BELLOW, SAUL (1915–, amerikai regényíró)

Full text search

BELLOW, SAUL (1915–, amerikai regényíró)
Térdre esik a lelked? Egészen hasznos lehet. Súrold hát föl a padlót.
… azt sem szabad elfelejteni, hogy mily gyorsan válnak zsenik látomásai az értelmiségiek konzerv-árujává. …
Az ember erényének vagy szellemi kapacitásának mércéje: a mindennapi élete.
Van az őrületnek egy igen speciális fajtája: az, amelyik a saját elveit igyekszik másokba oltani.
Hát nem lenyűgöző, hogy némelykor a gyűlölet olyan személyes természetű, hogy szinte már szerelem? Amikor egymás után sóvárog a kés meg a seb …
A boldogság csak akkor nem képtelen, sőt ártalmas idea, ha mindenre kiterjed.
… az a probléma, hogy mit jelent: embernek lenni. Nagyvárosban. Évszázadunkban. Átmeneti korszakban. Tömegben. A tudomány átalakuló hatása alatt. A szervezett hatalom uralma alatt. Iszonyatos ellenőrzésnek kiszolgáltatva. A gépesítés előidézte körülmények között. A gyökeres változásba vetett remények meghiúsulása után. Olyan társadalomban, amely nem közösség, és amely elértékteleníti az egyént (mert a nagy számok hatalma megsokszorozódott, s ennek következtében az egyén elhanyagolható). Mit jelent embernek lenni egy olyan társadalomban, amely milliárdos katonai költségeket áldoz külföldi ellenségek ellen, de semmit sem áldoz arra, hogy itthon rendet teremtsen.
Vajon van olyan szív a világon, amely teljesen megkeményedik, teljesen kővé válik?
… az ember mégiscsak több, mint a „jellemvonásai”, több, mint azok az érzelmek, törekvések, ízlések és alkotások, amelyeket szeret „Az Én Életem”-nek nevezni.
Nos, ha a szorongás papjai azt akarják elhitetni veled, hogy embertársaid csak arra valók, hogy károsan befolyásolják a metafizikai szabadságodat – hát fordíts hátat ezeknek a prédikátoroknak. A valódi, az elsőrendű kérdés az: hogyan bánnak velünk embertársaink, és hogyan bánunk mi ővelük?
Az érzelmesség és a brutalitás mindig együtt jár. Akár a kövületek meg a kőolaj.
De hát mi is ennek a mostani nemzedéknek a filozófiája? Nem az, hogy Isten halott – ezen már régen túl vagyunk. Talán inkább azt kellene mondani, hogy a Halál az Isten. Ez a nemzedék úgy véli – s ez az ő nagy-nagy gondolata, eszméje –, hogy ami hűséges, sebezhető vagy törékeny ezen a világon, az nem lehet tartós, annak nem lehet igazi ereje, hatalma.
… igen sok civilizált ember gyűlöli azt a civilizációt, amely lehetővé teszi számára az életet.
… az emberi intellektus az egyik legnagyobb erő a világon. Föl nem használni: veszélyes dolog.
Verjük ki végre a fejünkből, hogy a mi korunk a pusztulásé, hogy már csak a Véget várjuk, és így tovább, – a divatos képes folyóiratok stílusában. Éppen elég szomorú a világ ezek nélkül a hátborzongató kis játékok nélkül is. Egymás ijesztgetése: gyatra kis morális edzés, mondhatom!
A kisujjamat se mozdítom többé, hogy az életben különleges szerepeket játsszam. Megteszik ezt mások, egész jól, az én közreműködésem nélkül is.
… nem vagyok magányos lény. Nagyon is elégedett vagyok azzal, hogy létezem, amint ez szándékoltatik, és ameddig csak megengedtetik, hogy üzemben maradjak.
Herzog. Bp., 1967. Balabán Péter

 

 

Noviny Arcanum
Noviny Arcanum

Zaujíma Vás, čo o tejto téme písali noviny za posledných 250 rokov?

Zobraziť

Arcanum logo

Arcanum Adatbázis Kiadó, popredný poskytovateľ obsahu v Maďarsku, začal svoju činnosť 1. januára 1989. Spoločnosť sa zaoberá hromadnou digitalizáciou kultúrneho obsahu, jeho triedením do databáz a publikovaním.

O nás Kontakt Tlačové správy

Languages







Noviny Arcanum

Noviny Arcanum
Zaujíma Vás, čo o tejto téme písali noviny za posledných 250 rokov?

Zobraziť