Szovjet-amerikai ideiglenes egyezmény a hadászati támadófegyver-rendszerek korlátozásával kapcsolatos néhány intézkedésről

Full text search

Szovjet-amerikai ideiglenes egyezmény a hadászati támadófegyver-rendszerek korlátozásával kapcsolatos néhány intézkedésről
A SALT-I. egyezményei közül csak az ideiglenes egyezmény foglalkozik a hadászati támadófegyver-rendszerekkel. Ez az egyezmény az 1972. júl. 1-jén meglevő mennyiségre korlátozza a hadászati fegyverek két legveszélyesebb változatának, a szárazföldi telepítésű interkontinentális-ballisztikusrakéta-indító berendezések, valamint a tengeralattjáró-fedélzeti ballisztikus rakétákat hordozó tengeralattjárók és a rajtuk levő rakétaindító szerkezetek mennyiségét.
Az egyezmény értelmében a felek kötelezték magukat, hogy nem építenek újabb szárazföldi rakétasilókat, nem növelik a ballisztikus rakéták hordozására. ill. indítására alkalmas tengeralattjáróik számát, s újakat csak a régebbiek lecserélésekor állítanak szolgálatba. Ez az egyezmény tehát nem tartalmazott mennyiségi csökkentésre és minőségi korlátozásokra irányuló szabályozásokat, hanem a status quo – a meglevő helyzet – fenntartását tűzte ki célul a hadászati támadófegyverek legveszélyesebb fajtái, a ballisztikus rakéták vonatkozásában.
Az említett fegyverekre vonatkozó pontos számadatokat az egyezményhez csatolt jegyzőkönyv tartalmazza.
Megemlítendő, hogy az ideiglenes egyezményben külön nem szerepeltek ugyan, de az engedélyezett ballisztikusrakéta-mennyiség megállapításánál figyelembevették a hadászati nehézbombázó repülőgépeket, amelyekből az Egyesült Államoknak sokkal több volt a birtokában, mint a Szovjetuniónak. Ezt az amerikai fölényt egyenlítette ki a Szovjetunió számára engedélyezett nagyobb rakétaállomány.
Az ideiglenes egyezmény sarkalatos kérdése volt az ellenőrzés. Az egyezmény ellenőrzésére megfelelően alkalmasnak látszott a mesterséges holdas felderítés, vagyis az ún. nemzeti technikai ellenőrző eszközök alkalmazása. Erre egyfelől az teremtett lehetőséget, hogy a világ két vezető hatalma között nemcsak hadászati erőegyensúly, hanem az űrtechnika terén is egyensúly mutatkozott. Másfelől pedig az, hogy a70-es évek elejére az űrtechnika és a mesterséges holdak fedélzetén elhelyezett felderítő berendezések fejlettségi szintje lehetőséget adott az ideiglenes egyezményben foglalt előírások maradéktalan ellenőrzésére.
Az ideiglenes egyezményben ilyenformán első ízben törvényesítették a mesterséges holdas felderítést, s mindkét fél egyben arra is kötelezettséget vállalt, hogy: nem zavarja a másik fél nemzeti technikai ellenőrző eszközeit; nem alkalmaz a nemzeti technikai ellenőrző eszközök ellen szándékos álcázási eljárásokat.
Az ideiglenes egyezményt nem kellett ratifikálni, s a vele egy időben aláírt másik, a rakétaelhárító rendszerek korlátozásával foglalkozó szovjet-amerikai megállapodás ratifikációs okmányainak kicserélésekor, 1972 októberében lépett hatályba. Eredeti érvényességi időtartamát 5 évben szabták meg, de az 1977. évi lejáratot követően napjainkig egyik fél sem lépte túl az egyezmény szabta korlátokat.

 

 

Noviny Arcanum
Noviny Arcanum

Zaujíma Vás, čo o tejto téme písali noviny za posledných 250 rokov?

Zobraziť

Arcanum logo

Arcanum Adatbázis Kiadó, popredný poskytovateľ obsahu v Maďarsku, začal svoju činnosť 1. januára 1989. Spoločnosť sa zaoberá hromadnou digitalizáciou kultúrneho obsahu, jeho triedením do databáz a publikovaním.

O nás Kontakt Tlačové správy

Languages







Noviny Arcanum

Noviny Arcanum
Zaujíma Vás, čo o tejto téme písali noviny za posledných 250 rokov?

Zobraziť