Mangánércek

Full text search

Mangánércek
A Kárpát-medencében, de európai viszonylatban is jelentősek a hazai mangánérclelőhelyek. Felfedezésük valószínűleg a középkorra nyúlik vissza; az úrkúti mangán-oxidos ércet a kislődi vashámorban olvasztották. Irodalmi hivatkozás a mangánércre 1874-ből ismert, míg kutatását 1917-ben kezdték meg.
1. Üledékes mangánérctelepek. A Bakony hegység területén, északkelet-délnyugati irányú teknőben, mintegy 500–600 km2-en (70 km hosszúságban, 8–10 km szélességben) jura időszaki üledékek találhatók. E szerkezet felszínközeli peremein helyezkedik el az úrkúti és eplényi mangánérclelőhely. Úrkúton mintegy 8 km2-es területen található mangánérc. A bányászatra érdemes érc jura mélyvízi üledékek között, felső-liász rétegekben, mintegy 35 m vastagságban található dobostortaszerű telep formájában, amely finoman rétegzett, sötétszürke radioláriás agyagmárga és zöld–barna karbonátos mangánércek váltakozásából áll. Az érces rétegösszlet alján a zöld–szürke ún. főtelep, amely 15–18% mangánt tartalmaz, 12 m vastag. Kőzete 40%-ban 2–5 mikron szemnagyságú rodokrozitból áll. A barna típus mangántartalma 18–22%, benne oxidáció hatására keletkezett diszperz manganit is található. A mangánásványok mellett glaukonit, goethit, kalcit, dolomit, pirit és agyagásványok fordulnak elő. A főtelepre radioláriás agyagmárga települ 20–22 m vastagságban, felső részén szürke, finomsávos, 2–4 m vastag ún. felső mangánkarbonátos teleppel. A teljes telepösszlet csak a terület nyugati részén van meg, másutt réteghiányos. A tektonikailag kiemelt helyzetű blokkokban az eredeti karbonátos mangánércösszlet oxidációs zónába eső része 23–28% mangántartalmú oxidos érccé alakult. Ez az érc helyenként megtartotta lemezes-rétegzett jellegét, másutt az utólagosan meggyűrt területeken a rétegzéssel szöget bezáró, az áthalmozott részeken pedig szabálytalan elhelyezkedésű gumós lencséket, tömzsöket alkot, uralkodóan manganit, piroluzit, pszilomelán ásványos összetétellel. A kristályos mangángumók fémtartalma 40–45%. A Csárdahegyen az egykori triász őskarszt töbreiben – valószínűleg a felső-krétában – áthalmozott, tűzkőtörmelékes, vasas-oxidos mangánérctelep alakult ki. A bányászat a külfejtéses területek (Kövestábla, Bocskor-hegy, Nyíres) mellett főleg 150 m-ig lehatoló mélyműveléssel folyik. Eddig 8,7 millió tonna ércet termeltek ki. A karbonátos mangánércből jelentős mennyiség áll rendelkezésre (70 millió tonna), de a fémmangán csak költséges hidrometallurgiai úton nyerhető ki. Eplényben 1928-tól kutatták és 1932-től termelték az oxidos mangánércet. A terület földtani felépítése részben az úrkútihoz hasonló. Az egyenetlen alsó–középső-liász felszínre átlagosan 1,6 m vastag elsődleges oxidos mangánérctelep települ. Ezt követi a mintegy 6–8 m vastag mangánkarbonátos rétegösszlet. A terület délkeleti részén áthalmozott mangánércek találhatók, igen változó mangántartalommal (17–31%). Az eplényi felszínalatti bánya 1975-ig 0,74 millió tonna ércet adott, azóta gazdasági okok miatt nem működik. Eger mellett, Demjénnél közel 90 km2-nyi területen, középső-oligocén agyagmárgában több mint harminc 0,1–2 m vastag mangánkarbonátos réteg ismert 10–12% mangántartalommal. Ezek a rétegek a felszínközelben oxidálódtak; korábban az oxidos mangánércet mint mangánfestékföldet hasznosították.
2. Metamorf mangánérctelepek. Az upponyi-hegységi Nekézsenyben paleozoikumi agyagpala-homokkő között lencsés, gyűrt mangános palarétegek ismertek mintegy 5 km hosszon. Ezeket a 18. században tárókkal művelték, melyekből 5–10% mangán- és 13–17% vastartalmú nyersanyagot kaptak. Hasonló lelőhely a romániai Kővár (Preluca)-hegységben a macskamezői (Ražoare) mangánérctelep.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi