Vetődéstípusok és feszültségtér

Full text search

Vetődéstípusok és feszültségtér
Egy vízszintes lemezszerű test (réteg) alakváltozását figyelembe véve a vetődésnek három fő típusát különböztethetjük meg. Normálvető esetén a kettéváló vízszintes lap egymástól távolodik, feltolódásnál (vagy rátolódásnál) egymás fölé kerül (hossza „rövidül”), eltolódásnál egymás mellett elcsúszik. Utóbbiak balosak vagy jobbosak lehetnek, attól függően, hogy a vetőnek a szemlélővel szemben levő oldala a bal vagy jobb kéz felé mozdul-e el. Az eltolódások genetikai párt alkotnak, csakúgy, mint a normálvető- és feltolódás-párok.
A vetődések feszültségtérben jönnek létre. Ez a következőképpen „épül fel”. Minden térbeli síkhoz megadható egy feszültségvektor, amely a síkra ható erők eredőjének és a lap felületének hányadosából számítható, tehát nyomásjellegű mennyiség. Egy pont feszültségállapotát a rajta átmenő összes síkhoz tartozó feszültségvektor-együttes jellemzi. Ezekből három, egymásra merőleges vektor főfeszültségtengely, amely egyértelműen jellemzi a teret. Definíció szerint a legnagyobb tengely a nyomás irányával, a legkisebb az esetleges húzással párhuzamos (bővebben lásd e fejezet 2. részét).
Bár a kőzettest minden síkjához tartozik feszültségvektor, törés csak bizonyos síkok mentén jön létre. A létrejövő két sík párt alkot (ún. Mohr-töréspár), mégpedig a maximális feszültségtengelyre szimmetrikusan. A kőzetmechanikai kísérletek és számítások alapján a maximális nyomásirány a vetőpárok hegyesszögű felezőjével, a legnagyobb húzás (helyesebben legkisebb nyomás) a tompaszögű felezővel párhuzamos. A vetőlaphoz tartozó feszültségvektor felbontható két összetevőre; a vetőre merőleges normálfeszültségre és a vetőlapra eső nyírófeszültségre. A mozgás ez utóbbi vektorral párhuzamosan jön létre a vető két oldalán levő tömb között.

A feszültségvektor értelmezése és összetevőkre bontása egy vető mentén. A vetőlapra eső nyírófeszültség párhuzamos a vetőkarcokkal, a két oldal elmozdulásának nyomaival
A mai és a múltbeli idők feszültségmezők elemzése ezen egyszerű törvényszerűségre alapozódik. Az elemzés lényege, hogy a vetődések mozgástípusa (kinematikája) megállapítható, még akkor is, ha az elmozdult rétegek nem mindegyike áll rendelkezésre. A vetőlapon ugyanis vetőkarcok formájában az elmozdulás nyomot hagy. A mozgás típusa a vetőlapon lévő jegyek – például ásványkiválások, karcolásos barázdák – vagy a kapcsolódó másodlagos törések alapján megadható. A feszültségirányok ismeretében pedig már olyan vető mozgásmechanizmusára is következtethetünk, amelyet közvetlenül nem vizsgálhatunk.
A vető mozgástípusának ismerete – a földtörténeti rekonstrukción kívül – szerepet kaphat környezeti problémák kezelésében, földrengéskockázat becslésében, továbbá ásványkincsek kutatásában. A különböző vetők másképp-másképp vezetik a vizet, más a földrengéskockázatuk is. Egyes vetőkhöz nyersanyag-előfordulások kapcsolódnak (pl. megkönnyítik a szénhidrogének elvándorlását), mások éppen ellenkezőleg, megakadályozzák felhalmozódásukat. A vetők utólagosan bonyolíthatják egyes nyersanyagtelepek (pl. szén, bauxit) eredeti geometriáját, nehezítve a kitermelést.

 

A vetődések típusai és a főfeszültségtengelyek.
σ1 a kompresszió (legnagyobb nyomás), σ3 a tenzió (húzás) iránya. Feltolódásnál a fúrás kétszer harántolta a fekete réteget

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi