Regényei

Full text search

Regényei
Szubjektivizálta és intellektualizálta a magyar prózát. Lélektani irányultságú „tudat-teremtéssel” főleg a lélekállapot-rajzban és az alakteremtésben hozott újat. Művekkel bizonyította: „A művészet akkor varázslat, ha az ember realista”.
Szépírói ambícióihoz az apai „nagy búr család”, a „szilasi fundus” adta az antropológiát és szociológiát. 1925-ben Horváthné meghal c. művével megnyerte a Nyugat novella-pályázatát. Elbeszélői hangját, ábrázolási módszereit a Gyász (1935) c. „tudat-regény”-ben találja meg. Hősnője, Kurátor Zsófi élektrai típusú „kariatida”. Gyászmagatartásának túlzása ember- és életellenessé, az erény túlhajtása vétekké válik. A balladák komor atmoszféráját árasztó regényben hibátlan egységbe olvad a lélektani, a társadalmi és a mítoszi sík. A Bűn (1936) „abortív dráma”, az értelmiség felelősségét tudatosítja. Az Utolsó kísérlet c. befejezetlen regényciklus a főhős önépítésének útját ábrázolja. Németh László műhelyében a mítoszregény fejlődési és nevelődési regénybe, végül pedig esszéregénybe nő át (Kocsik szeptemberben, 1937, Alsóvárosi búcsú, 1938, Szerdai fogadónap, 1939, A másik mester, 1941).
Létmodellt kereső, korszakkifejező igényű remekműve az Iszony (1947). Ez az európai rangú „tudat-regény” Kárász Nelli és Takaró Sanyi pokollá váló házasságának történetét beszéli el. Nelli „szörnyeteglétnek” érzi házasságát. Sokrétű, testi-lelki iszonyata miatt lesz férje gyilkosává. Sorsképlete, alkata a kozmikus lét „egy aspektusát”, értéktípusát példázza. Emberi méltóságát, tisztaságát, autonómiáját védi. Nem képes „a világgal elegyedni”: „kemény és ragyogó, mint feje fölött a csillagok”. Egyik tanulsága: „Az emberek viszonyát nem az szabja meg, hogy mit érnek, hanem hogy mit akarnak egymás életében.” Jellegzetes a regény „társadalmi csiszolata”, lélektanisága és „mítoszi sugárzása”. „A mítosz a teljesség iskolája”: az eszme áttetsző változata, az „üstökös csóvája” az eszmék holdudvarán.
Hódmezővásárhelyi élmények tárháza az 1949-es Égető Eszter (megjelent 1956-ban). A regény színtere Csomorkány, a magyar vidékiség, elmaradottság jogosan kritizált modellje, de felhangzik fölötte a „mozarti dallam”: a történelmi bizalom feleselő szólama is. Égető Eszter csodálatos közösségteremtő hősnő. „Akarat és belátás” harcában a belátás vezérli: „a körötte támadt életfolton valami édenkertfélét próbál teremteni”. Édenalapító kísérleteit folyton szétdúlja a történelem vihara és a „férfiőrület”, de mindig újrakezdi a körötte lévő szigetnyi világ humanizálását.
Az Irgalom (1965) „a fényre jutás káprázó keresgélésétől a fénytől megválás búcsúszaváig” fogja át az írói pályát. Hősnője, Kertész Ágnes a szembesülés erkölcsével tanulja meg: „az eszményítő csodálatnál mennyivel nagyobb, emberibb érzés az irgalom”. Irgalomra szoruló nagy elfekvőnek látja az egész világot. Az irgalom-elv alapján vallja: a sánta emberiségnek „hitet kell adni, hogy futni tud, s a lábára is vigyázni közben, hogy sántaságába bele ne gabalyodjék.”

Zsögödi Nagy Imre erdélyi festőművész rajza Németh Lászlóról. A rajzon olvasható a dedikáció: „Ki arcom roncsait örökíted - e roncs nemzethez adhatsz-e hitet? Németh László”

Családi kép 1956 október 14-én

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi