A magyar nyelv állami használata

Full text search

A magyar nyelv állami használata
Maga az egész dekrétum, melyből e cikkelyt idézzük, a magyar nyelv állami, törvényhozási használatának egyedül álló emléke e korból. Arra a sajátszerű törvényszerkezetre célzok, mely az Albric szerzetes kompilációja gyanánt kerűlt törvénykönyvünkbe. Azon tekervényes, modoros és kétségbeejtőn homályos előszóból, melylyel a Seraphin érsekhez intézett ajánlás alakjában munkáját bevezeti, kétségtelenül kitünik, hogy azon országos gyülekezet, melynek végezményeit bemutatja, határozatait magyar nyelven alkotta, s a mit még kétségtelenebbnek, vagy legalább is valószínűbbnek tartok, magyar nyelven folytatta tárgyalásait.
Oly elenyésző, a mi a magyar nyelvről e korból reánk maradt, hogy ez a kérdés némi taglalást és kitérést megérdemel s a magyar irodalomtörténetben, mely eddigelé teljesen ignorálta, helyet követel magának.
Szó van arról a cursoli országos gyülekezetről (concilium cursollinum), melyről talán soha nem fogjuk megtudni, hogy tulajdonképen hol? milyen helyen tartatott – mert Curzola szigetén bizonyára nem; tursollinum (= tarczal) olvasás egy elvétésen, a Corpus Jurisban nyomatott vercellinum pedig egyáltalában semmin sem alapszik. Célja volt a törvényhozásnak, mondja ez az előszó, felemelni a megalázott királyi tekintélyt és megtörni az elbizakodott lovagoknak egyenetlenségét, túlkapásait. E végből a Szent István törvényeinek átalakítását vette célba, a változott körülményekhez való alkalmazását. Ama törvények még a keresztyénség kényszerű terjeszése végett hozattak, »a nyers és kénytelen keresztyén ellenében«. »Miglen legkeresztyénibb királyunk, galamb-együgyűségű kegygyel a bevégzett vallásnak megedzett hitét szemlélve … a szentemlékezetű királynak törvény-szövegét az egybegyűlt országnagyokkal újjászerkesztette«.
E királyi végzeményeket az előttünk fekvő törvénycikkelyeknek szerkesztője csak »recapitulálta«, még pedig sovány kivonatban. »Nem a saját itéletének nyomdokait követte, hanem idegen útnak előző irányaihoz ragaszkodva.« S azért kéri az érseket, kinek rendeletére e munkát vállalá: »uram, te, a ki engemet ezen népnek nyelvében kevésbbé készűltnek tekintesz, ha a toll a megkezdett út csapásától netalán eltévelyegne, megszokott jó akaratoddal nyesd el a feleslegeseket, pótold ki a tökéletlent, javítsd ki a hibákat«… E népnek, tehát a magyarnak nyelvét csak tökéletlenül értette, ki e végzeményeket kivonatos cikkelyben latin nyelven visszaadta.
Kétségtelen: egy idegen származású, de idővel meghonosúlt egyházi férfiú áll előttünk, ki a magyar nyelv tökéletlen ismerete, de nem teljes tudatlansága mellett, magyar törvényhozási matérialéból dolgozott. Sőt nem tudom, vajjon az Albricus modoros, negédes irálya s álszerénykedése mellett, tanácsos-e szó szerint vennünk azt a »kevésbé kész« képzettséget e nép nyelvén, a mi ép úgy lehet kacérkodás a ő magyar nyelvismeretével idegen létére, a mint az »unus ex minimis«, egy az utolsók közül való, a kinek magát legelül bemutatja, »s a ki mégis a szentség szolgájának neveztetik a mennyei szemlélkedés palotájában«, nyilván egészen mást fejez ki, mint a maga teljes jelentéktelensége öntudatát és beismerését. Hogy mik lettek légyen ezen »idegen útnak előző irányai«, valami kész, végleges magyar szerkezet-e, avagy csupán feljegyzések a tárgyalásokról, mely utóbbiak ezen öszefüggés szerint mindenképen magyar nyelvűek lehettek – ki a megmondhatója?
A mellett nem szól semmi valószinűség, hogy Albricus e tárgyalásokon, akár mint jegyző vagy hallgató maga is jelen lett volna. Igen találó Krajner Imre jogtörténészünknek az a megjegyzése, miszerint Albricus egyenest reácéloz az országnagyok e gyülekezete korlátozott és zárt jellegére. »A királyi tanácsba az ajtókon kivül állót be nem engedte a lenézett szegénység«.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me