Utóélete

Full text search

Utóélete
Janus Pannonius nemcsak Pannóniának – vagyis Magyarországnak és Szlavóniának – , hanem az egész közép-európai Duna-tájnak első híres humanista költője volt. A 16. század elején, amikor a nemzeti–nemzetiségi öntudat még ismeretlen fogalom volt, a németek is első humanista költőjüknek tartották.
Művei gyűjteményes kiadásának gondolatával csak Mátyás halála után kezdtek el komolyabban foglalkozni Magyarországon; 1512-től kezdve a 16. században kötetei sora látott napvilágot, s Európa-szerte nagyra becsülték (pl. Erasmus), olvasták. Az irodalmak nemzetivé válásával alakja kissé elhomályosult, de foglalkoztak vele, s 1784-ben összes művét is kiadták. A nacionalista mozgalmak megjelenése nem kedvezett népszerűségének, személyét nemzeti vetélkedésre is felhasználták. A 20. században a „latin világosság”, a fasizmus és a barbárság elleni tiltakozás, a béke szimbólumává vált. Ekkor kezdődött magyar nyelvű reneszánsza. A Pécsett alakult Janus Pannonius Társaság (1931-től) vállalta magára leginkább kultusza ápolását, bevonva munkájába országos hírű költőket, írókat, tudósokat és műfordítókat is. Halálának 500. évfordulóján, egyenetlen színvonalon és tartalmi hűséggel, az összes verse megjelent magyarul. Válogatott verseit több európai nyelvre lefordították. Pécsett fiktív szobrot állítottak a költőnek, mert – bár barátja, Galeotto Marzio társaságában Mantegna megörökítette, hiteles képmása nem maradt ránk.
Mátyás megválasztása Magyarország királyává
 
Hogy Magyarország trónján megpillantja a holló
Mátyást, örvend, s így károg az ősi madár:
Én, akit atyjának lobogóin vittek a harcba,
Átadnám örömest már a helyem, s ha talán
Én lehetek Mátyás zászlója s címere éke,
Több lesz mindennél és becsesebb ez a kegy.
1458
 
Itáliai és magyar vélemények Janusról
 
„nemzetségét tekintve pannóniai, szokásaiban itáliai, tudása csodálni való, sőt bámulatra méltó”
(Guarino Veronese, 1453)
 
„kiválóságával akár egyedül is az egész Pannóniáról le tudja törölni a barbár nevet”
 
(Giovanni Battista Guarini, 1467)
 
*
 
„Drága és jeles tudós ember vala ez a Pannonius János, kinek mása ő előtte nem vólt Magyar országba, kiváltképpen az versek szörzésbe. Jeles deák és görög vala.”
 
(Heltai Gáspár, 1575)

Zsámboki János gyűjteményes kiadása

Hunyadi Mátyás

 

 

Noviny Arcanum
Noviny Arcanum

Zaujíma Vás, čo o tejto téme písali noviny za posledných 250 rokov?

Zobraziť

Arcanum logo

Arcanum Adatbázis Kiadó, popredný poskytovateľ obsahu v Maďarsku, začal svoju činnosť 1. januára 1989. Spoločnosť sa zaoberá hromadnou digitalizáciou kultúrneho obsahu, jeho triedením do databáz a publikovaním.

O nás Kontakt Tlačové správy

Languages







Noviny Arcanum

Noviny Arcanum
Zaujíma Vás, čo o tejto téme písali noviny za posledných 250 rokov?

Zobraziť