Kutatások a kéncsoport elemeivel

Full text search

Kutatások a kéncsoport elemeivel
A halogén-cián-vegyületek már kezdeti önálló vizsgálataiban szorosan kapcsolódtak a kén és különböző kötésű vegyületeinek analitikájához. Tulajdonképpen a bróm-cián és a fenol analitikai „karrierje” innen indult el. Nem meglepő, hogy az igen szerteágazó halogénkutatásaival párhuzamosan, munkatársaival a kénvegyületek szervetlen kémiai viselkedését is tanulmányozta. A szükséges analitikai módszerek nagy részét régen kidolgozta, így azokat jobbára finomítani, részben bővíteni kellett. E kutatómunkában is miként a halogén-témában is, már munkatársainak egyéni gondolatai is hatással voltak, mind az újabb metodikák alkalmazásában, mind az eredmények értelmezésében.
A különböző kötésű kénvegyületek egymás melletti meghatározásához kidolgozott módszeregyüttesével bizonyították, hogy az alkáliák kénnel szulfidot, pofiszulfidot és tioszulfátot képeznek, szulfit és szulfát nem képződik. A nátrium- és kálium-szulfid-oldatokban a levegő oxigénjétől viszont szulfit és tioszulfát is képződik, míg az ammónium-szulfid-oldatokban poliszulfid és tioszulfát.
Az elemi kénnek a forrásban lévő vízzel képezett hidrolízistermékeiben hidrogén-szulfidot, kén-dioxidot, elemi ként és tioszulfátot mértek. A hidrolízis első lépésében a bomlékony szulfoxilsav (H2SO2) átmeneti képződésének feltételezése indokolt (15).
 
2S + 2H2O = H2S + H2SO2
 
pH < 7
 
2H2SO2 = SO2 + S + 2H2O
 
pH 7
 
2H2SO2 = S2O3- + H2O + 2H+(15)
 
A pofiszulfidok hidrolízisének vizsgálatával szulfid és tioszulfát képződését is bizonyították (16).
 
(S.S4)2- + 3H2O = S2O2-3 + 3H2S(16)
 
Részben a reakciótermékek meghatározásával, részben dialízis vizsgálatokkal igazolták, hogy a pofiszulfidokban négynél több ként tartalmazó vegyületek instabilak.
Izotópkicserélődésen reakciókkal, 35S jelzett kénnel a szulfid és poliszulfid kénatomjai között szabad kicserélődést igazoltak, vagyis a pofiszulfidok kénatomjai egyenértékűek. Savas bontáskor tehát bármelyik kénatom szulfidionná vagy elemi kénné válhat. Ugyanakkor a tiocianát és a pofiszulfid kénatomjai között nincs kicserélődés. Szilárd fázisban a vízmentes nátrium-szulfid kénatomja és a toluolban oldott 35S között is végbement a kicserélődés.
A ditionit-ionra is kiterjesztett vizsgálatokból kimutatták a ditionitnak nemcsak vizes oldatban, de szilárd fázisban is lezajló diszproporcióját tioszulfátra és hidrogén-szulfitra (17).
 
2S2O2-4 + H2O = 2HSO-3 + S2O2-3(17)
 
Az izotópkicserélődéses kísérletek alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a ditionitra feltételezett kétféle szerkezet egymással egyensúlyban van.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me