Kutatások a halogéncsoport elemeivel

Full text search

Kutatások a halogéncsoport elemeivel
A háborús nyomokat még eléggé magán viselő intézetben elkezdett kísérletei alapján, gondolatvilágában már kirajzolódtak a halogénanalitika újabb lehetőségei. A mutatós kísérletekkel élénkített akadémiai székfoglaló előadásán a bromid és a jodid újabb elvre, az interhalogének és a halogén-cián-vegyületek eltérő viselkedésére épülő, szelektív meghatározásáról számolt be. Ezek a tapasztalatai egész gondolatsorok elindítói lettek, melyeken több munkatársával együtt élete végéig munkálkodott.
Winkler mikrojodid-meghatározásában a jodidion a klórtól gyengén savas közegben (kb. pH=2) jodátionná oxidálódik. A klór fölöslegét kiforralva és a jodátot jodiddal jóddá redukálva, az eredeti jódmennyiségnek hatszorosát lehet mérni. A klór és a bromidion között az oxidáció bromátionig csak pH=12 fölött megy végbe. Savas közegben elemi bróm, majd bróm-klorid keletkezik (7).
 
2Br- + Cl2 = Br2 + 2Cl-;
Br2 + C12 = 2BrCl(7)
 
A bróm és a cianidion reakcióját bróm-ciánná már korábban értékesítette a cianid, illetve a tiocianát meghatározására. A bróm-klorid és a cianidion reakciója klór és cianid fölöslege esetén kvantitatív (8). Az elemi jódból a cianiddal csak oxidálószerek hatására képződik jód-cián. Az elemi klór és a cianidion klór-ciánt ad (9).
 
BrCl + CN- = BrCN + Cl-(8)
C12 + CN- = ClCN + Cl-(9)
 
A három halogén-cián jodidionnal eltérő sebességgel reagál. A jód-ciánból pillanatszerűen, a bróm-ciánból már lassabban, de analitikai célra hasznosítható időn belül képződik elemi jód és cianid (4), míg a klór-cián nem reagál a jodidionnal. A bromidion tehát bróm-kloriddá oxidálva (7), majd bróm-ciánná alakítva (8), egyszersmind a klórfölösleget klórciánként megkötve (9), jodometriásan mérhető. A módszer meglepően egyszerű és pontos. Gyakorlati hasznosításában a nagy mennyiségű klorid melletti mikrogrammnyi bromid pontos mérése nem lebecsülendő előnyt jelent.
A bróm-cián lúgos hidrolízise bromid- és cianátionra (10) jól értékesíthető a jodid és bromid egymás melletti meghatározásához.
 
BrCN + OH- = Br- + CNO- + H+(10)
 
A bromidból és a jodidból a klór fölöslegétől képződött jodátion mellett a bróm-klorid, valamint a klór fölöslege, cianidtól bróm-ciánná, illetve klór-ciánná alakul. Lúgosításkor ez utóbbi kettő halogenidre és cianátra változik, míg a jodátion változatlan marad. A jodidionnal a savassá tett oldatban már csak a jodát reagál.
További lehetőséget kínált a jodid és bromid elválasztására a klóros oxidációkor képződött nem illékony jodátion mellől az illékony bróm-kloridnak a desztillációs elválasztása. A kidolgozott eljárás ( 1., 2. ábra), az ivóvizek, gyógyvizek, ásványvizek, biológiai eredetű minták akár néhány mikrogrammnyi bromid- és jodidtartalmának meghatározását is lehetővé tette.
Az interhalogének, halogén-ciánok képződési és egyensúlyi viszonyainak tanulmányozása, csak hosszas kísérletezés és több munkahipotézis után hozott megnyugtató eredményt. Az egyik problémát a bróm-klorid kvantitatív képződése jelentette a homolitikus disszociációja miatt (13). A bróm-klorid képződése csak klórfölösleg esetén kvantitatív, és ennek folytán a bróm-cián képződése is. A bróm-klorid, valamint a klór és a cianidion közti reakciót szintén egyensúlyi okok miatt csak a cianidion fölöslege teszi kvantitatívvá. A sztöchiometrikus arányban reagáltatott klór és cianid (9) mindig tartalmaz kevés változatlan klórt. A klór-cián jodidionnal szemben mutatott inaktív viselkedését, többoldalú vizsgálódás után a reakciópartnerek redoxipotenciálbeli különbségével lehetett értelmezni. Ugyanis a klór-cián is oxidáló képességű erélyes redukálószerrel szemben, mint pl. a szulfidion.
A halogén-ciánok jellegzetes viselkedését a halogenitek, hipohalogenitek és halogenátok egymás melletti meghatározásához is hasznosítani lehetett. A hipoklorit ugyanis a cianiddal pillanatszerűen szintén klór-ciánná alakul, míg a klorit és a klorát nem. Emiatt gyengén foszforsavas közegben már csak a klorit oxidálja a jodidiont jóddá, mivel a klorátion csak erősen savas közegben képes erre. Ezekkel a reakciókkal pontosan követhető volt a klór-dioxid diszproporciója is kloritra és klorátra. Bizonyították továbbá, hogy a klorát és a kloridion reakciója erősen sósavas közegben nemcsak klór, hanem klór-dioxid képződéséhez is vezet. Ezzel is igazolva a három halogén eltérő viselkedését.
Mind a hipoklorit, mind a hipobromit gyorsan alakul a cianidtól halogén-ciánná (11), (12), de ebben a reakcióban az alkáli-cianid-oldat lúgosságát primer foszfáttal tompítani kell, a bróm-cián hidrolízisének megakadályozása és a bróm-cián további jodometriás mérése céljából (10). A két hipohalogenit így egymás mellett mérhető.
 
ClO- + CN- + H2O – ClCN + 2OH(11)
 
BrO- + CN- + H2O – BrCN + 2OH(12)
 
Ismert, hogy a hipobromit részben bromáttá alakul. A bróm-ciános módszer ennek a folyamatnak a követésére is le
hetőséget nyújtott. Ugyanis cianiddal csak a hipobromit reagál (12), melynek lúgos hidrolízise után (10) már csak a bromát reagál savas közegben jodiddal.
Az interhalogénekkel és halogén-ciánvegyületekkel szerzett analitikai tapasztalatok e vegyületek szervetlen kémiai ismereteinek fejlesztéséhez is hozzájárultak. Bizonyítható volt, hogy az interhalogének képzódésekor mindig az elektronaffinebb halogénből képződik az interhalogén negatívabb komponense. Megállapították, hogy az interhalogének haloidsavas közegben disszociálatlan hidrogén-halogenid-komplexként, a halogén-cián-vegyületek cianidion fölöslegében pedig hidrogén-cianid-komplexként léteznek.
Az interhalogének reakcióinak értelmezésében fontos szerep jut homolitikus,
valamint heterolitikus disszociációjuknak (13,14).
 
2BrCl <- Br2 + Cl2(13)
 
BrCl <- Br+ + Cl-(14)
 
A heterolitikus disszociáció alkalmával az elektronaffinebb atomból képződik a halogenid, míg a kevésbé elektronaffinből a viszonylag pozitív halogénion (14).
Az interhalogének vizsgálata során a bróm-kloriddal végezhető szerves oxidációs, addíciós és szubsztitúciós reakciók felhasználásával a bromatometria új ágát fejlesztették ki. A szervetlen kémiai halogénkutatások ezekkel a reakciókkal kapcsolódtak ismét a szerves vegyületek, így a gyógyszervegyületeknek is a brómozáson analitikájához. Az újabb lehetőségek oka, hogy egyrészt a bróm-klorid redoxipotenciálja nagyobb a bróménál, másrészt a heterolitikus disszociációja révén (14) a relatíve pozitív brómion képződése felgyorsítja az oxidációs, szubsztitúciós és addíciós reakciókat. A reakciósebességnek nagymértékű felgyorsulása közvetlen titrálással is szelektív addíciót eredményezett pl. az alul-alkoholban, az alkoholcsoport oxidációja nélkül.
A heterolitikus disszociációt sósavas közegben a higany(ll)-sók, a rosszul disszociáló higany(ll)-klorid, illetve klorokomplexének képződésével, még fokozzák, s ezzel együtt az említett reakciótípusok sebességét is. A reakciókészségnek a felfokozódására jó példa az addícióra épülő analitikai eljárásra alkalmatlannak tartott maleinsav és fumársav meghatározása.
A bróm-klorid elektrofil tulajdonságú, ezért a telítetlen aldehidek nukleofil kettős kötéseire is addíción alapuló meghatározást lehetett kidolgozni, mivel a redukáló, de szintén elektrofil karbonilcsoport az addíciót nem zavarta (pl. fahéjaldehid, akrolein). Ugyanilyen okok miatt oxidálódik az elektrofil bróm-kloridtól a nukleofil formiátion is, de nem reagál a nukleofil hipobromittal. Az elektrofil disszociálatlan hangyasav viszont az elektrofil bróm-kloriddal nem reagál. A bróm-klorid nagyobb reakciókészsége miatt még a szterikus okok miatt addícióra csak alig képes vegyületek is meghatározhatók (hexobarbitál).
Az aromás hidroxi-, hidroxi-karbonsav-származékok (fenol, szalicilsav) egyébként jól ismert brómszubsztitúciós időreakcióinak sebessége is 15-20-szorosára gyorsul.
A hagyományos bromatometriás mérésen alapuló gyógyszervizsgálat egyik érdekes eredménye az akkoriban igen fontos p-amino-szalicilsav (PAS) meghatározása, és a reakciófolyamatok bizonyítása. Ennek során a desztillációs ammóniameghatározással az aromás aminovegyületek halogénezésekor lejátszódó dezaminálódás kvantitatíve bizonyítható volt. Ez egyben az amino-csoporton át való mérésre is lehetőséget ad.
A brómozáson reakciók alkalmával képződött termékek meghatározása Schulek legelső önálló vizsgálatainak egyik alapgondolata volt. Élete vége felé ezen a gondolaton a brómozáson analitikai eljárások egészen új ágát fejlesztette ki munkatársaival. E módszercsoportnak lényeges reakciója ismét a bróm fölöslegének fenollal való eltávolítása, megkötése. Ez az egyetlen lehetőség pl. az aromás hidroxivegyületekből képződő terméknek, a kinonnak a meghatározására. A fenol és a bróm fölöslegétől képződött bróm-fenol-származékok egyike sem redukálja a kinont, ellentétben a különböző redukálószerekkel pl. a szulfittal. Ezekben az új eljárásokban a bróm nagy fölöslegétől képződnek a jodometriásan mérhető reakciótermékek. Mivel nem a reakcióhoz szükséges bróm mennyiségét mérjük, mérőoldat helyett csak brómos víz (bromátmentes!) szükséges.
Egyik ilyen eljárás magának a fenolnak redukálószerek jelenlétében is elvégezhető meghatározása. A bróm nagy fölöslegétől képződő tetrabrómszármazékot (tetrabróm-kinon) a reagensként a bróm fölöslegének megkötéséhez használt fenol nem redukálja. Viszont a tetrabróm-kinon a jodidiont jóddá oxidálva – mely mérhető – a jodidra nézve inaktív tűbróm-fenollá redukálódik.
Az újfajta brómozásos eljárással számos, mindaddig „brómmal nem reagáló”-nak tartott vegyületet, mint a hidrokinont, p -fenilén-diamint, p-amino fenolt mérni lehetett. E vegyületekből a bróm oxidáló hatására p-benzo-kinon keletkezik, amely a bróm fölöslegének megkötése után (fenollal!) jodometriásan titrálható. A reakciótermékek közt aminoszármazékok esetén, dezaminálódással ammóniumsó is képződik, mely lúgos desztillációt követően, ammóniaként mérhető. A különböző reakciótermékek meghatározását kellően kombinálva több rokonszármazék meghatározására is fel lehetett használni (m-fenilén-diamin, m-amino-fenol stb.). Dezacetilálás után az akkor még jelentős fenacetinból képződő p -fenetidin is a „brómozható” vegyületek közé került. Így szelektíve mérhető lett az akkoriban még gyakori gyógyszerkeverékekben is a koffein, a fenobarbitál és az amino-fenazon mellett.
A brómozáson és jódozáson reakciókkal foglalkozva, érdekes kísérletekben bizonyult jó modellvegyületnek a jódfenazon (Antipyrin). Ennek a jódszubsztitúciós reakcióját vizsgálva izotóp-kicserélődésen reakciókkal bizonyítható volt a jódkation szerepe. Az oldószerek dielektromos állandója, homológ sorokon belül egyértelműen befolyásolta a reakció sebességét. Így a metanol-pentanol soron belül a kicserélődés lelassult.
A fenazon és a bróm közötti reakció a bromátion redukciójához szükséges savmennyiséget, sőt a reakció értelmezésére használatos egyenlet helyességét is igazolta. Ugyanez a folyamat a szubsztitúciókor képződő savmennyiség mérését is lehetővé tette.
A halogének vizsgálatával csak lazán függ össze a perklorát és a klorid alkálivegyületeinek bórsavval lejátszódó termikus vizsgálata. Schulek korábbi vizsgálataival megállapította, hogy az alkáli-nitrátok, -nitritek és -halogenidek bórsavval izzítva kvantitatíve alkáli-boráttá konvertálhatók. Utóbbi viszont lúgos hidrolízisével a konvertált vegyületek alkalimetriás meghatározását is lehetővé tette. E módszert tovább kombinálták azzal, hogy mérőoldatként perklórsavat használtak. Ennek előnye, hogy a két alkáli-perklorát a beszárított oldatból alkohollal oldékonyságuk alapján elválasztható. (A nátriumsó oldható ki kvantitatíve.) A káliumvegyületek közül a nitrát 500 °C-on, a perjodát 800 °C-on és a szulfát 1000 °C-on konvertálható boráttá.
Ezekkel ellentétben a vízben oldható karbonátoknak, hidrogén-karbonátoknak, cianidoknak és szulfidoknak már a vizes oldataiból is kiűzhetők bórsavas forralással a szabaddá váló gyenge és illékony savak.
A bórsav is kedvenc analitikai tanulmányai közé tartozott. Igen részletes tanulmányok eredményeként alakította ki ásványvizek, ásványok bórtartalmának izolálására a metanol-észterként való desztillációs elválasztását. A szükséges forrási hőmérsékletet adott töménységű cink-klorid-oldattal tudta biztosítani. A bórsavnak acidimetriás meghatározásához az a-naftolftalein indikátort találta a legmegfelelőbbnek.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me