A németek példája

Full text search

A németek példája
De főképen tanúlta és tekintélyül ismerte a németek példáját. Ebből ismerte meg és fejtegette az új nyelvek gyarapodása módját s a nyelvújítás természetét. Vallotta, hogy a nyelvnek, ama hajlékony, sokszínű, tökéletes nyelvnek van valamely ideálja, melyre már Baco figyelmeztette a tudósokat, melynek kifejtését már ő óhajtotta, s melyet utána sok idővel a berlini akadémia fejtegetés tárgyául kitűzött (1796), melyet ennek következtében egy pályaművében Jenisch ismertetett, Herder is tárgyalt, mely ideált itt nem ismertethetjük. Erről mondja Kazinczy Báróczy életében: »Nyelv dolgában nem a szokás a fő törvény, hanem a nyelv ideálja, hogy a nyelv az legyen, a minek lennie illik; hív, kész, tetsző magyarázója annak, a mit a lélek gondol«. És Csereihez így ír (1805): »Az eszthétikus írónak nem azt kell kérdeni, szólanak-e így és szólott-e így már egy más? Ez a kérdés csak a kiholt nyelvekhez való: hanem ezt: lehet-e nekem így szólnom, hogy szólásom elegáns, energikus és jó zengésű legyen. Én tehát neologus vagyok s azt tartom, úgy kell.« Támaszkodott Wieland újítást pártoló nézeteire Adelung ellen, ki egy kor és írói csapat nyelvét tartotta tekintélynek vagy ideálnak, – úgy mint némelyek tették Debrecenben és Dunántúl; kivált pedig arra, ki neki mindenben legnagyobb volt: Göthére, ki többek közt egy helyen így szól: »Der geistreiche Mensch knetet seinen Wortstoff ohne sich zu bekümmen aus was für Elementen es besteht; der geistlose hat gut rein zu sprechen, da er nichts zu sagen hat«. S ezt csaknem lefordítja Dessewffy József gróf, midőn így szól: »Bizonyosan kevés új szóra van szüksége a tudatlannak, a gondatlannak, mivel kevesek az ideái.« Göthe csakugyan sok jelét adta újítás-szeretetének, rövidített és némely képzőkkel új szókat csinált s kivált szófűzésben eredeti tudott és akart lenni. Vischer mondja, hogy Göthe ifjúkori nyelve tele van aposziopézisekkel s alkalmazta benne a végszótagok kurtítását, provincializmusokat is. És Lehmann kimutatja, hogy formált az -er, -inn, -heil, -ling, -ei képzőkkel.
Ily elveket és tényeket hirdetett műveiben, kivált leveleiben, melyek által magával kapcsolatban s ügye iránt érdekeltségben tudta tartani a kor legjobb íróit, irodalom-pártolót, a neologizmus s általában az új szellem kedvelőit. Így lelkesítette társait, állítván bíztatásul, hogy a magyar nyelv nagy írók által nincsen megállapítva s itt a neologizmus éppen úgy helyén van, mint egy megállapodott nyelvben tűrhetetlen. (Dayka költem. előtt és leveleiben). S ezt Kölcsey utóbb (Élet és Literatura 1825.) kiválóan a szófűzésre nézve állította.
Így a munka haladt. Új szók szaporodtak el az írók, kivált szépírók műveiben, a köztanácskozások termeiben, törvényszékeken és az egyházak szószékein. És nem ritkán túlzás, ügyetlenség, ízetlenség. Maga Kazinczy is sokszor túlzott. Érzelmesebb nyelvet akarván meghonosítani, sokszor lett érzelgőssé, kényeskedővé s mint maga mondá: selypítővé. Sok affektált szólással sértette a jó magyar közönséget s a régihez bensőkép csatlakozó komoly olvasókat. Mindenféle stílnak megfelelővé akarván a magyar nyelvet tenni, sokképpen tett erőszakot a nyelvszokáson, a nyelv világos törvényein. Idegen nyelvérzéssel alkotott szókat, mondatokat, idegen szórendet, hangzatosabb, de koros alakokat használgatott erőlködve, ábrándosan és sokszor csak képzelt szépség kedveért. Ez által némely becses és szép dolgozatát a közönség nagy részének kelletlenné tette s olyanokat is maga ellen ingerelt, kit a réginek mérsékelt javítását elnézték s talán kívánták volna. Szerencse, hogy ez a gyarlóság csak fordításaiban található; eredeti költeményeiben s legnagyobb értékű leveleiben alig, csak néha és kisérletképen, – úgy hogy ezek értéke teljes maradt.
Ez időtájon kezdett tisztúlni, magyarosodni a közügyvitel nyelve is. Az 1805-diki országgyűlés a magyar nyelv használatát minden körben elrendelte. Az iskolákban előbb csak tanítás tárgyául, most eszközeül kezdték felvenni, kivált ott, hol a latin nyelvhez való szorosabb ragaszkodást valamely különösebb érdek nem kívánta. A törvényhatóságok kezdtek gondoskodni a hivatalos nyelv magyarrá tételéről, törvénykezési szólások gyűjteményeiről. Már 1805-től fogva tették ezt Pest, Veszprém, Zala, Borsod megyék, felhasználván régibb idők ilynemű szavait is, melyek még itt-ott éltek vagy a szakbeli könyvekben voltak, de újabbakat is, bár nagy tartózkodással adván amazokhoz. Biharmegye ez ügyben több megye összejövetelét s közös gondoskodását javaslotta; mit azonban a kormány megakadályozott. (Mert sok ideig a magyar nemzet függetlensége eszközének és a monarchia egysége ellenségének tekintették a magyar nyelvet.) Így a nyelv ez úton is gyarapodott, másfelől közérdekké vált s a polgári és nyilvános életben is nagy tért foglalt el.
A közfegyelem és buzgólkodás indította egy jóakaratú irodalmi emberünket Kulcsár Istvánt, a Hazai Tudósítások szerkesztőjét, hogy egy pályakérdést tegyen fel a nyelvmívelés ügyéről, mely kérdés a nyelvújítást is érdekelte. Erre Kis János költő s Pánczél Pál feleltek, akiknek művei 1806-ban jelentek meg. De felelt gróf Teleki László is Buzgó esdeklések című munkájában (1808). Mindezek a nyelv ügyéről melegen, a nyelvújításról tartózkodó mérséklettel írtak. Majd Marczibányi István hazafias főúr alapítványából tűzvén ki kérdést, pályázat tárgyává tették a nyelvújítás dolgát is (1817). Midőn a kérdésre nagy alapossággal és bőséggel felelt meg gróf Teleki József, utóbb az akadémia elnöke. Az újítást elvben pártolja és követi, az újabb európai nyelvek és irodalmak történetéből, a nyelvek bölcselő fejtegetéséből s gyarapodásuk módjainak egybevetéséből ad a dologra útmutatást. (A többi nyelvügyi kérdésekre e tájon adott feleleteket l. Jutalomfeleletek a magyar nyelvről I., II. k. Pest, 1821.)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me