Korona

Full text search

Korona Nemesfémből készített homlokgyűrű, amelyet általában királyok, uralkodók viseltek különleges méltóságuk és felszentelt voltuk kiábrázolására.
Az ÓSZ-i kor királyai is viseltek fejéket, ami azonban inkább az ókori K-en szokásos turbánviselet stilizált formája volt és nem a mi európai királyi koronáinkhoz hasonlított. Jóás királlyá kenése alkalmából olvassuk, hogy Jójádá pap fejére tette a koronát (h. nézer, 2Kir 11,12). A Zsolt 21,4 szerint maga Isten tesz a király fejére színarany koronát. A 2Sám 12,30 arról tudósít, hogy Dávid király levette az ammóni király egy tálentum súlyú, drágakövekkel kirakott aranykoronáját.
A királyság megszűnésével a fogság utáni korban a főpap örökölte a királyi öltözéket és a királyi méltóság jelvényeit. Így olvasunk arról a 2Móz 29,6-ban, hogy a főpap turbánját aranyból készült szent fejdísz ékesítette (vö. 3Móz 8,9). De koszorúszerű aranypánt (zér) fogta körbe a szövetség ládáját, a füstölőoltárt, és a szent kenyerek asztalát is (2Móz 25,11.24; 30,3).
Az ÚSZ-i kor királyai hatalmuk és méltóságuk jeleként királyi diadémot viseltek (g. diadéma, vö. Jel 12,3; 13,1; 19,12). Magyar B-ánk a g. sztefanosz-t (tkp. »koszorú«) néha koronának, máskor pedig koszorúnak fordítja. Az ókori Görögországban sportgyőzelmek jutalmául osztogattak sztefanosz-t. Ezért az ÚSZ-ben a korona és a koszorú az állhatatos Krisztus-követés és az örök élet jelképe (1Kor 9,25; 2Tim 4,8; Jak 1,12; 1Pt 5,4; Jel 2,10; 3,11). Pál apostol az általa alapított gyülekezeteket az ő »reménységének, örömének, koronájának« nevezi (Fil 4,1; 1Thessz 2,19). Földi pályafutásának befejezéséről pedig így ír: »végezetre eltétetett nekem az igazság koronája« (2Tim 4,8). Nem véletlen az sem, hogy az utolsó időket ábrázoló Jel-ben aranykorona van a mennyei trónus körül álló 24 vén fején, akik koronájukat, hódolatuk jeléül leteszik a trónon ülő elé (Jel 4,4.10). De koronát visel az első pecsét lovasa (6,2) és a napba öltözött asszony is (12,1). A mindvégig állhatatosan kitartók elnyerik az élet koronáját (Jel 2,10).
B-ánk »koronának« fordítja azt a fejéket, amelyet a katonák gúnyból a Jézus fejére tettek megkínzatásakor. Ez azonban valószínűleg nem tövises ágakból font korona volt, hanem valamilyen akanthusz-növény leveleiből font koszorú (vö. Mt 27,29 par; Jn 19,2). (Ld. még KOSZORÚ)
VG

 

 

Noviny Arcanum
Noviny Arcanum

Zaujíma Vás, čo o tejto téme písali noviny za posledných 250 rokov?

Zobraziť

Arcanum logo

Arcanum Adatbázis Kiadó, popredný poskytovateľ obsahu v Maďarsku, začal svoju činnosť 1. januára 1989. Spoločnosť sa zaoberá hromadnou digitalizáciou kultúrneho obsahu, jeho triedením do databáz a publikovaním.

O nás Kontakt Tlačové správy

Languages







Noviny Arcanum

Noviny Arcanum
Zaujíma Vás, čo o tejto téme písali noviny za posledných 250 rokov?

Zobraziť