Családi élet, időtöltés.

Full text search

Családi élet, időtöltés.
A román családban a férj föltétlen úr. A külső dolgok intézése az ő kötelessége; a belső dolgokat az asszony végzi. Étkezés közben az asztalfőn a férfi ül; az asszony többnyire állva eszik.
A táplálkozást illetőleg a román ember kevéssel megelégedő. Kenyere leginkább málé; búza- vagy rozskenyér csak a tehetősebbek asztalán látható. Rendes étele a puliszka szárazon, tejjel, vagy turóval. Az ételek neme változik a bőjtös és nem böjtös napok szerint. A román paraszt átlag 200 napon bőjtöl egy évben, s ezek nagy része szigorú bőjt, mikor tejneműt sem szabad ennie, csak kenyéren és vízen él. Különben ételei között a hús a nem bőjtös napokon sem gyakori; kivált marhahúst ritkán, csak ünnepnapokon eszik. Jobban szereti a szárnyast vagy a birkahúst. Kedves ünnepi ételei: a tyúkleves tésztával, a tokányfélék, a töltött káposzta; a tészták közűl a palacsinták, a pánkó, továbbá a bálmos és a tojásrántotta. A román, ha munkában van, naponként négyszer eszik: 8 órakor reggelit, 12 órakor ebédet, 4 órakor ozsonnát és 8–9 óra között vacsorát.
Ha valamely családtag beteg, elég jó gondozásban részesűl. A gyógyítás többnyire házilag, orvos nélkül történik, a mi nem ritkán veszedelmes kurúzsolás.
A társas élet a nép között nagyon fejlett. A gyermekek időtöltése a játék; a legényeké és a leányoké a táncz s a fonó. Idetöltés számba megy még a kaláka és a vásárba járás is. A táncz ideje húsvéttól Szent Mihály napig tart. Minden vasárnap és ünnepen táncz van, melynek helyisége rendszerint a korcsma udvara vagy valamelyik csűr. A legények idejekorán egy vagy több tánczbírót választanak, a kik az ifjúságot tánczközben rendben tartják, a rendetlenkedőket kiútasítják, a czigányokat megfogadják s a költségekről gondoskodnak. Tánczközben kurjongatnak és tánczszókat rikkantanak.
A tánczok száma fölötte nagy. Vannak tisztán férfi- és vegyes tánczok. A férfitánczok között leghiresebb a kaluşer, mely nyolcz változatból (figurából) áll, a melyeknek szépségét az összhang és az ütemérzék emeli. Legnehezebb figura, mikor mindenik a fejére áll és sarkaikat a botokon háromszor összeverik. Általában még kedveltebb tánczok a bătuta, szintén férfi-táncz, s a merunţelul, a mokányok aprózó táncza. A társas és vegyes tánczok között legelterjedtebb a lassú és gyors ardeleana, a hora, mely különösen a lakodalmakon szokásos, a ţarina, turca, sęrba vagy brčul, a mânzoasă, mocănească, haidău, stb.
A táncz időszaka után kezdődik a fonózás, melyet a leányok rendeznek s mely már egészen téli mulatság. A leányok kibérelnek egy szobát s ott a hét bizonyos napjain összegyűlnek és a legények társaságában éjfélig fonnak, tánczolnak és dalolnak. A gyülekezésre furulyás adja a jelt. A menyecskék külön fonót tartanak, de abba férfinak járni nem szabad. Van nyári fonó is, mely rendesen a szabadban holdvilágnál foly.
A kaláka ma már szintén időtöltés számba megy A kalákások ünneplő ruhában jelennek meg a munkában – leginkább aratóban, – a mely zene és énekszó mellett foly. A munka vége nagy áldomás és táncz.
A vásár a román népnél ünnep számba megy, mint találkozó és ismerkedő alkalom. Mindenki ünnepi ruhában látogatja a vásárokat. A leányok különösen kicsinosítják magukat, mert legtöbbnek a vásárokban akad szerencséje. Havasi vidékeken ezek az összejövetelek (nedee) sok helyen leánynézés kedveért történnek. E nemben különösen a gainai (Torda-Aranyosmegyének Bihar felé eső egyik havasán) leányvásár nevezetes.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me