Mesterségek

Full text search

Mesterségek Az egyszerűbb társadalmakban még sok mindent otthon állítanak elő, továbbá nehéz a határt meghúzni a háziipar és az önálló mesterségek között. Az asszonyok dolga volt a sütés-főzés, beleértve a napi készlet megőrlését; a szövés-fonás, meg egyes ruhadarabok előállítása. A derék asszony ezekből még eladásra is termel (Péld 31,13.19.22.24). A B világában már fejlett társadalmi munkamegosztással találkozunk, melyet a teremtés utáni idővel, az emberiség szaporodásának megindulásával, így közvetve Isten áldásával hoztak kapcsolatba (1Móz 4,20-22). A hozzáértést, művészi képességet Isten adja, lelke által (2Móz 28,3; 31,3; 35,31). A régészet tanúsága szerint a templomoknak, palotáknak volt péksége, nagyobb készleteket már nem házilag őröltek (vö. Bír 16,21), a kisebb-nagyobb udvartartások élelmezését (1Kir 5,2k) arra szakosított személyzet végezte, ha elnevezésük csak elvétve maradt is ránk (szakács: 1Sám 9,23; pohárnok és sütőmester Egyiptomból: 1Móz 40,1). A házi szövés-fonáson kívül tudunk takácsokról (1Krón 4,21), ruhafestőkről (Ézs 7,3), a régészet ezek műhelyeit, eszközeit is napvilágra hozta.
További nehézséget okoz a szakkifejezések értelmezése. Egyes mesterségek nem ágaztak szét különböző szakmákra (ld. BECALÉL; HÍRÁM 2). A h. hárás (a hrs »vésni, bevágni« gyökből) »mesterember« megjelölés vonatkozik a textiles Oholiábra (2Móz 38,23), fa- és kőfeldolgozókra (2Sám 5:11), fémek megmunkálóira (2Krón 24,12; Ézs 40,19), kovácsra (Ézs 44,12), faszobrászra (Jer 10,8k), vésnökre (2Móz 28,11). A felsorolásból látható, hogy a mesterember szó alkalmazása mellett külön körülírták az általa végzett munkát. Világos, hogy pl. Hírám nem egyedül végezte a rengeteg szakmunkát, de nem tudjuk, milyen fokozatokba rendeződtek, mennyire voltak önálló szakemberek a keze alatt dolgozók. A kőfejtők zöme nyilván kényszermunkás volt, akikre legföljebb a betanított munkás modern fogalma alkalmazható, de ide is kellett néhány szakmai irányító meg szervező. Vonatkozik ez a kőfaragókra is, akik némelykor annyira pontosan dolgoztak, hogy a kőtömböket kötőanyag nélkül helyezték egymásra, és évezredek elteltével sem lehet közéjük nyomni még egy késpengét sem.
Ismerjük szerszámok nevét, az ásatások nyomán ismerünk szerszámokat. A kettő azonosítása nem mindig könnyű. Alkalmazásukra, egyes mesterségek technikájára a ránk maradt (jórészt egyiptomi) ábrázolásokból lehet következtetni.
Nehéz volt az indulás. A nomád múlt, a filiszteus nyomás miatt pl. Saul idejében nem volt kovács Izráelben (1Sám 13,19). Néhány évtized múlva a meginduló felvirágzáshoz Dávidnak és Salamonnak tíruszi segítséget kellett igénybe vennie. Kezdetben az izráeliták kerámiája is gyengébb volt, mint a kánaániaké. Később ez a különbség eltűnt. Megtanulták Tírusztól az üveggyártást is. Nem sikerült a felzárkózás a hajóépítésben (ld. ECJÓN-GEBER).
Később kialakultak szakmai csoportosulások, azonos mesterséget gyakorlók egy helyen dolgoztak. Bizonyos szakmák esetében nem is lehetett másképp: A nyersanyag előfordulása (pl. fazekasok), egyes szakmák fokozott vízigénye meghatározta telephelyüket, a bőrfeldolgozást a keletkező szag kényszerítette a városon kívülre. A mesterség a családban öröklődött. Egy helyen laktak az írnokok (1Krón 2,55), »mesteremberek« (4,14; vö. Neh 11,35), akik talán kő-, fa- és fémfeldolgozók voltak (vö. hárás), takácsok (1Krón 4,21), fazekasok (4,23; vö. Mt 27,7), ruhafestők (2Kir 18,17; Ézs 7,3), talán nem véletlen, hogy ez a vízvezeték közelében volt. Teli Beit Mirsim-ben több festőüzemet tártak fel. Teli Amalnál (Bétsán közelében) sok fonalfestésre szolgáló agyagedényt, ugyanott szövőszékek tartozékát. Több utalás van szakmai csoportosulásra a Jeruzsálem falát építők felsorolásában (Neh 3,1-32). Efezusban az ötvösök érdekszövetsége nem csekély erőt képviselt (ApCsel 19,23kk). Egy rézművesről is rossz emléke van Pálnak (2Tim 4,14).
A fazekasság. A régészek számára talán legfontosabb iparág. A háztartás, raktározás (iratoké is: Jer 32,14; QUMRÁN), sőt szállítás alapvető eszközei cserépedények voltak. Az edények formája, mintája segítségével meg lehet állapítani egy lelet hozzávetőleges korát, keletkezési helyét, anyagának vizsgálatával - összetétel, szerkezet, kidolgozás minősége, égetés hőfoka - ezt tovább lehet szűkíteni. Így segít a kormeghatározáson túl összeköttetések, kereskedelmi kapcsolatok megállapításában. Kr. e. 4000 körül fedezték föl a lassú, 3000 körül a gyors fazekaskorongot (vö. Ézs 41,25; Jer 18,2-4).
Fémművesség. A bronz- és vaskor határa Kr. e. 1200. Természetesen utána is készültek bronztárgyak, a réz csaknem nemesfémnek számított. A legtöbb utalást a TEMPLOM építésével kapcsolatban olvashatunk, a tárgyak készítése a Jordán völgyében folyt (1Kir 7,46). Kultuszi tárgyakon kívül drága edények, fegyverek, szerszámok (Ézs 2,4; Jóel 4,10) készültek fémből, nemesfémből kincsek, ékszerek. Jól ismerték az ötvösök munkáját, erre vall, hogy sok hasonlatban használták fel (Ézs 1,22.25; 41,7; Péld 17,3; 27,21). Feltűnően sok drágakő nevét említi a B szövege. Izráel földjéről ennek ellenére nem maradtak ránk nevezetes kincsleletek, ami összefügg a történelem viszontagságaival.
A bányászatnak a Jób 28 állít emléket. A Holt-tengertől D-re, az Ecjón-Geberbe vezető út mentén rézbányák voltak, innen származhattak Salamon készletei. A kőfejtésen kívül megemlítendők a sziklába vágott CISZTERNÁk, a helyenként több ezer tonna kő kitermelését igénylő óriási aknák, melyeken keresztül ostrom idején megközelíthették a forrást, a hasonló célt szolgáló alagutak (ld. SILÓAH-FELIRAT), a sziklába vágott SÍRok.
Építőipar. Erről legtöbbet a TEMPLOM építéséről szóló leírásban olvashatunk, valamint a tatarozások említésénél (pl. 2Krón 34,11). Nem értesülünk a védművek, paloták, zsinagógák tervezőiről, építésvezetőiről. Az építőmester szóval csak egy ÚSZ-i hasonlatban találkozunk (1Kor 3,10). Isten építi Dávid trónját (Zsolt 89,5), a fogság után ő Júda városainak és Jeruzsálemnek a felépítője (69,36; 147,2), a gyülekezet Krisztusban épül (Kol 2,7). (Ld. ÉPÍTÉSZET)
ÁCS volt Jézus apja (Mt 13,55), valószínűleg ő maga is (Mk 6,3). A mi fogalmaink szerint ez többféle mesterség gyűjtőfogalma. Ács építette a házak faszerkezetét, a tetőt, készítette az ajtókat, ablakokat, lépcsőket, továbbá a bútorzatot, a ládákat, az ekét, jármot, cséplőszánkát - szinte mindent, ami fából készült (2Sám 24,22; Ézs 28,27k).
Kérdés, ki csinálta a faborítás faragványait (1Kir 6,18), az értékes bútorok intarziáit, elefántcsont berakásait, volt-e mesterségének külön neve. Az írnokok nyilván maguk hegyezték írónádjukat, valószínűleg tintájukat is maguk készítették. Papirusznád a Hule-tó környékén is termett, nem szorultak behozatalra, de nem értesülünk sem papirusz, sem pergamen előállításáról.
Az ÚSZ idején a rabbik ingyen tanítottak, mesterségükből éltek. Pál apostol sátorkészítő volt (ApCsel 18,3).
CP

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me