Ásatások

Full text search

Ásatások Az ókori történelem legtöbb városát az évszd.-okon át tartó háborúk elpusztították. A lakatlanná vált épületromokat pedig a szélhordta por vagy homok annyira befedte, hogy idővel e városok neve, egykori fekvése is feledésbe ment. Az eltemetett városok és kultúrák emlékeit a történettudomány egyik ága, a régészet, vagy ARCHEOLÓGIA kutatja, speciális munkamódszerével, az ásatásokkal. Egyiptomban a monumentális föld feletti építményeknek, a templomoknak, piramisoknak a megismerésénél csak kiegészítő szerepük van az ásatásoknak. Mezopotámiában és Szíria-Palesztinában azonban szinte minden régi emlék, a B-i korból vagy még régebbről, a föld alól került elő az ásatások révén. Ez utóbbi területeken jellegzetes csonkakúp alakú dombok emelkednek ki a környezetből, ezeknek a neve a mai arab nyelvben tell, s ezek rejtik magukban az elpusztult ókori városok romjait.
A romvárosokat takaró dombok feltárása különféle módokon történt. Kezdetben találomra ástak le aknaszerűen a mélybe, vagy függőleges fal mentén bontották le a tell egy részét. Ez a vertikális módszer, amelynél azonban hamarosan kiderült, hogy egy ilyen domb belsejében több városréteg romjai terülnek el egymás fölött. Ezek a városok ugyanis történetük folyamán többször elpusztultak, háború vagy elemi csapás miatt lakatlanná váltak, de hosszabb-rövidebb idő múltán egy újabb lakosság új várost épített a régi fölé, vagy mellé. Így jöttek létre ugyanazon városnak különböző települési rétegei, sztrátumai. - Ezért az ásatásoknak egy másik módja a horizontális feltárás, amikor felülről kezdve az egyes sztrátumokat - feltérképezés és leltározás után - fokozatosan lebontják. Ez azonban igen nagy és költséges munka. (Palesztinában Megiddó városánál alkalmazták ezt a módszert, de csak a legfelső öt réteget tudták így feltárni az összes húszból.) Ma általában a kutatóárok-ásást alkalmazzák, amikor egy egyenes árokkal keresztülvágják a dombot, és ahol falmaradványokat találnak, azok mentén folytatják tovább a kutatást.
Egyiptomban a templomok, sírkamrák föld alatti részei és részben elpusztult városok romjai szolgáltatják a feltárt anyagot. Vannak köztük kánaáni vonatkozásúak is: hadjáratok leírása, továbbá a híres tell el-amarnai levelek, egy egész diplomáciai levelezés anyaga III. és IV. Amenhotep fáraók korából, köztük Kánaánból, magából Jeruzsálemből is származó levelekkel (ld. EGYIPTOM és AMARNA-LEVELEK).
Mezopotámiában a legnagyszerűbb emlékeket az 1840-es évek óta feltárt nagy asszír királyi városok szolgáltatták. Kalah (Nimrud) városában pl. domborműveken kívül krónikás feljegyzések említik III. Tiglat-Pileszer, III. Szalmanasszar és Szargon királyok Izráel elleni háborúit. Ninive palotájának falán dombormű örökíti meg Lákis városának elfoglalását, amely Szanhérib 701-ben vezetett hadjárata idején történt, de egy külön feliraton olvasható az egész hadjárat története is. Ninivében a tudomány számára legfontosabb volt Asszurbanipal könyvtárának a megtalálása: cseréptáblákra ékírással írt mindenféle tárgyú szöveg olvasható rajtuk, többek közt a mezopotámiai özönvíz-történetet tartalmazó Gilgames-eposz. - Szd.-unk elején tárták fel Babilon romjait, a máig csodálatra méltó Istár-kapuval, az egykori templomok, paloták maradványaival. A »Bábel tornya« ugyan már az ókorban elpusztult, de hozzá hasonló teraszos, ún. zikkurat-templomok D-Mezopotámiában több helyütt kerültek napvilágra, még a sumér-akkád kor városaiból, pl. Uruk, Lagas, Ur (a B-i Ur-kaszdim). - A Perzsa-öböltől K-re, az ókori Élám egyik híres városában, Szuzában találtak rá arra a zsákmányként odahurcolt bazaltoszlopra, amelyre Hammurabi törvényeinek gyűjteménye van rávésve.
Palesztinától É-ra az egyik legfontosabb feltárt város Ugarit (Rasz-somra), melynek írásos emlékei a föníciai-kánaáni vallásos világra vetettek fényt az epikus és mitológiai költeményekben. Az Eufrátesz felső folyásánál híres amorita főváros volt (kb. a pátriarchák korában) Mari, ennek levéltári anyaga a Kr. e. 18-17. szd. történeti viszonyairól ad képet. Ugyancsak É-Mezopotámiában, Nuzu város romjai közt a polgári, jogi élettel kapcsolatos iratok százai maradtak ránk, közülük nem egy emlékeztet a pátriarchák korának családi, társadalmi körülményeire.
Magának Palesztinának a területén rendszeres ásatási munkák csak a múlt szd. vége óta folynak. Addig egy-egy szerencsés véletlen folytán bukkantak dokumentumokra, pl. egy g. feliratra a jeruzsálemi templomtér környékén, amely a pogányoknak megtiltja a templom belső udvarába a belépést (vö. ApCsel 21,28), vagy arra az emléktáblára, melynek felirata az Ezékiás által készíttetett Silóah-alagút befejezését örökíti meg (2Kir 20,20). - A Jordántól K-re Mésa móábi király (2Kir 3,4k) győzelmi felirattal ellátott emlékoszlopát találták meg, amely említi Omri és Aháb izráeli királyokat.
A romvárosok módszeres feltárása, a városrétegekben talált épületmaradványok és használati tárgyak, különösen a cserépedényeknek az egyes korszakokra jellemző formálása, díszítése nemcsak a régi korok embereinek életmódjára, életszínvonalára engednek következtetni, hanem alkalmasak az egyes városrétegek korának a meghatározására is. A legrendszeresebb ásatásokat Megiddónak és egy kevésbé ismert városnak, Debirnek (tell bét-mirszim) a területén végezték, és a leletanyag pontos tipológiai vizsgálatával más palesztinai városokra is érvényesen meghatározták a települési korszakokat. A korai kőkort és az ősember barlangjait most nem említve, a következő lehetséges periodizációt adhatjuk: neolit-kor Kr. e. 7-5. évezred; khalkolit-kor (réz-kőkor, amikor a kő- és rézeszközöket egyaránt használták) 4. évezred. A bronzkorszak kb. 3000-től 1200-ig tartott, ezt azonban felosztják korai (3000-2000), középső (2000-1550) és kései bronzkorra (1550-1200). A pontosabb meghatározás még további periódusokra osztja mind a hármat. A kései bronzkor végére esik egyébként Izráel megjelenése Kánaánban. A vaskor keltezése: 1200-300. Ezen belül is megkülönböztetendő egy korai szakasz (1200-900), egybeesik a bírák és az egységes királyság korával; a középső szakasz (900-550) a kettős királyság, az asszír és babiloni hódítás kora; végül a kései szakasz (550-300) a perzsa kor. Ezután következik a hellénisztikus kor, majd Kr. e. 63-tól a római kor. (V.ö. ARCHEOLÓGIA)
Palesztinában a világ legrégibb városának tartják Jerikót, mely Kr. e. 7000 évvel már fallal körülvett város volt. Virágkorát a korai bronzkorban élte, az izráelita honfoglalás korától már jelentéktelen (Józs 6,21kk). Más városok eredete is visszakövethető a kőkorszakig, ilyen pl. Gézer, amely azonban szintén a bronzkorban válik erőssé; érdekes leletanyag itt az a kőoszlop-sor, mely a Baal-szenthelyek tartozékaiként emlegetett »szent oszlopok« mintáiul tekintendő (5Móz 7,5). Lákis városa a Sefélá-alföldön a korai bronzkor óta erődített város (Józs 10,3kk), az egész izráeli korban a legerősebb vár, szokatlan módon két falgyűrűvel körülvéve. Sikem, a Garizim- és Ébal-hegyek lábánál, furcsa intrikus, lázadó szerepet vitt a kánaáni korban (az Amarna-levelek tanúsága szerint), de a bírák korában (Bír 9) és Salamon uralkodása után is (1Kir 12). A Baal-berit templom (Bír 9,4) maradványait éppúgy megtalálták, mint az izráelita kor jómódú lakosságának udvarházaiét. A legfiatalabb királyi város Samária, amelyet 1Kir 16,23k szerint Omri király (885-874) alapított. Feltárták Omrinak és Ahábnak, valamint II. Jeroboámnak a királyi palotáit, és a leletek igazolják az Ámós próféta által felhánytorgatott luxust (Ám 3,15; 5,11). A Jezréel-síkságon központi jelentőségű volt Megiddó, melynek húsz település-rétegét mutatták ki. Rekonstruált terei, városkapui, a híres lóistállók, ha nem is Salamon korából valók, mint először hitték (vö. 1Kir 10,26), hanem Aháb idejéből, azért a megfelelő alsóbb rétegben bizonyára megvolt a hasonló salamoni létesítmény is. A Genezáret-tótól É-ra eső Hácór, az ásatások szerint, a kánaáni korban Galilea legnagyobb városa, erős katonai táborral; elfoglalása Józsué harcainak egyik komoly fegyverténye volt (Józs 11,1-11). - Jeruzsálemben többek közt az Antóniusz-várat tárták fel, ahol Jézust fogva tartották kivégzése előtt; valószínű az azonosítása Pilátus praetoriumának is. A templomhegy és más lakott területek nem tárhatók fel, viszont a mai városon kívül esik az egykori kánaáni településnek, »Dávid városának« a helye, ahol most is folynak ásatások.
A városok romjai közt talált, főleg bronzból készült fegyverek, szerszámok, a földművelés és háziipar eszközei, a cserépedények bepillantást engednek a B-i kor embereinek életébe. Írásos emlék kevés maradt, bár mindenféle írástípus képviselve van közöttük. Legfontosabbak talán az ósémita betűírással írt osztrakonok (cserépdarabokra írt szövegek): a lákisi levelek, a samáriai »szállítólevelek«. Gyakoriak a pecsétnyomók, olykor egy-egy ismert személy nevével. A perzsa kortól kezdve pedig sokfelé találtak pénzeket, felirataik kor-dokumentumok.
TK

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me