irány

Full text search

irány főnév -t, -ok, -a
1. Vmely mozgásnak egy meghatározott ponthoz viszonyított haladása, útja, útvonala. Adott irány; ® átlós irány; ellentétes, ferde, függőleges, kijelölt irány; helyes, helytelen, jó, rossz irány; déli, északi, keleti, nyugati irány; az óramutató járásának az iránya; vmivel egy irányban; a ® szélrózsa minden irányába(n) v. irányából; keleti irányban halad; irányt ® ad; ® eltalálja az irányt; eltéveszti az irányt; ® elveszt vmely irányt; ® kijelöli az irányt; ® kitűzi az irányt; irányt ® szab; ® tartja az irányt; irányt ® vált; irányt ® változtat; irányt ® vesz vmerre; vmilyen irányt ® vesz. Ebből az irányból fúj a szél. A hang irányába rohan.  És megindul, ki a térre És irányát vészi jobbra. (Arany János) Éppen ellenkező irányba megy, mint ahova készül. (Móricz Zsigmond)
2. Az a meghatározott hely, tárgy, kijelölt, kitűzött pont a terepen, a természetben, amely felé vmely mozgás halad. Irány a gémes kút, a jegenye; irány a szomszéd falu, a hegycsúcs; a gyárkémény, a híd, a torony irányában.
3. (átvitt értelemben) Vmely cselekvésnek, folyamatnak a célja, ill. a cél által meghatározott menete. Vki v. vmi új irányt ad az életének. Rossz irányban halad az élete. || a. (átvitt értelemben) Vmely cél elérésére való törekvés. Irányt ® vesz vmire.  Mi most irányotok? Meg akartok-e kacajjal ölni, vagy vélitek, hogy az vigasztal engem? (Vörösmarty Mihály) Sokban hívságos elme kérkedik, Irányt még jóra, szépre is az ád. (Arany János) || b. (átvitt értelemben) Vmely cél eléréséhez vezető út, mód, eljárás. A hibák kijavítására irányt mutatott. Megszabta a munkálatok irányát.
4. (átvitt értelemben) Beszédnek, gondolatnak rendsz. az előzőhöz viszonyítva változott, új menete, tárgya. Gondolatai más irányba kanyarodtak. Új irányt adott a beszélgetésnek.  Koczur ráért megfigyelni, hogy minő irányt vesz a társalgás. (Jókai Mór) A gondolatok más irányt vettek. (Tolnai Lajos)
5. (átvitt értelemben) Vmely jellegzetes közéleti v. művészi felfogás v. annak érvényesülése érdekében kifejtett (szervezett, csoportos) törekvés. ® Deákos irány; ® magyaros irány; irodalmi, művészeti irányok; reakciós, romantikus, szabadelvű irány.
6. (átvitt értelemben) Szempont, tekintet, vonatkozás. Ebben az irányban még nincsenek tapasztalataink. Minden irányban megőrzi a cselekvés szabadságát. Semmilyen irányban nem tett kötelező ígéretet.  Wesselényivel gyalog utazta át Európát, hogy minden irányban megismerkedjenek a népek erkölcseivel. (Vas Gereben)
7. (személyragos alakban, -ban határozóraggal) (átvitt értelemben) Irányomban, irányodban, irányában, irányunkban, irányotokban, irányunkban: irántam stb. (2). Megértést tanúsít vkinek az irányában; megváltozik a hangja valakinek az irányában.  Jól esik az engedelmesség egy hölgy irányában. (Vas Gereben)
Szóösszetétel(ek): 1. iránybér; irányfény; irányjelző; iránykereső; irányléc; iránymeghatározás; iránymérő; iránymutató; iránymű; iránypont; irányszabás; iránytárcsa; iránytévesztő; irányváltó; irányváltozás; irányváltoztatás; 2. ellenirány; hátirány; menetirány; szélirány; útirány; vízirány.
irányú.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me