Katonai helikopterek

Full text search

Katonai helikopterek
Figyelemre méltó, hogy az európai NATO-országok repülőgépipara mennyire elhanyagolta a kifejezetten harcfeladatokra szolgáló erős fegyverzetű, páncélvédettségű helikopterek fejlesztését. Saját konstrukcióval csak az olaszok próbálkoztak, de az A129 típust rajtuk kívül senki sem rendszeresítette. E típuson kívül csak három európai NATO-hadsereg (görög, holland, török) tart szolgálatban amerikai harci helikoptert.
Ugyanakkor viszont a fejlesztés utolsó szakaszában van a francia–német kooperációban készülő első európai harci helikopter, a Tigra/Tiger, erős páncéltörő és földi harctámogató fegyverzettel.
Az európai NATO-országok hadseregeiben azonban jelentős a felfegyverezhető helikopterek típusválasztéka. Ezeknek többsége a jelentős repülőiparral rendelkező Franciaországban, Németországban, Nagy-Britanniában és Olaszországban készül. Olaszország hazai fejlesztésű típusain kívül licencben gyártja az amerikai Bell cég különféle típusait.
A támadó fegyverzettel – irányított páncéltörő rakétákkal – felfegyverezhető helikoptertípusok néhány kisebb kivételével majdnem mindegyik NATO-ország hadseregében megtalálhatók.
Az általános rendeltetésű – esetleg könnyű fegyverzettel is ellátható szállító, futár, megfigyelő, kereső-mentő, sebesültszállító – helikopterek rendszerint polgári célokra kifejlesztett típusok megfelelően átalakított változatai. Effajta helikopterek könnyű és közepes változatainak több típusa mindegyik európai NATO-országban megtalálható.
Az Egyesült Államok néhány évtizede még az ebbe a csoportba tartozó közepes és nehéz szállítóhelikopter-típusok fő beszerzési forrása volt. A kifutóban lévő amerikai típusokat legfontosabb üzemeltetőik két, nemzetközi együttműködésben készülő konstrukcióval, a brit–olasz EH–101 és a francia–holland–német–olasz NH–90 helikopterekkel tervezik felváltani.
A nagyszámú könnyű (személyek és terhek szállítására, megfigyelésre, futárszolgálatra) szolgáló helikoptertípusok között az előző csoport jó néhány fegyvertelen változata is rendelkezésre áll. E típusok közül legnagyobb példányszámban és a legtöbb országban a korábban francia, jelenleg francia–német helikopteripari egyesülés, az Eurocopter típusai találhatók meg, de az Olaszországban, elsősorban amerikai licenc alapján gyártott típusokat is több NATO-ország hadserege üzemelteti.
Megjegyzendő, hogy az egyébként fejlett repülőiparral rendelkező Spanyolország, továbbá egyetlen kis NATO-ország sem vállalkozott effajta helikopterek fejlesztésére, illetve gyártására.

 

 

Noviny Arcanum
Noviny Arcanum

Zaujíma Vás, čo o tejto téme písali noviny za posledných 250 rokov?

Zobraziť

Arcanum logo

Arcanum Adatbázis Kiadó, popredný poskytovateľ obsahu v Maďarsku, začal svoju činnosť 1. januára 1989. Spoločnosť sa zaoberá hromadnou digitalizáciou kultúrneho obsahu, jeho triedením do databáz a publikovaním.

O nás Kontakt Tlačové správy

Languages







Noviny Arcanum

Noviny Arcanum
Zaujíma Vás, čo o tejto téme písali noviny za posledných 250 rokov?

Zobraziť