Musical

Full text search

Musical
Nincsenek kötött szabályai, de többnyire mai témát dolgoz fel, az operettnél kevesebb prózával, sok énekkel és több tánccal. Ez utóbbi nem betét, hanem a cselekményt szolgálja. Nincs primadonna-bonviván, komikus-szubrett felállás. A mai téma szinte kötelező. Nem kizárólag andalít, sőt . . . A "Sound of music" és a "Cabaret" náciellenes, a "Hair" a háborút támadja. Két szemetes kuka között is eljátszható, akár farmernadrágban is. Zenei anyaga rockos, diszkós. A "happy end" sem kötelező.

Josephine Baker, aki a Royal Orfeum 1929. március 1-én bemutatott műsorában lépett fel. Az akkori igazgató: Zerkovitz Béla
Az egyik legelső "nyugati" musicalt Cole Porter "Kiss me Kate" ("Csókolj meg, Katám") előadása jelentette az Operettszínházban. Jellemző a kezdeti tapogatódzásra, hogy Sárdy Jánosból próbáltak musicalszínészt faragni.
A magyar musical gyökerei egészen az "Egy szerelem három éjszakája" című színműig nyúlnak vissza, de itt még a tánc nem dominált, az egész inkább egy Brecht-utánérzésnek volt tekinthető. Az első igazi musicalt – magyar szerzőktől – a "Mélyvíz" jelentette a Petőfi Színházban 1961-ben. A közönség azonban értetlenkedve fogadta.
Mielőtt felsorolnánk a sikeresebb magyar musicaleket, meg kell jegyeznünk, hogy filmeken és bemutatók során, a magyar musicalszerzőknek (és -előadóknak) meg kellett küzdeniük a legjobb Broadway-darabok konkurenciájával. Sorra színre kerültek olyan ismert művek, mint az "Irma, te édes", a "My fair lady", a "Hello Dolly", a "Carousel" (Molnár Ferenc "Liliom"-jából), a "Macskák", az "Ének az esőben" és a "Chicago". Azt se feledjük, hogy mire ezeket nálunk játszani kezdték, a magyar közönség már rég ismerte a bennük levő slágereket. Nem csoda, ha a magyar musicalt hirdető plakátok – bizonyos kisebbségi érzések miatt – ilyen műfaji meghatározásokkal mertek csak megjelenni: "romantikus musical" ("Francia polonéz"), "zenés álomjáték" ("Egy fiú és a tündér"), "látványos musicalkrimi" ("Knock out"). A magyar szerzők maguk is érezték, hogy ha musicalt hirdetnek, a "West Side Story"-val mérik össze őket. Tehát csak "álruhában" jelentkezhettek.
A magyar musical a létjogosultságát három színháznak köszönheti: a Víg-és Madách, valamint az Operettszínháznak.
A magyar musical becsületét a Vígszínház "Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról" című produkciója vívta ki (Déry-Presser-Adamis). 1973-ban mutatták be, és 10 évig ment telt házakkal. A további előadásokat csak a szereplők érthető monoton-skizofréniás tünetei miatt nem tűzték már ki.
Majdhogynem hasonló sikert ért el a "30 éves vagyok", a "Jó estét nyár, jó estét szerelem", "A padlás". Szörényi-Bródy: "Kőműves Kelemen"-je is rokon műfajú volt a musicallel. A Madách Kamara Színházban, Domján Edit emlékére bemutatott "Egyedül" című monodráma (Almási Évával) is felfogható musicalnek. Ehhez hasonló valami volt Psota Irénnel a "Roncsderbi" is.
A "Dr. Herz" és a "Mária evangéliuma" már hamisítatlan musical, habár a Tolcsvay-zene nem éppen Broadway-ízű volt.
A Fővárosi Operettszínház félt "A kutya, akit Bozzi úrnak hívtak" bemutatójától (magyar musical a "My fair lady"-vel egy időben!), és csak akkor vágott bele a próbákba, amikor sikerült Latinovits Zoltánt dr. Edvardo Bozzi ügyvéd szerepére megnyerni. A félelem alaptalan volt, Fényes Szabolcs bebizonyította, hogy musicalzenét is tud írni. A "Rongybaba", a "Robin Hood" mérsékelt siker volt, de a "Cigányélet és vízió" alcímen futó (már megint nem mertek musicalt írni, hát nem is egészen az!) "Piros karaván" (Szakcsi Lakatos, Csemer) óriási sikerrel ment.

 

 

Noviny Arcanum
Noviny Arcanum

Zaujíma Vás, čo o tejto téme písali noviny za posledných 250 rokov?

Zobraziť

Arcanum logo

Arcanum Adatbázis Kiadó, popredný poskytovateľ obsahu v Maďarsku, začal svoju činnosť 1. januára 1989. Spoločnosť sa zaoberá hromadnou digitalizáciou kultúrneho obsahu, jeho triedením do databáz a publikovaním.

O nás Kontakt Tlačové správy

Languages







Noviny Arcanum

Noviny Arcanum
Zaujíma Vás, čo o tejto téme písali noviny za posledných 250 rokov?

Zobraziť