmadvirágzás irodalma, a férfikor lírája, a kisebbségi regény.
A harmadvirágzás a lírában kezdődött. A némaságra kárhoztatás után először költők jelentkeztek nagyobb számban: Tőzsér Árpád (1935-), Cselényi László (1938-), Ozsvald Árpád (1932-), Zs. Nagy Lajos (1933-), Gál Sándor (1937-). A hatvanas évek elejétől kezdve a próza is megszületett. Regénybe kívánkozott leginkább az élményanyag, a maguk és az apák sorsa. Tisztázni kívánták, mit éltek meg, feltárni, kibeszélni a valóságot, a megaláztatásokat, hogy soha többé vissza ne térjenek. Eme erőfeszítések eredményeként született meg a csehszlovákiai magyar kisebbségi-nemzetiségi regény, amelyet a két világháború közötti időben a kritika még hiába sürgetett. Dobos László eszméltető realizmusa (Messze voltak a csillagok, 1963, Földönfutók, 1967, Egy szál ingben, 1976, Hólepedő, 1979), Duba Gyula (1930-) filozofikus, kesernyés, szatírába hajló epikája (Szabadesés, 1969, Vajúdó parasztvilág, 1974, Ívnak a csukák, 1977), Gál Sándor meg-megszakadó szirénavijjogása (Első osztályú magány, 1974, Kavicshegyek, 1979, Ahol élünk, 1989), Grendel Lajos (1948-) modern hangvételű regényei (Éleslövészet, 1981, Galeri, 1982, Áttételek, 1985) a magyar próza legjobb eredményeit jelzik. Rácz Olivér (1918-) regénye, a Megtudtam, hogy élsz (1963), s Mács József (1930-) Adósságtörlesztése (1971) is érdemes darabja a harmadvirágzásnak.

Illyés Gyula és felesége csehszlovákiai magyar írókkal – balról a harmadik Fábry Zoltán, a negyedik Dobos László

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi