szél [1]

Full text search

szél [1] főnév szelet [e-e], szele [e-e]
1. A levegő tömegének a légnyomáskülönbségekből eredő, különféle sebességű s rendsz. a talaj felszínével párhuzamos mozgása, áramlása, ill. az így mozgó levegő. Dermesztő szél; élénk szél; enyhe, erős, északi, fagyos, gyenge, hideg, jeges, kavargó szél; kedvező szél: (átvitt értelemben is) vkinek az érdekeit segítő, kedvező alkalom, körülmény; kellemes szél; lengedező szél; márciusi, metsző, meleg szél; nyugati, őszi szél; száraz szél; szárazföldi szél; tavaszi, vad, viharos szél; zord szél; szél úrfi ; szépasszony szele; a szél ereje, iránya, járása, sebessége; a szelek játékszere; a szelek szárnyán; az eső, a vihar szele; a szél átjár vkit, vmit; belekap a szél a vitorlába; elfújta a szél; a szél fúj ; feltámad, fügyül, kavarog, megáll, megfordul, lengedez, süvít, süvölt a szél; sziszeg a szél; zúg a szél; változik a szél; a szél befúj a kéményen, a réseken; a szél dagasztja a vitorlát; majd elfújja a szél; hordja el ( elhord) a szél; a szél felkavarja a port; a szél északra, nyugatra fújta a füstöt; (népi) mi szél hozott ide?: hogy kerülsz ide ilyen váratlanul?; a szél kicsípte az arcát; a szél kifújta a kezét; a szél lengeti a zászlót, rázza az ablakot; megerősödik a szél; a szél tépáz vkit; micsoda szél van!; a szél végigseper az utcán; (átvitt értelemben) megfordult a szelek járása v. más szelek fújnak: mások a társadalmi viszonyok, körülmények; szélnek szór; foga van a szélnek; a hajó, a vitorla szelet fog; felfogja a szelet; szelet hever; szembe kapja a szelet; a széltől is óv vkit: minden ártalom ellen féltő gonddal óvja; széltől védett; széllel szemben v. szélnek háttal; versenyt fut, versenyre kel a széllel: nagyon gyorsan fut. Szóláshasonlat(ok): gyors, sebes, mint a szél: nagyon gyors; fut, rohan, vágtat, mint a szél: nagyon gyorsan f., r., v.  Beszél a fákkal a bús őszi szél. (Petőfi Sándor) A szemfödelet rángatja hideg szél: Elhervad a rózsa, lehull a levél. (Vajda János) A hajó… a moholyi partok alatt két nap szelet hevert. (Tömörkény István) Künn tombolt a tavaszi szél. (Babits Mihály) A kezemet… kifújta a szél, s fel van cserepesedve. (Móricz Zsigmond) Kóbor kutyaként jár a szél. (József Attila)
2. Gyorsan, nagy erővel mozgó tárgynak, dolognak, személynek a mozgásával, ill. robbanással keltett légáramlat. (átvitt értelemben, népies) Nagy széllel jár, jön, megy: nagy sebbel-lobbal j., j., m., (átvitt értelemben) nagy szelet csap, üt, ver: nagy sebbel-lobbal, hűhóval csinál vmit, nagy feltűnést kelt. Akna szele érte. A robogó vonat szele majdnem elsodorta. Az ütés nem talált, csak a szele érte.  Merre oly nagy széllel, Ambrus gazda? (Petőfi Sándor) Pallos a kezében s nagy fejű buzogány, Minek a szelétől csakúgy dűlt a pogány. (Arany János) Még azok a törökök is leugrálnak a falról, akiket az ágyúnak csak a szele ért. (Gárdonyi Géza)
3. (átvitt értelemben, választékos) <Állandósult kapcsolatokban:> vminek bekövetkeztét előre jelző v. bizonytalan hír, tünet, jelenség. A foradalom szele; eljut vminek a szele vhova; szele jár vminek; vmilyen szelek fújnak vki felől; rossz szél fúj vki felől; a veszedelem első szelére; hallotta a szelét vminek; szelét veszi: titkon megsejti, megtudja.  Ütött is elég zajt a pribolyi konferencia… Még a vármegyeházba is eljutott a szele. (Mikszáth Kálmán)
4. (költői) Az események folyamatának, természetes fejlődésének, változásának ereje, sodra. A sors, az elmúlás szele; az új idők szele: a kor követelése, szelleme.  Érintsen bár a hervadás szele, | …lényednek szebb fele, A szellem élni fog. (Arany János) Új szelek nyögetik az ős magyar fákat, Várjuk már, várjuk az új magyar csodákat. (Ady Endre)
5. (szépítő, eufemisztikus kifejezésként) A belekben az emésztés során keletkező s a végbélen át távozó gáz. Bántja a szél; mennek tőle a szelek. Bizonyos ételek szeleket okoznak.  Az íródeák…ebéd után táncba viszi a mátkáját, aki is a tánc közben örömiben… egy kis szelet talált bocsátani. (Mikes Kelemen) Mert szűk, tekergős útja volt a szélnek, Kitörve, hangot adni kénytelen. (Arany JánosArisztophanész-fordítás)
6. (ritka, régies) A légzéskor ki-be áramló levegő; lélegzet, szusz, lehelet.  Királyi széke kárpít | zsinórival beléje fojtom a | szelet. (Katona József)
7. (népies) Sűrített levegő, mely nyomásával v. áramlásával bizonyos feltételek között munkát tud végezni. Kiment a szél a labdából, a kerékpár tömlőjéből.
8. (ritka, költői) Vmely zárt helyiségben levő s a helyiség megnyitásakor kiáramló levegő.  S a kriptáknak fagyos szelétől Borsódznak minden tagjaim. (Csokonai Vitéz Mihály)
9. (átvitt értelemben, népies) Szélütés, szélhűdés. Szél éri: múló v. maradandó bénulás(oka)t, ill. halált okozó agyszélhűdés éri; megüti a szél; szél ütötte.  Valért…a szél ölte meg. A szívét érte. (Tömörkény István) Szája elferdült, mintha a szél ütötte volna meg. (Hunyady Sándor)
Szólás(ok): (bizalmas, néha tréfás) a szél verje össze a bokáját: akasszák, kössék fel; tudja, honnan fúj a szél: tudja, milyen indító oka van annak, hogy vki így v. úgy beszél; szélnek bocsát, ereszt vkit: úgy bocsátja el, hogy további sorsával mit sem törődik; (tréfás, bizalmas) csapja a szelet vkinek: hevesen udvarol neki; kifogja a szelet vkinek a vitorlájából: kisajátítja vkinek a politikai céljait v. jelszavait, s ezzel elhódítja tőle híveit; ld. még köpönyeg, láb. Közmondás(ok): (bizalmas, tréfás) Szél ellen v. széllel szemben nem lehet pisálni: erős hatalommal, elsöprő túlerővel eleve reménytelen szembeszállni. Ki szelet vet, vihart arat: az ellentétek szándékos kiélezése azt is bajba sodorja, aki a szenvedélyeket felszította.
Szóösszetétel(ek): 1. széláramlat; szélellenző; szélernyő; szélfigyelő; szélforgatag; szélforgó; szélgyorsaság; szélhajtó; széljós; szélkamra; szélkapu; szélkazán; szélkemence; szélkergető; széllámpa; széllyuk; szélmérés; szélmoraj; szélmotolla; szélmutató; szélnyomás; szélparipa; szélpárna; szélpuska; szélrendszer; szélsüvöltés; szélszekrény; szélszünet; széltérkép; szélzúgás; 2. alszél; ellenszél; előszél; felszél; forgószél; hátszél; oldalszél; utószél.
szelecske.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me