Fáczán.

Full text search

Fáczán.
A szarvas után a fáczán tenyészete a vadászterületek tulajdonosainak főtörekvése és ezt oly magas fokra emelték, hogy a fáczán jelenleg a vármegyében már a közönségesebb vadak közé számíttatik.
A fáczánnak nagyobb mennyiségben való tenyészete s különösen egy helyen való összpontosítása tekintetében az első helyet foglalja el Esterházy Mihály gróf tenyészete. Hogy az említett főúr fáczán-tenyészeténél a degenerácziónak elejét vegyék, a tojásokat évente Angliából hozatják s nagyobbára mesterséges úton s csak részben költetik ki kotlós-tyúkokkal vagy pulykákkal. A tojások nagyobb részét szintén az Angliából hozatott költőgépekkel költetik ki és a csirkéket tápláló-gépekkel nevelik fel abban a fáczánosban, a melyben az állomány felfrissítésére vagy szaporítására szükség van.

Id. Pálffy János gróf solirovi vadászkastélya.
A fáczánnak gépekben való felnevelése biztosabb és olcsóbb is, mint a tyúkkal vagy pulykával való felnevelés, mert a gép jobban védi meg a fáczán-csirkéket az idők viszontagságaitól. A csirkéket eleinte főtt tojással, később rizs-tojás-keverékkel és tisztított hangyatojással, végül főtt búzával etetik.
Az eddigi tapasztalat szerint kiköltetett a fenti gépekkel a hozatott fáczántojásokból 80–85%, felneveltetett 55–60%, a mi igen szép eredmény, tekintve azt, hogy a tojások a hosszantartó szállítás alatt minőségben mégis csak szenvednek.
A fáczánokat minden fáczánosban egész éven át búzával etetik, illetőleg a búzát az arra előkészített és tiszántartott cserkészútakra szórják. Az említett uradalomban az utolsó 10 év alatt összesen 16,426 darabot lőttek, nagyobbára kakast, tehát évenként átlag 1642 darabot.
A közönséges fáczánon kívül még szépen szaporodnak más külföldi, s ékes tollazatukról nevezetes fáczánfajok is, mint: a király, arany, elliot, mangol és a versicolor. Szép eredményeket érnek el a fáczántenyésztés terén különösen Pálffy Miklós herczegnél, Károlyi Lajos, id. és ifj. Pálffy János grófoknál, a Pálffy grófi család seniorátusi uradalmában, Hohenlohe és D’Hennin herczegeknél, Üchtritz és Zichy grófoknál. A vármegye egész területén évente mintegy 12–13 ezer fáczán kerül teritékre.

 

 

Noviny Arcanum
Noviny Arcanum

Zaujíma Vás, čo o tejto téme písali noviny za posledných 250 rokov?

Zobraziť

Arcanum logo

Arcanum Adatbázis Kiadó, popredný poskytovateľ obsahu v Maďarsku, začal svoju činnosť 1. januára 1989. Spoločnosť sa zaoberá hromadnou digitalizáciou kultúrneho obsahu, jeho triedením do databáz a publikovaním.

O nás Kontakt Tlačové správy

Languages







Noviny Arcanum

Noviny Arcanum
Zaujíma Vás, čo o tejto téme písali noviny za posledných 250 rokov?

Zobraziť